Jste zde

Novinky HW group a kde nás najdete na MSV.

MSV je již příští týden = 15.-19. září na brněnském výstavišti. Rádi bychom Vám přiblížili novinky,

které najdete na našem stánku a kde najdete ten stánek.

Loňský ročník MSV, kdy jsme se této výstavy poprvé účastnili, nás příjemě překvapil, protože návštěvníků je zde sice méně, než jsme zvyklí z AMPERu, ale většina z nich jsou problému znalí odborníci.
Díky tomu byl celý průběh veletrhu klidnější a bylo více času probrat s našimi partnery důležité věci.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli naši účast na MSV zopakovat a v tomto článku bychom Vám chtěli představit některé novinky, které chystáme uvést na MSV.

Co chystáme na MSV

Za posledních pár měsíců se v nabídce HW Serveru a potažmo i HW group vyskytla řada zajímavých novinek a produktů, z nichž některé ještě nebyly popsány. A ačkoliv se o nich v nejbližší době jistě na stránkách www.HW.cz nebo HW group.cz dočtete, první příležitost se s nimi seznámit budete mít právě v Brně.

Charon I

Ethernetový modul Charon I je procesorový modul s řadičem Ethernetu, pro který lze zdarma stáhnout několik aplikací a vytvořit tak :

Konvertor Ethernet - RS232/485
Většinou se používá jako převodník Ethernet - RS232 nebo RS485, s podporou několika externích vstupů a výstupů.

Charon I SNMP firmware
SNMP teploměr, vzdálené ovládání I/O pinů, nebo WatchDog.

Charon1 Web51 Home Controll
WWW rozhraní pro ovládání I/O pinů, podporuje připojení 1x teploměru, 8x Input, 8x Output, LCD display atd..

Připojení multimetru METEX

Novinkou je firmware, který umožňuje připojit přes modul Charon multimetr METEX a zpřístupnit tak data z měření přes TCP/IP síť. Data lze přenášet do samostatné aplikace (kterou představíme v samostatném článku během několika dní), nebo například na PHP stránku našeho online dema.

METEX On-line demo
Multimetr, který vidíte vpravo na obrázku se zapojeným fotoodporem, se nachází v naší pražské kanceláři a měří ohmický odpor fotoodporu - potažmo osvětlení v místnosti. Na internetovém serveru www.c51.info je umístěna naše testovací stránka : http://www.c51.info/metex/, když na ni vstoupíte a dáte RELOAD, stránka se spojí s multimetrem, zjistí aktuální naměřenou ohmickou hodnotu (intenzitu osvětlení) a tu potom zobrazí a uloží do jednoduchého grafu, který vidíte v prohlížeči.
Poznámka : Aplikace vykreslování grafu je zatím pouze demoverze, ale naměřené hodnoty jsou korektní.

 

Některé aplikace pro Charon I

 • TCP/IP a UDP/IP převod na TTL RS-232 (podpora RS-485);
 • WWW server se zobrazením naměřených dat, ovládání vstupů a výstupů.
 • SMTP - odesílání emailů při definované změně na vstupech modulu.
 • Prodloužení RS-232 a binárních vstupů po ethernetu.
 • Připojení multimetrů METEX k ethernetu.
 • SNMP teploměr a ovládání I/O pinů.

www.HWgroup.cz/products/charon1/

 

RS-232 - Ethernet konvertor, I/O Controller

Průmyslový konvertor linky RS-232 nebo RS-485 na ethernet. Funguje jako client i server, používá TCP/IP nebo UDP/IP. Konvertor má následující základní vlastnosti:

Pro nutnost ovládání paralelních vstupů / výstupů lze standardní ETHERNET konvertor rozšířit o 8 paralelních vstupů a 8 paralelních výstupů = zařízení, které nazýváme Ethernet I/O Controller.

Vstupy a výstupy se z ethernetu obsluhují pomocí jednoduchých NVT příkazů, které jsou podrobně popsány v programovací přiručce. Použití binárních vstupů a výstupů nijak neovlivní funkci vzdáleného sériového portu RS-232, která zůstává zachována.

Některé aplikace pro Ethernet I/O Controller

 • Signalizace stavů přes Ethernet
 • Vzdálené ovládání technologie přes Ethernet
 • Připojení LCD displeje přes RS-232
 • Připojení čtečky čárového kódu přes RS-232 s možností vstupů a výstupů
 • Připojení RS-232 tiskárny nebo potiskovacího zařízení. Možno ovládat přes virtuální sériový port.
 • Připojení jakýchkoliv nezáviských systémů s binárními vstupy a výstupy do rozsáhlého informačního systému. Výhodou je standardní a transparentní plně zdokumentovaný protokol .

www.HWgroup.cz/products/converter/

 

Ethernet - RS232 Buffer 512 kB

RS232 - Ethernet konvertor doplněný o 512 kB vyrovnávací paměti FLASH je určen pro vzdálený sběr dat ze sériového portu po počítačové sítí přes TCP/IP. Typickým příkladem použití je spolupráce s pobočkovou telefonní ústřednou pro tarifikaci tel. ústředen.

 • Telefonní ústředna je umístěna v technickém podlaží a nejbližší přístupný počítač je dále než 5 -15 metrů, což je maximum pro RS-232.
 • Pracovník vyhodnocující telefonní tarify a telefonní účty se nachází v jiné budově v rámci areálu spojeném firemní počítačovou sítí.
 • Tarifikace telefonních ústředen z poboček po celé republice, spojených firemním intranetem. V případě použití kryptování algoritmem TEA lze data bezpečně vyčítat i po otevřeném internetu. Buffer je samostatný síťový server a nepotřebuje žádné další PC.

Zařízení ukládá údaje o tarifikaci do vyrovnávací pamětí FLASH o velikosti 512 kB. S podporou mezerové komprese lze do paměti uložit až cca 20.000 záznamů o telefonních hovorech.

EZL-300W - převodník WiFi <-> RS-232

EZL-300W je konvertor z bezdrátové sítě WiFi na sériovou linku RS-232. Převodník EZL-300W podporuje standard 802.11b - wireless LAN (WiFi), který protahuje ethernet sítě na kmitočtech v pásmu od 2,4 do 2,4835 GHz metodou přímo rozprostřeného spektra DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum) .

 

Konvertor používá jako rádiovou část interní PCMCIA LAN kartu, která je dodávána v ceně. Tato karta případně umožňuje připojení vnější antény a tím zvýšení dozsahu připojení. Firmware lze updatovat po RS-232, přičemž převodník podporuje veškerá bezpečnostní opatření bezdrátového ethernetu.

EZL -300W je vhodný zejména pro připojení čteček čárového kódu k bezdrátovému ethernetu v rozlehlých skladech, připojení platebních terminálů v hypermarketech a obchodních domech nebo pro přenosné měřicí a logující technologie s výstupem na RS-232.

www.HWgroup.cz/products/wifi/

S100 – převodník 1x WiFi / 2x RS-232

Konvertor S100 od firmy Tellus připojuje do WiFi WLAN (Wireless LAN) Ethernetu 2x rozhraní RS-232 v client nebo server režimu. S100 je plně slučitelný s protokolem 802.11b, obsahuje dva porty rozhraní RS-232 (1x zásuvka, 1x vidlice), používá externí anténu a je možné jej konfigurovat i po USB.

Konvertor může odesílat data ze sériového portu na jiný S100 nebo na jakýkoliv připojovací bod (Access Point) slučitelný s WLAN, a tak data odesílat kamkoliv na světě. Díky tomu může být realizována celá řada aplikací (POS, datové sběrnice, průmyslové řízení...).

 

SLD PCBoard

SLD (Small Linux Device) zařízení jsou určena k provozování síťových embeded aplikací. Jsou vybavena dvěma síťovými rozhraními 10Mb/s a dvěma sériovými porty RS-232.
Na desce je rovněž integrován zvukový adaptér, který umožňuje použití SLD v IP telefonii. SLD PCBoard je dodáváno ve třech provedeních, odstupňovaných výkonem CPU (200 az 400 MHz) a velikostí paměti FLASH (8-32 Mb) a DRAM (8-32Mb).

Jako výchozí je předinstalován operační systém Linux a programovou výbavu lze snadno měnit přes rozhraní JTAG, boot loader nebo přes mtd zařízení (za běhu jádra). PCBoard lze konfigurovat prostřednictvím sériového portu RS-232 přičemž pro efektivní práci lze používat běžné terminálové programy. Po zprovoznění síťových rozhraní lze celý systém konfigurovat vzdáleně přes LAN/Internet pomocí protokolu SSH.

Aplikace

 • Firewall, router nebo switch mezi dvěma Ethernet síťemi
 • Chytrý převodník protokolů programovatelný v Linuxu
 • Logovaní a převod dat mezi dvěma sítěmi a dvěma sériovými linkami.
 • Samostatná robusní Linux aplikace nezáviclá na PC a mechanických částech..

www.HWgroup.cz/products/sld/

 

HW Virtual Serial Port

Virtuální driver sériového portu pro Windows je softwarový prostředek, který přidá do operačního systému zdánlivý sériový port, například COM 5, a data z tohoto portu přesměruje na jiné hardwarové rozhraní přes TCP/IP rozhraní.
V poslední době znáte virtuální port hlavně z aplikací pro připojení sériového rozhraní RS-232 přes USB nebo právě přes TCP/IP po ethernet síti.

HW Virtual Serial Driver je primárně určen pro naše ethernetová zařízení, ale kdokoliv jej může zdarma použít jako univerzální driver pro vytvoření vzdáleného virtuálního sériového portu, který data přesměruje na definovanou TCP/IP adresu a port.

PC s nainstalovaným driverem se navíc umí chovat i jako server (možný je tedy režim server, nebo client/server), díky čemuž spojení může inicializovat zařízení zasláním jakýchkoliv dat do vzdáleného portu. Konvertor na základě dat z RS-232 otevře spojení s PC a předá je virtuálnímu comu. Celá situace se tak maximálně blíží standardnímu řešení s klasickým sériovým portem.

S převodníky HWgroup lze vzdáleně pomocí normy RFC2217 měnit za provozu i baudovou rychlost, paritu a ostatní komunikační parametry, takže vzniká reálný vzdálený sériový port. S našimi produkty je také volně šiřitelná verze bez jakýchkoliv omezení.

Driver spolupracuje nejenom s krabičkovými převodníky na RS-232/422/485, ale také s modulem Charon I, který lze zastavět do uživatelské aplikace, a připojovat tak přímo TTL RS-232 port přes ethernet opět jako sériový port.

HW Virtual Serial Port je určen pro Windows 2000, NT a XP. Driver je k dispozici i jako demoverze pro obecná TCP/IP zařízení. Demo je neomezené časem, ale maximální komunikační rychlost je 14.400 Bd.

Za cca 1.000 Kč lze zakoupit plnou verzi virtuálního driveru, bez jakýchkoliv omezení.

www.HWgroup.cz/products/hw_vsp/

6x RS-232/422/485 na Ethernet

Novinkou, kterou poprvé představím ne MSV bude také speciální konvertor 6x RS-232 na Ethernet. Z hlediska uživatele by se mělo jednat o 6 modulů Charon zapojených vedle sebe. Zatím nejsou implementovány všechny funkce, které jsou již k dispozici v našich standardních jednoportových konvertorech, ale i tak se bude jednat o velmi zajímavý výrobek, jehož cena bude s konkurencí přibližně poloviční.

HW Server

Ačkoli je HW.cz především informačním serverem, v duchu tradice bude na Mezinárodním strojírenském veletrhu presentován spolu s produkty HW group. Po vyžádání u nás budou k dispozici všechna odborná CD z naší nabídky a některé další nejoblíbenější produkty.  

 

 

Kde nás najdete

45. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu se jako vždy koná na brněnském výstavišti, které bude otevřeno denně od 9.00 do 18.00 hodin. Zatímco od pondělí do čtvrtka bude celodenní vstupné 150Kč, v pátek 19. září pouze 50Kč, protože brány areálu se zavřou již v 16 hodin.
 

Stánek HWGroup (C101), jehož součástí bude i expozice HW serveru, naleznete v prvním poschodí pavilonu C ihned u vchodu, kde se na Vaši návštěvu budou těšit kvalifikovaní pracovníci firmy, připraveni zodpovědět všechny Vaše dotazy.


1. patro haly C na Mezinárodním strojírenském vetetrhu bude hostit i prezentaci HWGroup a HW Serveru!

Jan Řehák
Jan.Rehak @ HW.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: