Jste zde

Sobota 8. 6. patří robotům. Do Prahy se sjedou ze šesti zemí

Dobrých zpráv není v poslední době mnoho, jsme proto rádi, že jednu máme: i když bylo hlavní město zasaženo povodněmi, v pořadí již desátý Robotický den se nakonec povedlo připravit a proběhne tak v plném plánovaném rozsahu.
Robotický den 2013, který již tradičně pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a občanské sdružení Robonika, proběhne již tuto sobotu 8. června 2013 od 10 hodin v hale „Arena Sparta“, Podvinný mlýn, Praha 9.
 
 
Na celou akci je přihlášeno 170 soutěžících ze 6 zemí se svými 113 roboty. Program bude probíhat po celý den od 10 do 17 hodin, dopoledne se odehrají kvalifikační zápasy, odpoledne pak postupně finálová utkání v jednotlivých soutěžích. Přijít i odejít je možné kdykoli, za vstup se neplatí.
 
Sobotní soutěžení robotů bude následovat „Týmový workshop“ v neděli 9. 6. na MFF UK, kde si soutěžící navzájem představí své roboty a seznámí se s technickými novinkami, a dále „Visegrad Robotics Workshop“ od neděle 9. 6. do úterý 11. 6., na kterém se sejde dvacítka mladých robotistů ze tří zemí Visegradské skupiny a z Běloruska ke společné práci na robotických platformách.
 
Na Robotickém dni se bude soutěžit v 7 kategoriích s roboty jak dálkově řízenými, tak autonomními: V soutěžích Bear Rescue Beginner a Advanced mají roboti za úkol najít v jednoduchém bludišti „ztraceného medvěda“ a dopravit jej zpět na místo startu. Při soutěži Line Follower sledují roboti černou čáru a snaží se co nejrychleji projet od startu do cíle. V robotickém Sumu budou dva roboti usilovat o vytlačení soupeře z kruhové arény, podobně jako to dělají silní zápasníci v tradičním japonském zápasu. Soutěž RoboCarts je zase určena pro roboty – závodní auta, jejichž úkolem je na zmenšené motokárové trati co nejrychleji objet stanovený počet kol.
 
Jako novinku organizátoři letos zařadili soutěž Ketchup House, ve které soupeří dva roboti o to, kdo najde ve skladu více plechovek s kečupem (a mohou si je i brát), novinkou je i soutěž „Art, Robots & Entertainment,“ kde se propojuje svět umění a zábavy se světem robotiky.
 
Další informace naleznete na stránkách http://www.robotickyden.cz (v angličtině pak http://www.roboticday.org).  
 
 
Zdroj: MFF UK
 
Hodnocení článku: