Jste zde

Fotovoltaické panely prověří ruční test s akreditací. Zabere čtvrtinu dne

Fotovoltaickou laboratoř mají nyní nově k dispozici vědci a studenti Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Díky špičkovému vybavení jde o ojedinělé pracoviště – laboratoře s testery podobných parametrů jsou v tuzemsku zatím jen dvě.
Brněnští odborníci budou zařízení využívat nejen k vědecké práci v rámci Centra výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie (CVVOZE), které jako nové pracoviště fakulty vzniklo za podpory Operačního programu „Výzkum a vývoj pro inovace“, ale tester bude sloužit i ke komerčnímu využití. Návratnost investice ve výši zhruba 4,5 milionu korun se tak odhaduje asi na pět let.
 
Nainstalovaný tester měří vlastnosti fotovoltaických panelů tzv. flashovou metodou, kdy během záblesku trvajícího 10 milisekund proměří elektrické vlastnosti, z nichž se spočítají požadované parametry, jako je okamžitý dodávaný výkon (max.) a s tím související účinnost přeměny světelné energie na elektrickou. „Podle odhadu je nyní v České republice nainstalováno nejméně 7 milionů fotovoltaických panelů. Jejich chybovost je srovnatelná s chybovostí elektronických součástek a je závislá na výrobci, dodavateli a montáži. Lze však odhadovat, že s přibývajícím časem, který uplyne od jejich instalace, bude vadných panelů spíše přibývat,“ odhaduje zástupce vedoucího Ústavu elektrotechnologie VUT v Brně Jiří Vaněk.
 
 

Ruční práce není automatizovaná linka

 
Prověření, zda je nebo není fotovoltaický panel dostatečně funkční, případně co by mohlo být příčinou jeho nedostatečného výkonu, trvá v laboratoři asi šest hodin. „Při začlenění do automatizované linky by zařízení stejné jako naše mohlo měřit až dva panely za minutu. My potřebujeme více času, protože jsme akreditované pracoviště a před měřením je potřeba panely temperovat na definovanou teplotu, manipulace s panely je ruční a také všechna nastavení se dělají pro typ panelu poprvé,“ upřesnil Vaněk. 
 
Testování probíhá při standardních podmínkách definovaných normou, která určuje teplotu, intenzitu a „stejnost“ osvětlení v prostoru i čase a také světelné spektrum, odpovídající slunečnímu svitu v poledne v zeměpisných souřadnicích Evropy nebo severní Ameriky. Podle splnění těchto podmínek jsou pak testery rozčleněny do tříd kvality. Přístroj nainstalovaný na VUT v Brně má tak v současnosti vůbec nejlepší možné parametry, jaké lze vykázat.
 
Po získání potřebné akreditace pro zahraničí brněnští vědci počítají také s tím, že jejich fotovoltaickou laboratoř bude využívat hodně zákazníků z Německa, kde je srovnatelných zařízení nedostatek. Pro srovnání, v Německu je nainstalováno zhruba osmkrát více panelů než v České republice.
 
 
Zdroj: VUT v Brně (https://www.vutbr.cz/)
 
Hodnocení článku: