Jste zde

MSV 2013 obrazem. Živě až do pátku v Brně

Druhým dnem na brněnském Výstavišti probíhá 55. ročník strojírenského veletrhu. Co na něm uvidíte?
Aktuální trendy v podobě 3D tisku se pochopitelně nemohly vyhnout ani letošnímu ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu.
 
Fotografie: Jan Robenek, Ester Robenková
 
Na českém trhu jsou 3D tiskárny dostupné od poloviny devadesátých let minulého století, zájem o ně však výrazněji narůstá až nyní – mnohé zájemce totiž dříve odrazovala vysoká pořizovací cena, která je, jak se zdá i v případě domácích uživatelů, již minulostí. Stále však musíme počítat s problémy, které během tisku způsobuje výpadek elektrického proudu.
 
 
Svou premiéru zde má i největší 3D tiskárna svého druhu na světě – větší by se pak měly používat např. ve stavebnictví, kde už „tisknou“ přímo z betonu. Zařízení s modelovým názvem MAXI, které mimochodem vznikalo v malé obci Strážnice nedaleko Brna, hrdě vystavuje česká firma Aroja (pavilon P, expozice číslo 16).
 
 
Rozměry tiskové plochy jsou 1 000 x 1 000 x 1 000 mm (rozšiřitelná až na 6 000 mm), má vlastní řízení, hlídání konce materiálu, vytápěný prostor, precizní polohování +/-0,02 mm, PC v ceně, masivní konstrukci a vysokou rychlost posuvu k tomu.
 
 
U vstupu do pavilonu P se nachází malá přehlídka výtisků.
 
 
Na jednom z nich se ještě v pondělí smělo dokonce i sedět.
 
 
Elektromobilita má mnoho podob – na MSV uvidíte i ty méně obvyklé.
 
 
 
Aby to tak ještě létalo, řeknete si. A proč ne, stačí se jen přesunout o kousek dál...
 
 
Více o projektu tohoto elektrokola jste na HW serveru mohli číst v článku Tři české firmy splnily sen Jana Tleskače. Létající kolo vzlétlo.
 
 
Ještě jinak se k tomu staví v pavilonu A1, kde na stánku číslo 15 vystavuje tým z Vysokého učení technického v Brně letadlo na elektrický pohon a chytrého autopilota v něm (viz také článek VUT vystaví chytrého autopilota. Do oblak bude létat s bateriemi).
 
 
Bez baterií váží tento stroj s rozpětím křídel 10,5 m pouze 275 kg. Dosahuje maximální rychlosti 260 km/h IAS a se čtyřmi bateriemi (2 + 2 kontejnery) si vystačí pod dobu jedné hodiny.
 
 
 
Technická univerzita v Liberci zase vystavila elektromobil z katedry vozidel a motorů.
 
 
 
 
 
 
Velké stroje se ale v halách netísní.
 
 
 
Pozornost zde rozhodně budil starobrněnský Šalina pub.
 
 
 
Na HW serveru jste si o této raritě mohli přečíst v článku MSV: číslo 55 žije, průmyslová automatizace s elektronikou taky.
 
 
Až do středy bude venku k vidění další zajímavý projekt – hexakopter s efektními LED pásky, včetně živých ukázek, při kterých posílá video na velkoplošnou obrazovku. Selhání jednoho ze svých šesti pohonů ustojí bez potíží.
 
 
Pomoci by mohl přímo v terénu, např. při automatizovaném monitorování zácpy na dálnicích. Nic samozřejmě nebrání ani jeho osazení termokamerou. Operovat může na vzdálenost jednoho kilometru.
 
 
 
 
 
Další z venkovních „atrakcí“ s chvályhodným záměrem se stal otočný simulátor nárazu.
 
 
Skupina nebojácných mladíků po obrácení vzhůru nohama odpovídala na několik otázek, např. kde se právě teď nachází jejich mobilní telefon, kterým by si přivolali pomoc. Těžko soudit, ale vše nasvědčuje tomu, že ti již za volantem machrovat nebudou...
 
 
Celou přehlídku doprovázela ohlušující prezentace připravovaného, ne všemi však s jásotem přijímaného systému automatického tísňového volání vozidel eCall 112 (na HW serveru jste mohli číst Po nehodě promluví auto za vás. Někteří by však raději sami). Moderátora bychom však pro příště požádali, aby svou argumentaci lépe přizpůsobil předpokládané struktuře návštěvníků odborného veletrhu, při obhajobě se vystříhal rétoriky předlistopadových dnů a „velkého bratra“ pro větší věrohodnost pronášeného slova nevyslovoval jako „brazr“. Každopádně nás ještě v této věci čeká zajímavý vývoj. Součástí povinné výbavy bude i mikrofon.
 
 
Na stáncích se nesmí kouřit, někteří však dostali výjimku.
 
 
Rovněž jsme byli svědky rozpačitého střetu dvou světů – bankovního sektoru s pojízdnou umělou inteligencí. Upovídaný robotický systém se strkáním se slovy „jdi pryč“ na technickém veletrhu prostě neodhání.
 
 
V pavilonu Z byla spuštěna balicí linka Packaging Life, která návštěvníkům představuje moderní balicí stroje a technologie v reálném provozu, včetně evropské novinky – paletizačního robota M-410iC od společnosti ARC-Robotics a nového stavěcího stroje na skládání malých krabiček společnosti Viking Mašek. Návštěvníci mohou čtyřikrát denně vidět balení a ukládání čokolád do krabiček, jejich následné označení, manipulaci do velkých krabic, sponkování kartonů, fixaci, lepení, identifikaci a finální paletizaci.
 
 
A zkrátka nepřijdou ani zájemci o elektroniku – jen musí více hledat. Nám se třeba podařilo najít stánek, prezentující značkové napájecí zdroje Mean Well včetně způsobu montáže do vybraných LED svítidel.
 
 
Mezinárodní strojírenský veletrh můžete navštívit až do pátku 11. října 2013. Více na http://www.bvv.cz/msv/.

 

Hodnocení článku: