O procesu stahování klasických žárovek
Proces stahování klasických žárovek má na svědomí nařízení Evropské komise č. 244/2009 a šířeji je součástí evropského ekodesignu spotřebičů. To se zaměřuje na mnohé skupiny výrobků a má za cíl snížit jejich energetickou náročnost. Obdobně jako na trhu již neseženeme např. chladničku v energetické třídě B, nebudou na trhu od září k sehnání světelné zdroje s energetickou třídou D a horší (v praxi se pouze doprodávají zásoby).
Proces stahování klasických žárovek byl poměrně složitý a začal již v září roku 2009, kdy byly staženy z trhu všechny matné žárovky s energetickou třídou horší než A. Čiré světelné zdroje pak čekal postupný proces, při kterém se k požadavku na minimální energetickou třídu C přidávaly další a další skupiny příkonů čirých klasických žárovek. Letošním zářím tak bude tento proces završen a nejhorší energetickou třídou na trhu by měla být C.
Některé technologie bez obsahu rtuti známe již od pravěku | ilustrační foto: Petr Kratochvil
Máme je čím nahradit?
Náhrad žárovek je celá řada a obavy z nedostatku náhrad jsou zbytečné. Zcela nejjednodušší možností, jak nahradit klasickou žárovku, je halogenová žárovka, která je od klasické žárovky k nerozeznání. Má nejen stejný tvar, ale také stejné vlastnosti jako klasická žárovka. Oproti klasické žárovce má však asi o čtvrtinu menší spotřebu a její doba života je dvojnásobná. Halogenová žárovka spíná okamžitě a můžete ji umístit do stejných svítidel jako klasickou žárovku. Halogenová žárovka je k dostání rovněž v podobě svíčkových žárovek se závitem E14. Cena halogenových žárovek je oproti klasickým žárovkám asi dvou- až čtyřnásobná.
Nejběžnější náhradou za klasické žárovky jsou kompaktní zářivky (označované jako „úsporky“). Ty již vyrostly ze svých dětských nemocí a nyní tak najdeme mnoho typů, tvarů, velikostí a s různými vlastnostmi. Běžně seženeme trubicové kompaktní zářivky, zářivky s baňkou připomínající žárovku či např. tvary svíčkové žárovky. Vzhledem k tomu, že kompaktní zářivky mají různé velikosti, je vhodné si před náhradou klasické žárovky ověřit, zda dokážeme nový světelný zdroj do svítidla umístit.
Diskutujte
i nadále na HW serveru pod událostí v kalendáři, datovanou k 1. 9. 2012:
Příklady úsporných kompaktních zářivek naleznete zde.
Nejprogresivněji rozvíjenou oblastí na trhu jsou světelné zdroje LED a to platí také pro typy se závity E27 a E14 (označované jako LED žárovky). Výrobci v dnešní době každého půl roku představují nové a nové řady LED žárovek. Na trhu jsou tak k dispozici čiré i matné LED žárovky, svíčkové LED žárovky či např. designové LED žárovky určené do lustrů. Nespornou výhodou LED žárovek je jejich úspora, především oproti klasickým žárovkám a v budoucnu lze čekat ještě další zvyšování efektivity. Mezi další výhody patří předpokládaná vysoká doba života (u běžných LED žárovek bychom měli požadovat alespoň 20 tisíc hodin, u designových LED žárovek můžeme z našich nároků trochu slevit). Mezi další výhody patří rychlý start (rychlejší než u klasických žárovek) a velmi často stmívatelnost obdobná jako u klasických žárovek (na obalu to nicméně musí být uvedeno). Obdobně jako u kompaktních zářivek si můžeme i u LED žárovek zvolit barevný tón světla. Dbát na výběr barevného tónu světla je vhodné i proto, že chladnější barvy jsou levnější.
-
Stále úspornější spotřebiče na českém trhu: zpřísňujeme kritéria
-
Poznejte energeticky šetrné osvětlení a zazařte spolu s LED
-
Efektivnost v datových centrech: trendy, strategie, nástroje
-
Systém pro měření, predikci a úspory energie v domácnostech
Současnými největšími nešvary u LED žárovek jsou jejich vyšší cena a některé dětské nemoci nové technologie. Cena je přibližně dvojnásobná oproti kompaktním zářivkám – přesto se jejich nákup vyplatí, zejména pro prostory, kde velmi často svítíme. Trh s LED žárovkami je nový a je tak vhodné se zaměřit na renomované výrobce. Méně známí výrobci mohou uvádět např. nereálné doby života (nad 50 tisíc hodin), nereálné úspory (nebude to více než 80 % oproti klasické žárovce, spíše méně) a především nevhodná doporučení, za jakou žárovku můžeme LED žárovku vyměnit. Množství vyzařovaného světla (tzv. světelný tok) by mělo být o něco vyšší oproti žárovce, protože po dobu života LED žárovky bude soustavně klesat (což je fyzikální vlastnost každého světelného zdroje). Abychom tedy nebyli rozladěni za několik let tím, že LED žárovka vyzařuje málo světla, měli bychom se (stejně jako poctiví výrobci) řídit následující tabulkou:
Při výměně za klasickou žárovku bychom také měli spíše volit ty LED žárovky, které svítí do všech stran, oproti směrovým LED žárovkám (které bývají levnější). Výměna klasické žárovky za směrovou LED žárovku zapříčiní nerovnoměrné rozložení světla, kde bude jedno místo osvětleno hodně a jiné skoro vůbec. Prostor pak bude zbytečně působit stísněným dojmem.
Příklady úsporných LED žárovek naleznete tady.
Recyklujte!
V případě kompaktních zářivek i LED žárovek je důležité po dosloužení světelné zdroje vrátit výrobci či na recyklační místa. Kompaktní zářivky obsahují malé množství rtuti a LED žárovky obsahují elektronické obvody a vzácné prvky, které je tak dobré poskytnout k dalšímu využití.
Co nás čeká a nemine
V blízké budoucnosti nás čeká zavedení nových energetických štítků, které se budou týkat nově i směrových světelných zdrojů. Budou zavedeny dvě nové energetické třídy A+ a A++. V energetické třídě A+ budou nejúspornější kompaktní zářivky a LED žárovky a v A++ v současnosti není žádný světelný zdroj. Očekává se ale, že do ní budou spadat nové nejefektivnější LED žárovky.
V nejbližších letech bude také spuštěn proces stahování neefektivních směrových světelných zdrojů. Půjde o obdobný proces jako v případě klasických žárovek, ale bude zaměřen na reflektorové žárovky a další směrové světelné zdroje.
Autorem článku je Michal Staša (michal.stasa@svn.cz), SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.
Komentáře
Pise sa rok 2012 a ja neverim
Pise sa rok 2012 a ja neverim tomu co tu dnes citam. Takuto znosku polopravd a zavadzani na webe bohuzial nie je problem najst aj inde, ale toto by mali byt stranky pre technicky orientovanych ludi ktori by to tolerovat nemali. Bohuzial nemam cas na argumentacne prevalcovanie uvadzanych informacii, kde autor vychadza z sprievodnych listov vyrobcov a nie z statistik, skusenosti uzivatelov alebo merani /predovsetkym zivotnosti v inych rezimoch ako je nonstop prevdzka a odolnost voci kolisaniu napajania co ma na kalkulaciu "uspory" asi najvacsi vplyv/. Hygienicke hladiska a komfort su premazane ziarou novodobych reflektorov. Nevyhody vyplyvajuce z pouzitych technologii vydava za prinosne vlastnosti a ani fotometria pravdepodobne nebude jeho konicek. Rozumiem prevadzkovatelovi ze web sa zadarmo udrzat neda ale prosim aby sledoval hodnotu PR clankov. Aby sa nestavalo ze predavaci svetla siria tmu.
ps: nic neponukam ani nepredavam tu a ani inde len pre porozumenie
s pozdravom
Peter
Dobrý den, díky za komentář.
Dobrý den, díky za komentář. Pokud máte nějaký konkrétní dotaz, rád jej zodpovím. Osvětlovací technikou nejen pro domácnosti se profesně zabývám řadu let. A tabulka vychází z nařízení č.244/2009. S pozdravem, Michal Staša
V tom případě...
V tom případě Vám mohu pouze doporučit, abyste šířil svou marketingovou osvětu v médiích, která čte ta správná cílová skupina (např. Blesk, Aha apod.). Tyto stránky většinou navštěvují lidé, kteří dobře vědí, co jsou úsporky za svinstvo a jaké jsou pravé důvody eliminace klasických žárovek.