Jste zde

Na veletrhu Reklama-Polygraf 2013 se bude tisknout i v ose z

Veletrh vizuální a marketingové komunikace Reklama-Polygraf bude letos obohacen o zajímavá témata a trendy v oblasti tisku. V květnu se tak budou moci všichni návštěvníci i odborná veřejnost těšit na interaktivní workshopy a praktické ukázky ze světa 3D tisku a souvisejících 3D tiskáren.

Reklama-Polygraf 2013

  • 20. ročník veletrhu Reklama-Polygraf 2013 se uskuteční 14. - 16. 5. 2013 v areálu výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Veletrh se zabývá médii, reklamou, polygrafií a obaly. Více na www.reklama-fair.cz. Součástí doprovodného programu, vázaného k 3D tiskárnám, bude i zapojení této technologie do klasického výrobního procesu.
3D tisk je proces, při kterém se prostřednictvím specifického zařízení vytvářejí trojrozměrné objekty z vhodného materiálu, zatímco tisk po vrstvách je řízen ovládací elektronikou na základě programové předlohy. První patent na tento druh tisku přitom sahá již do roku šestaosmdesát minulého století.
 
Obliba 3D tiskáren se pak s rostoucím pokrokem začíná šířit v druhé polovině 90. let. Po roce 2003, kdy byl vývoj technologie urychlen vypršením některých patentů, se objevuje nová technologie polyjet, která pracuje s fotopolymerem, který v tenkých vrstvách pokládá na podložku. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru. V praxi je tato technologie vhodná i pro 3D tiskárny menších rozměrů, což dává předpoklady pro možnosti domácího nasazení.
 
Odborníci očekávají, že za několik let bude 3D tiskárna běžně dostupnou technologií i pro domácí využití.
 
 
 
 

Z kukuřice nebo Lega

 
Novou 3D tiskárnu na veletrhu představí i společnost DO-IT, podporovaná ČVUT v rámci projektu InovaJET, která momentálně sídlí v jeho Inkubátoru. Jedná se o ryze český výrobek, který tak sází na snadnou dostupnost poradenství, servisu i náhradních dílů.
 
Za cenu 35 850 korun bez DPH nabídne DeeOrange parametry průmyslových tiskáren, jejichž cena se pohybuje v řádu statisíců. Je plně krytá, což zajišťuje stabilní teplotu nezbytnou pro kvalitní tisk větších modelů, vykazuje přesnější pohyb trysky a v neposlední řadě zaujme též nadčasovým designem. Na veletrhu lze využít mimořádné dvacetiprocentní slevy na nákup nebo se zapojit do soutěže o jednu tiskárnu zdarma.
 
 

Dobrou chuť přeje tryska

  • 3D tisk má prakticky neomezené možnosti využití. Na průmyslových 3D tiskárnách tak v současnosti běžně vznikají modely budoucích letadel, automobilů či ortopedických implantátů. 3D tisk dokonce experimentuje i s jídlem – to se pochopitelně místo z plastu tiskne z potravinářských surovin. O 3D gastronomii projevila zájem i NASA.
  • Otcem nápadu tisknout ve formátu 3D je američan Charles Hull (*1939). Techniku takzvané stereolitografie si přitom nechal patentovat již v roce 1986. Samotný systém 3D tisku se příliš neliší od toho běžného. Rozdíl je pouze v tom, že 3D tiskárna nepracuje s inkoustem, ale s plastem, a dokáže tisknout ve vrstvách. V konečném důsledku tak vznikne téměř libovolný reálný objekt.
Pokud se 3D tisk stává součástí firemní obchodní strategie a konkurenční výhodou, mohla by se vstupní investice do zmiňovaného zařízení dle propočtů výrobce vrátit v průměru již po třiceti zakázkách.
 
Samotný provoz je přitom relativně levný – kilogram materiálu vychází přibližně na 700 korun bez DPH. Jinými slovy, 3D tiskárna by musela nepřetržitě pracovat asi týden, než by celou kilovou „špulku“ plastu spotřebovala. Materiál aktuálně dostaneme v pěti různých barvách a časem přibudou ještě další.
 
DeeOrange je kompatibilní se všemi PC a software pro obsluhu je k tiskárně dodáván zdarma – obojí je český autorský výrobek. 3D model lze přitom vytvořit v jakémkoli 3D programu – jedinou podmínkou je podpora exportu do formátu STL. Od poloviny května bude výrobce nabízet také vlastní modely, do té doby lze hotové modely k 3D tisku zdarma stáhnout například z webového portálu www.thingiverse.com.
 
DeeOrange umí tisknout buď z materiálu PLA nebo ABS. PLA je plast, který se vyrábí z kukuřičného škrobu, je ekologický a rozložitelný ve vodě – jinými slovy „nature friendly“. ABS je materiál, ze kterého se vyrábí například Lego – jde tedy o takřka nezničitelný, pevný a odolný plast. Oba materiály se prodávají na kilogramy a jsou navinuté na cívkách. Více na www.be3d.cz.

 

Zdroj: DO-IT

 

Hodnocení článku: