Reklama-Polygraf 2013
- 20. ročník veletrhu Reklama-Polygraf 2013 se uskuteční 14. - 16. 5. 2013 v areálu výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Veletrh se zabývá médii, reklamou, polygrafií a obaly. Více na www.reklama-fair.cz. Součástí doprovodného programu, vázaného k 3D tiskárnám, bude i zapojení této technologie do klasického výrobního procesu.
Obliba 3D tiskáren se pak s rostoucím pokrokem začíná šířit v druhé polovině 90. let. Po roce 2003, kdy byl vývoj technologie urychlen vypršením některých patentů, se objevuje nová technologie polyjet, která pracuje s fotopolymerem, který v tenkých vrstvách pokládá na podložku. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru. V praxi je tato technologie vhodná i pro 3D tiskárny menších rozměrů, což dává předpoklady pro možnosti domácího nasazení.
Odborníci očekávají, že za několik let bude 3D tiskárna běžně dostupnou technologií i pro domácí využití.
Z kukuřice nebo Lega
Novou 3D tiskárnu na veletrhu představí i společnost DO-IT, podporovaná ČVUT v rámci projektu InovaJET, která momentálně sídlí v jeho Inkubátoru. Jedná se o ryze český výrobek, který tak sází na snadnou dostupnost poradenství, servisu i náhradních dílů.
Za cenu 35 850 korun bez DPH nabídne DeeOrange parametry průmyslových tiskáren, jejichž cena se pohybuje v řádu statisíců. Je plně krytá, což zajišťuje stabilní teplotu nezbytnou pro kvalitní tisk větších modelů, vykazuje přesnější pohyb trysky a v neposlední řadě zaujme též nadčasovým designem. Na veletrhu lze využít mimořádné dvacetiprocentní slevy na nákup nebo se zapojit do soutěže o jednu tiskárnu zdarma.
Dobrou chuť přeje tryska
- 3D tisk má prakticky neomezené možnosti využití. Na průmyslových 3D tiskárnách tak v současnosti běžně vznikají modely budoucích letadel, automobilů či ortopedických implantátů. 3D tisk dokonce experimentuje i s jídlem – to se pochopitelně místo z plastu tiskne z potravinářských surovin. O 3D gastronomii projevila zájem i NASA.
- Otcem nápadu tisknout ve formátu 3D je američan Charles Hull (*1939). Techniku takzvané stereolitografie si přitom nechal patentovat již v roce 1986. Samotný systém 3D tisku se příliš neliší od toho běžného. Rozdíl je pouze v tom, že 3D tiskárna nepracuje s inkoustem, ale s plastem, a dokáže tisknout ve vrstvách. V konečném důsledku tak vznikne téměř libovolný reálný objekt.
Samotný provoz je přitom relativně levný – kilogram materiálu vychází přibližně na 700 korun bez DPH. Jinými slovy, 3D tiskárna by musela nepřetržitě pracovat asi týden, než by celou kilovou „špulku“ plastu spotřebovala. Materiál aktuálně dostaneme v pěti různých barvách a časem přibudou ještě další.
DeeOrange je kompatibilní se všemi PC a software pro obsluhu je k tiskárně dodáván zdarma – obojí je český autorský výrobek. 3D model lze přitom vytvořit v jakémkoli 3D programu – jedinou podmínkou je podpora exportu do formátu STL. Od poloviny května bude výrobce nabízet také vlastní modely, do té doby lze hotové modely k 3D tisku zdarma stáhnout například z webového portálu www.thingiverse.com.
DeeOrange umí tisknout buď z materiálu PLA nebo ABS. PLA je plast, který se vyrábí z kukuřičného škrobu, je ekologický a rozložitelný ve vodě – jinými slovy „nature friendly“. ABS je materiál, ze kterého se vyrábí například Lego – jde tedy o takřka nezničitelný, pevný a odolný plast. Oba materiály se prodávají na kilogramy a jsou navinuté na cívkách. Více na www.be3d.cz.
Zdroj: DO-IT