Jste zde

O robotice jednali odborníci z celé republiky

Sedmé jednání Síťového centra robotiky a setkání členů Klubu robotiky se uskutečnilo v pátek 23. března na Technické univerzitě v Liberci. Celodenní program zahrnoval přednášky a v závěru také praktické ukázky mobilního robota.

Robotický den 2012: registrace otevřena

Můžete se přihlásit celkem do 6 soutěží: Bear Rescue Beginner, Bear Rescue Advanced, Line Follower, Line Follower Merkur, Mini Sumo a RoboCarts, přičemž případné další ukázky z vlastní robotické tvorby budou rovněž vítány! Žádné omezení věku, velikosti týmu ani možností...

Uzávěrka přihlášek byla stanovena k 15. 4. 2012, samotný Robotický den se pak uskuteční 28. 4. 2012 v Praze. Pravidla a také vše další okolo najdete na http://www.roboticday.org, na hw.cz viz také článek Kurzy robotiky se zaměřením na Robotický den 2012 vyhlášeny.
Jednání Síťového centra robotiky zahájil výhradní zástupce firmy HDAG pro oblast Česka a Slovenska Vladimír Trhoň s příspěvkem Bezvůlové pohony Harmonic Drive AG a mikropohony Micromotion. Následovala přednáška Oldřicha Dlouhého ze společnosti Exactec Liberec na téma Robotické periferie DESTACO. Závěr prvního bloku přednášek pak obstarali Ondřej Fišer a Michal Kožuch z ČVUT Praha se zprávou První zkušenosti se systémem pro robotickou tele-výuku a experimentování SyRoTek a který již dříve představili na jednání Klubu robotiky. Následovali ještě příspěvky Vladimíry Zádové z TUL Využití portálu pro podporu spolupráce firem a univerzit a Jiřího Milana Soldáta z T-Systems ČR Představení společnosti T-Systems s příklady projektů a významných aplikací. Na celou akci jsme na stránkách hw.cz pozývali příspěvkem „Závislí posléze přec jen jsme na stvůrách, jež jsme udělali“.
 
Druhý blok jednání tvořily přednášky Klubu robotiky. Konstruktér Květoslav Belda z ÚTIA Akademie věd ČR přednesl pojednání Roboty a jejich návrh II věnovaný konstrukcím průmyslových robotů a vytváření jejich modelů na základě matematicko-fyzikální analýzy a jejich využití při návrhu řízení.
 
Docent Záda pak seznámil posluchače s alternativní metodou popisu kinematiky tuhých těles založenou na exponenciálních maticích. Metoda je podle něj snadno aplikovatelná v kinematice robotů. Posledním příspěvkem pátečního setkání byla ukázka Zbyška Zapadlíka a Marka Vlašíka z TUL – vlastnoručně vyrobeného Autonomního robota pro soutěž Bear Rescue. Tato akce se uskuteční letos 28. dubna v Praze a autoři zároveň prezentovali i její pravidla.
 
O robotice jednali odborníci z celé republiky | fotografie: T-UNI
 

Zdroj: T-UNI

Hodnocení článku: