Jste zde

Stejnosměrné a zelené technologie dostaly zelenou. V Čechách vyroste inkubátor

Společnost ABB společně s Evropskou unií investuje do založení technologického parku v České republice. Cílem projektu je vývoj a komercializace technologií, využívajících stejnosměrný proud, včetně dalších, které mají potenciál snížit náklady na energii spolu s emisemi uhlíku.
Inkubátor Nupharo Park poskytne zdroje, zařízení a obchodní poradenství nutné pro úspěšný vstup na trh. Výrobní zázemí pak nabídne prostředí pro testování komerčních aplikací a obchodní využitelnost nových technologií. Technologický park, který si klade za cíl vybudovat silnou komunitu inovátorů, je výsledkem spolupráce mezi evropskými orgány, mezinárodními společnostmi, podnikateli, investory do rizikového kapitálu a univerzitními badateli.
 

Nupharo Park se buduje ve Žďárku v České republice, poblíž hranic s Německem, a bude dokončen v roce 2014. ABB vítá účast dalších subjektů, které mají zájem o rozvoj nových technologií v energetice, a o účasti na projektu jedná i s několika společnostmi, působícími v celosvětovém měřítku. Do projektu přitom investuje 2,3 milionu eur, zatímco Evropská unie přispívá částkou ve výši 12 milionů eur. Od nynějška do roku 2020 tak budou mít mladé podniky (tzv. start-upy) možnost získat více než 800 milionů eur v grantech EU a zvýhodněných půjčkách na investice, výzkum, pracovní náklady a marketing.

 

Především stejnosměrně


Činnost parku se zaměří na podporu nových možností v energetice s využitím aplikací pro stejnosměrný proud. Pro společnost ABB, která technologie umožňující převod mezi střídavými a stejnosměrnými systémy zavedla, je tato oblast velmi zajímavá. Byla to právě ona, která jako první představila komerčně použitelný přenos velmi vysokého napětí s využitím stejnosměrného proudu, který nyní využívá v aplikacích pro vysoké a nízké napětí, jako jsou nabíjení elektromobilů (na HW serveru čtěte Největší národní síť stanic rychlého dobíjení vyroste v Nizozemsku) nebo též rozvodné elektrické systémy na lodích, v budovách a datových centrech.

Projektu se účastní prostřednictvím své jednotky pro investice do rizikového kapitálu ABB Technology Ventures (ATV), která vznikla v roce 2009 za účelem investic do strategicky zajímavých společností v rané a růstové fázi. Doposud investovala do oblastí jako je komunikace v rámci inteligentních sítí (smart grids), kybernetická bezpečnost rozvodu energií, energetická optimalizace datových center, přílivové elektrárny a efektivnost větrných elektráren.
 
 
Zdroj: ABB
 
Hodnocení článku: