Jste zde

Plzeň: šance pro mladé vědce z celého světa

Západočeská univerzita v Plzni vyhlásila 24 výběrových řízení na pozice postdoktorandů (tzv. postdok) v rámci projekt EXLIZ –„Excelence lidských zdrojů jako zdroj konkurenceschopnosti regionu“.
Absolventi doktorských studijních programů tak mohou získat nové místo a s ním šanci dosáhnout ve spolupráci s předními vědeckými pracovníky ZČU špičkových výsledků ve vědě a výzkumu na mezinárodní úrovni. Počítá se i se širokou spoluprací s aplikační sférou v České republice.
 
O konkurenceschopnosti regionů, oborů a celé země rozhoduje především kvalita lidí. Projekt EXLIZ, který ZČU řeší od dubna 2012, získal velice významnou finanční podporu z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost – cca 90 mil. Kč. V rámci projektu vznikne osm nových pracovních míst na Fakultě aplikovaných věd, osm míst ve výzkumném centru Nové technologie, šest míst na Fakultě elektrotechnické a po jednom místě na Fakultě strojní a Fakultě pedagogické. Hlásit se mohou absolventi doktorských studijních programů v zahraničí, na jiných vysokých školách a v omezené míře je možné přijmout také absolventa doktorského studijního programu na ZČU. Uchazeči mohou získat velice zajímavou šanci, aby za velmi dobrých pracovních a platových podmínek (min. 40 tis. Kč měsíčně) a ve spolupráci s významným akademickým nebo vědeckým pracovníkem ZČU (tzv. mentorem) dosáhli vynikajících vědeckých výsledků. Partnery projektu jsou např. technologické platformy strojírenství a informační technologie. Postdok bude s podporou projektu vyslán také na stáž v rozsahu 3 – 5 měsíců na jiné vědecké nebo aplikační pracoviště v zahraničí nebo v České republice.
 
Přihlášky do výběrového řízení přijímá ZČU do 21. června 2012. Podrobnosti jsou v češtině
i angličtině uvedeny na http://exliz.zcu.cz | foto: ZČU
 
Martina Vichrová, která je věcnou manažerkou projektu EXLIZ, k tomu uvedla: „Očekáváme, že se nám podaří k 1. září 2012 uzavřít pracovní smlouvy s 24 postdok zpravidla na 30 měsíců. To bude pro pracoviště ZČU představovat významné posílení vědeckých kapacit.“ Výběr nových postdok provedou komise složené z respektovaných odborníků v dané vědecké oblasti – člen komise musí například naplňovat vyhlášená kritéria v oblasti ohlasů a citací vědeckých prací. Členství v komisích přijali odborníci z Akademie věd, jiných vysokých škol i zahraniční experti.
 
Prorektor František Ježek, který je garantem projektu EXLIZ, říká: „Strukturální fondy nemění jen materiální podmínky naší činnosti. Cílem není jen ‚beton’ a přístroje, ale zejména noví lidé, kteří doplní a ozvláštní naše vědecké týmy zejména v oblasti informačních technologií, materiálového inženýrství a elektrotechniky. Jsme ale rádi, že jsme mohli vyhlásit i výběrové řízení pro oblast paleontologie, matematiky a geomatiky.“
 
Probíhající výstavba a vybavování pracovišť v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace je tedy na ZČU provázeno i zásadními změnami v oblasti lidských zdrojů. Příchod nových odborníků ze zahraničí a z jiných akademických institucí v České republice bude znamenat i nové pohledy na zkoumané oblasti. Postdok se bude podílet také na práci se studenty formou seminářů, konzultací či vedení prací a na rozvoji popularizace vědy. Partnerem projektu je totiž i Techmania Science Center. Odborníci na komunikaci vědy budou podporovat mentory a postdok v jejich komunikaci s veřejností, žáky základních a středních škol a při přípravě exponátů a programů realizovaných v Techmanii.
 
Dobrou zprávou je, že projekt EXLIZ bude mít ještě „mladšího sourozence“. ZČU totiž získala další podobný projekt (NEXLIZ – Nová excelence lidských zdrojů), v němž získají podporu další pracoviště a vědní oblasti.
 
Hodnocení článku: