Jste zde

MSV: číslo 55 žije, průmyslová automatizace s elektronikou taky

V týdnu od 7. října po roce Brno opět ožije Mezinárodním strojírenským veletrhem, tentokrát s pořadovým číslem 55. Pořadatelé neponechali nic náhodě a lákají i na doprovodný program.
Hlavním tématem předního průmyslového veletrhu ve střední Evropě s každoroční účastí více než 1 500 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků je průmyslová automatizace, prezentace měřící, řídicí, automatizační a regulační techniky zahrnující všechny obory veletrhu. Obor elektronika, automatizace a měřící technika je po obráběcí technice a materiálech a komponentech ve strojírenství třetím nejobsazenějším specializovaným celkem MSV (na HW serveru čtěte Strojírenský veletrh: klíčová témata průmyslu v čele s automatizací, podrobnosti k celé události rovněž naleznete v 16stránkové pozvánce – ke stažení níže).
 
 
Partnerskou zemí letošního ročníku bude Turecko (viz také článek Z Indie do Turecka. Cesta vede přes brněnské Výstaviště). Česká republika je pro Turecko jednou ze zájmových zemí EU a je považována za vhodný odrazový můstek na trhy střední Evropy. Pro český vývoz pak Turecko představuje jednu z 12 prioritních zemí a je po Číně druhým nejdůležitějším trhem v oblasti Asie.
 

 

Veletrh pracovních příležitostí potřetí

 
Pracovních příležitostí, které za to stojí, je všeobecně pomálu. O strojírenství a elektrotechnice to však neplatí. Společnosti, hledající zajímavé kandidáty na pracovní pozice, se v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně představí i letos – tentokrát ve čtvrtek 10. října 2013. Vystavovatele a jejich nabídky na práci najdete v pavilonu A brněnského Výstaviště.
 
 
Veletrh se uskuteční již potřetí a každý rok zaznamenává větší a větší rozvoj. Prvního ročníku se uskutečnilo 13 firem, druhého 18 a letos to vypadá na dvacítku. „Každý kdo hledá práci má šanci rozšířit si obzory. Zjistí, jaké firmy a v jakých oborech hledají nové zaměstnance, navíc si může přinést své CV, které předáme personalistům jednotlivých vystavovatelů. Myslím si, že je to skvělá příležitost pro absolventy, studenty, nebo lidi v produktivním věku, kteří hledají nové výzvy, nebo chtějí změnu,“ dodává manažerka veletrhu JobFair MSV, Ing. Zuzana Bayerová.
 

 

Transfer technologií a inovací

 
Pavilon A1 „zažije“ prezentaci vědecko-výzkumných aktivit a kapacit vysokých škol, výzkumných center a dalších subjektů pro průmyslové využití s jasným cílem: vytvořit kontaktní místo pro spolupráci s průmyslem, předvést dosavadní výzkumné projekty a konkrétní aktivity a také nabídnout průmyslovým podnikům kapacity vědecko-výzkumné činnosti.
 
Akce se účastní České vysoké učení technické v Praze, Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i., Technická univerzita v Liberci, Technologická agentura ČR, Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava a Vysoké učení technické v Brně (viz také článek VUT vystaví chytrého autopilota. Do oblak bude létat s bateriemi). S velkým ohlasem se v minulosti setkal například projekt mechatronické sprchy, o které jsme psali zde.
 
 

Průmyslové právo v praxi

 
Firmy a organizace, které umí správně chránit předměty svého duševního vlastnictví, mívají před konkurencí značnou výhodu. Řada firem však svůj nehmotný majetek chrání nedostatečně nebo vůbec. Odpovědní pracovníci na tomto poli totiž v řadě případů s prvními kroky otálejí, případně krátce po té, co začnou, nemají, kam by se obrátili o radu ohledně dalšího postupu a tak skončí stejně rychle, jako začali.
 
Seminář Průmyslové právo v praxi, pořádaný jako součást doprovodného programu strojírenského veletrhu dne 9. října 2013, proto všem zájemcům o tuto oblast nabízí možnost získat o problematice průmyslového práva i jiných forem duševního vlastnictví kvalitní přehled v podání renomovaných odborníků. Účastníkům seminář zároveň přináší možnost poradit se ve speciálním bloku přímo s odborníky a najít tak řešení problémů, které je v současné době trápí. Na HW serveru čtěte Průmyslové právo v praxi II: od nápadu k patentu.
 

 

Energie pro budoucnost X

 
Výdaje za energie stále více ovlivňují provozní a výrobní náklady firem. Protože však podnik ani budova nemohou bez energie fungovat, zbývá jediná možnost: optimalizovat výrobu a zefektivnit její využití.
 
Přijměte proto pozvání na setkání, které účastníky seznámí s konkrétními možnostmi, jak vylepšit energetickou bilanci podniku či budovy, zasazenými do širšího teoretického a legislativního rámce. V pořadí již desátý seminář ze seriálu Energie pro budoucnost s podtitulem Efektivní výroba a využití energie se bude konat o den dříve, tj. 8. října 2013, v sále P-1 pavilonu P výstaviště v Brně. Na HW serveru jste mohli číst Energie pro budoucnost X: vyrábějte a využívejte efektivně.
 
Registrací navíc v obou případech získáváte volný vstup na veletrh. Celodenní vstupenka na MSV vychází na 260 Kč, resp. 210 Kč.
 

 

Šalina pub neslouží jen k přepravě

 
Od června letošního roku brázdí koleje města Brna český unikát: starobrněnský Šalina pub, první šalina, která neslouží jen k přepravě cestujících, ale i k jejich občerstvení a pobavení. Projekt, jehož kompletní uskutečnění zabralo téměř rok, v sobě propojuje dva z řady brněnských fenoménů: Starobrno a tramvaj, které tam málokdo řekne jinak než šalina.
 
 
Šalina typu K2R s designem čela od architekta Kotase prošla speciálně navrženou přestavbou přímo v dílnách Dopravního podniku města Brna. Od běžných tramvají se liší například tím, že má druhé a čtvrté dveře zaslepeny a vůz je dovybaven elektrickým zařízením, které umožňuje zapojení všech potřebných spotřebičů – kávovaru, chladničky, mikrovlnné trouby apod. – na střídavý proud. Šalina pub nabízí 38 míst k sezení a 17 míst ke stání. Interiér zdobí skutečný výčep a celá řada praktických vychytávek, třeba v podobě speciálních držáků na pivo. Nechybí ani toaleta nebo vybavení audio a video systémem, WiFi a dalším zařízením pro mobilní restaurační provoz.
 
Starobrno Šalina pub uvidíte na dalším brněnském fenoménu – Mezinárodním strojírenském veletrhu – tedy kromě úterý. První čtyři dny veletrhu (7.– 10. 10. 2013) bude jinak areál přístupný od 9.00 do 18.00, v pátek (11. 10.) pak mezi 9.00 a 16.00. Další informace naleznete na stránkách http://www.bvv.cz/msv/ (zdroj).
 
Loňského ročníku MSV 2012 se zúčastnilo 1 886 firem ze 32 zemí a zároveň vzrostla velikost výstavní plochy na téměř 45 tisíc metrů čtverečních. Podíl vystavujících firem ze zahraničí se zvýšil na 49,5 % a nabídku vystavovatelů si přijelo prohlédnout téměř 76 tisíc návštěvníků ze 62 zemí.
 
Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon pozvanka-pro-navstevniky.pdf3.65 MB
Hodnocení článku: