Jste zde

Novinky z příprav na MSV

I když se ještě žádný stánek nestaví, přípravy na 46. mezinárodní strojírenský veletrh a 4.

mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT jsou v plném proudu. Není se čemu divit ? brněnské výstaviště

otevře své brány už 20. září.

Kryté plochy už jsou téměř vyprodány.

Pokračuje trend z posledních let a nadále přibývá firem, které chtějí vystavovat „pod střechou“. Přestože společnost Veletrhy Brno v posledních letech významně rozšířila nabídku kvalitních výstavních ploch, stále to poptávce nestačí. Každoročně pořadatelé evidují několik desítek firem, které se přihlásí pozdě a pak marně čekají na uvolnění plochy v pavilonech. Čtyři měsíce před zahájením obou veletrhů je výstavní plocha v přízemí všech pavilonů téměř vyprodána, takže kdo chce své zboží a služby prezentovat ještě na letošním ročníku MSV a IMT, neměl by s přihláškou dlouho váhat.

 

 

Zájem zahraničí roste.

V souvislosti s rozšířením Evropské unie projevují zvýšený zájem o účast zahraniční firmy, které na českém a celém východoevropském trhu hledají nové obchodní příležitosti. V pětiměsíčním předstihu se na veletrhy MSV a IMT hlásí několik desítek nových vystavovatelů především z patnácti původních členských zemí EU. Poprvé bude vystavovat čtyřicet firem z Německa a několika desítek nových vystavovatelů mimo jiné z Rakouska, Itálie, Nizozemí, Polska, Indie, Turecka a Japonska, Švédska a Španělska.

Vedle jednotlivých firem se na veletrhu představí také kolektivní expozice zaštítěné ministerstvem, obchodní komorou nebo jinou institucí zabývající se zahraničním obchodem. Zájem již projevila například obchodní komora z Jižního Vestfálska, opět se chystá prezentace Jižního Durynska, rozsáhlou společnou expozici připravují firmy ze Slovenska. Kolektivní účast bude mít Nizozemská agentura zahraničního obchodu, v jejíž expozici se představí nejméně devět nových vystavovatelů. Na trojnásobek plochy by se měla rozrůst oficiální účast Francie, kterou pod záštitou státu připravují tři obchodní komory.

Vysoká zahraniční účast i na IMT

Bienální veletrh IMT na rozdíl od minulého ročníku obsazuje prostor nového pavilonu F, který byl dokončen v září 2003 a nabízí více než 5 000 metrů čtverečních čisté výstavní plochy nejkvalitnějších parametrů. Díky tomu může dále rozšířit svůj mezinárodní záběr. Již v roce 2002 dosáhl jeho podíl zahraničních vystavovatelů 45,5 %. Letos pořadatelé evidují desítky nových zájemců především ze zemí, které jsou nejvýznamnějšími evropskými producenty obráběcích a tvářecích strojů, tj. Německa a Itálie. Noví vystavovatelé jsou evidováni také z Rakouska a Nizozemí a zcela poprvé budou vystavovat firmy z Indie, Turecka a Maďarska. Samozřejmě nebudou chybět ani všichni významní výrobci z České republiky v čele se Svazem výrobců a dodavatelů strojírenské techniky, který je spolupořadatelem veletrhu IMT.

Doprovodný program s evropskými tématy

Tematikou rozšíření EU se bude cíleně zabývat Eurofórum 2004 – konzultačně-informační centrum v pavilonu M. Po celou dobu veletrhu zde budou probíhat tematické semináře, které pokryjí všechny základní okruhy otázek důsledků členství v EU především pro malé a střední firmy. Odborníci z předních poradenských institucí současně budou připraveni poskytnout bezplatné individuální konzultace na témata související s podnikáním v EU a novou legislativou.

Novinkou navazující na Eurofórum 2004 a jeho téma rozvoje lidských zdrojů je burza práce „Lidé – stroje – kariéra“. Firmy, které se potýkají s nedostatkem kvalitního personálu, mohou již před veletrhem formulovat své požadavky a následně se na výstavišti setkat s případnými uchazeči o zaměstnání. Nabídka pracovního místa bude zajištěna prostřednictvím call centra a formuláře umístěného na www.bvv.cz/msv.

„Perspektiva českých firem - konkurenceschopnost po vstupu do EU“ je název výzkumu společnosti TNS Factum k prvním praktickým zkušenostem českých subjektů s podnikáním na nově otevřeném trhu Evropské unie. Průzkum probíhá od dubna do srpna 2004 a jeho výsledky budou prezentovány právě na letošním MSV. Vystavovatelé veletrhů MSV a IMT jako bonus obdrží podrobnou analýzu „Jak jsme na tom 5 měsíců po vstupu“ s výsledky výzkumu TNS Factum doplněnou o situaci v oboru a databázi relevantních informačních zdrojů.

Automatizace 2004

Součástí letošního MSV je 3. ročník specializovaného projektu Automatizace – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika. Jeho cílem je prezentovat širší odborné veřejnosti výsledky výzkumů, progresivní automatizační řešení a oborové trendy.. Svůj stánek zde bude mít i nezávislé sdružení veletrhů automatizační techniky World-FIMA, jehož členem se Automatizace Brno stala v loňském roce. Propagováno zde bude dalších šestnáct členských veletrhů pořádaných v šestnácti zemích celého světa. U příležitosti brněnského veletrhu se uskuteční výroční zasedání této celosvětové organizace a připravuje se také 3. ročník mezinárodní konference Vize v automatizaci.

Téma automatizace bude prezentováno i v podobě atraktivních exponátů. Návštěvníci veletrhu uvidí v akci například českého robota pro průzkum sutin po zemětřesení, který vloni zvítězil na světové robotické soutěži v italské Padově.


Vybíráme z programu konferencí a seminářů

Vzhledem ke konání 4. ročníku IMT se v doprovodném programu dostane zvýšené pozornosti obráběcím a tvářecím strojům. Svaz výrobců a dodavatelů strojírenské techniky je spolu s ČVUT Praha, Fakultou strojní, pořadatelem 5. mezinárodní konference Integrované inženýrství v řízení průmyslových podniků. Pro ředitele podniků a zástupce vysokých škol organizuje také kulatý stůl na téma Profil absolventa vysoké školy technického zaměření odpovídající potřebám strojírenství a společnosti. Společnost pro obráběcí stroje zajišťuje doprovodný program MATAR 2004 – Výrobní stroje, automatizace a robotizace ve strojírenství. Problematikou tváření se bude zabývat dvoudenní konference FORM 2004.

Ve dnech 22. až 24. září se na výstavišti uskuteční 5. celostátní setkání elektrotechniků na téma „Využívání elektrotechnických norem (pravidla pro elektrotechniku) v praxi v návaznosti na technické předpisy v souladu s členstvím v EU“. Jak informovali pořadatelé ze společnosti L. P. Elektro, jednotlivé přednášky se zaměří především na nové normy v roce 2004 a jejich aplikaci v praxi, ale také na problematiku vzájemného uznávání kvalifikace v oblasti elektro v rámci EU nebo na prevenci elektrických rizik u strojních zařízení.

Jinou zajímavou akci, tentokrát z oblasti elektroniky, připravuje časopis Sdělovací technika. Diskusní fórum „Elektronický vývoj a výroba v ČR“ se soustředí na předpisy a požadavky EU mimo jiné v souvislosti s likvidací elektronického šrotu, výrobní trendy a nové technologie, logistiku elektronických součástek, zajištění kvality výroby a management lidských zdrojů.

Informace o dalších doprovodných aktivitách naleznete na www.bvv.cz/msv.
 
 

Soutěž o volné vstupenky na MSV2004

HW server ve spolupráci s realizačním týmem Mezinárodního strojírenského veletrhu pro Vás připravil soutěž o balíček propagačních materiálů MSV2004 obsahující též dvě volné vstupenky na veletrh.

Stačí vyplnit soutěžní dotazník a správně odpovědět na tipovací otázku. Správnou odpověď i jméno výherce se dozvíte na stránkách HW serveru.  Jiří Erlebach
jerlebach@ bvv.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: