Jste zde

Shell Eco-marathon 2013 aneb z Rotterdamu do Atén na jediný litr paliva

Po třech náročných dnech soutěžení v ulicích Rotterdamu si na květnovém Shell Eco-marathonu Europe 2013 převzaly své ceny týmy z devíti různých zemí.
183 studentských týmů z 24 zemí soutěžilo na obtížném městském okruhu s úspornými vozidly, které si samy navrhly a postavily. Během závodů pak vytvořily pět nových rekordů. Výsledky byly určeny na základě přepočtu, kdo dojede nejdál na ekvivalent 1 kWh nebo 1 litru paliva (na HW serveru jste mohli číst Souboj o rekordně nízkou spotřebu boří limity. Stačí jedna kapička).
 
 
V kategorii městských konceptů dosáhl francouzský tým Polytechniky v Nantes nového rekordu ve třídě elektrických vozidel poháněných bateriemi, a to s hodnotou 145,7 km na 1 kWh, proti loňskému roku je to zlepšení o 41,7 km na 1 kWh. Německý tým Schluchspecht z University aplikovaných věd v Offenburgu opět posunul hranice ve své kategorii výkonem 315,4 km/l.
 
V kategorii prototypů francouzský tým SCS Pasquet výsledkem 1 224,1 km/kWh vymazal předchozí rekord pro elektrická vozidla poháněná bateriemi. Favorizovaný tým Microjoule-La Joliverie znovu stanul na vrcholu hodnocení kategorie prototypů poháněných spalovacím motorem, když dosáhl dojezdu 2 980,3 km/l, což odpovídá ujetí vzdálenosti mezi Rotterdamem a Aténami na jeden jediný litr paliva (kompletní výsledky naleznete na http://www.shell.com/).
 
Mezi zajímavé momenty letošního ročníku patří i rekordní počet návštěvníků Shell Energy Lab – unikátní expozice představující budoucnost energií, technologií a mobility.
 
Akce přilákala více než 50 000 návštěvníků a 3 000 studentů z Nizozemska i zahraničí. Celá řada týmů navíc ve srovnání s loňským rokem prokázala významné zlepšení, což vedlo k vyrovnanosti soutěže jako takové a těsným výsledkům v mnoha kategoriích. Jen to dokresluje, že stále větší počet studentů, a tím pádem i soutěžních týmů, je schopno úspěšně zavádět inovace do praxe.
 
 
Zdroj a ilustrační fotografie z letošního ročníku: Shell

 

Hodnocení článku: 

Komentáře