Jste zde

Jak poznáte kvalitní multimetr? Jaké by měl splňovat kritéria?

Mít kvalitní věci pro práci je pro nás techniky přímo nutnost. SOS electronic posbírala své zkušenosti s multimetry a sepsala seznam parametrů, které je vhodné při výběru zohlednit.

Každý z nás už zažil situaci, kdy mu kvalitní výrobek ušetřil množství času a energie. Ať už to byl obyčejný šroubovák, montážní klíč, kvalitní kombinačky nebo měřicí přístroj.
Právě na vysokou kvalitu se zaměřuje americká společnost FLUKE - výrobce multimetrů, který je dobře známý zejména mezi profesionály.

Dříve než se rozhodnete pro nový multimeter zabývejte se i těmito oblastmi:

 • Kvalita měřicích šňůr - na první pohled zbytečný a často i obtížně dostupný parametr. Avšak šňůry u značkových profi přístrojů jsou vyrobeny z materiálů s vysokou odolností, s vysoce flexibilním jádrem a ergonomickými měřícími hroty, které zabraňují nebezpečnému nechtěnému dotyku živých částí.
 • Bezpečnostní třída - minimálně CAT III/600V, v lepším případě CAT III/1000V, ideálně až CAT IV/600V. Obecně však platí, že čím náročnější prostředí pro měření, tím vyšší bezpečnostní třídu vybíráme.
  I když měříte jen poměrně nízké síťové napětí 230-240Vac, nikdy nevíte, jaké přepětí se může objevit. Proto by měl kvalitní měřicí přístroj splňovat alespoň bezpečnostní třídu CAT III/600V, samozřejmě v závislosti na zařízení a prostředí ve kterém měříte.

 • Vnitřní konstrukce s důrazem na spolehlivost a bezpečnost, například i s dostatečně dimenzovanými pojistkami s velkou vypínací schopností.
 • Odolnost přístroje vůči elektrickému poškození např. - pokud zvolíte nesprávný rozsah nebo veličinu měření. Tuto chybu bohužel zjistíte, až když bude pozdě. V praxi ale platí, že top značky běžně dbají i na tuto odolnost.
 • Odolnost vůči pádu - to se může hodit vždy, vždyť se stává, že i mistr tesař se utne. Mnohé profi přístroje mají garantovanou odolnost vůči pádu z výšky např. 2m.
 • TRMS (TrueRMS ) - skutečná efektivní hodnota střídavého napětí nebo proudu. Velmi užitečná vlastnost, výrazně zlepšující přesnost měření napětí nebo proudu pokud nemají přesně sinusový průběh. V praxi velmi častý případ u spínaných zdrojů a podobně.
 • Rychlost měření - neboli počet měření za sekundu. Obyčejně je to 3-5 měření/s, specializované přístroje i s podstatně vyšší frekvencí měření. Velmi praktickým doplňkem je lineární bargraf, který by měl být dostatečně rychlý, aby vás dokázal reálně informovat o rychlých změnách měřené veličiny - např. při měření nestabilního napětí nebo proudu.
 • Přesnost měření - jeden ze základních parametrů, který se u běžných měřicích přístrojů pro měření DC napětí pohybuje v rozsahu cca od 1% do 0,1%. Precizní laboratorní a kalibrační přístroje dosahují i výrazně vyšší přesnost např. 0,01%.
 • USB konektivita - dnes již není neobvyklé, že je multimetr připojitelný k PC přes USB/RS232 rozhraní pro přenos naměřených dat. V mnoha případech to umožňuje provádět automatizované měření např. ve zvolených časových intervalech.
 • Schopnost pracovat i v zarušeném prostředí – v průmyslovém prostředí se zařízeními a motory s velmi vysokým příkonem - např. frekvenční měniče apod., kde by levné multimetry zobrazovaly náhodné hodnoty kvůli indukovaným proudům.
 • Spotřeba samotného přístroje v běžném provozu alias životnost baterií - opět parametr, který pro uživatele není běžně dostupný. Ale i zde platí, že kvalitní přístroje jsou již tradičně navrženy s ohledem na co nejnižší spotřebu.
 • Odolnost prachu a vodě - pokud zvažujeme používání měřicích přístrojů v náročném průmyslovém prostředí.
 • Ergonomie a celková intuitivnost obsluhy - s přístrojem se vám bude dobře pracovat a s radostí využijete všechny jeho funkce pouze tehdy, pokud bude jeho obsluha srozumitelná. Návod může být v tomto velmi nápomocný.

Kvalitní měřicí přístroje FLUKE

Příkladem profi měřicích přístrojů značky FLUKE jsou multimetry FLUKE 287 a FLUKE 289

Rozsah měřených kapacit těchto multimetrů změří kondenzátory až do kapacity 100mF – což není až tak běžné u jiných výrobců. Tyto multimetry mají až 4,5 místný displej (max. údaj 50 000), dosahují vysoké přesnosti měření až 0,025% při VDC a 0,05% při měření proudu.

Pokud nepotřebujete měřicí přístroj pro nejpreciznější až "laboratorní" měření, potom má FLUKE v sortimentu i další profesionální, stejně kvalitní, avšak cenově dostupnější multimetry pro univerzální použití. Prohlédněte si např. sérii FLUKE 17x nebo sérii FLUKE11x.

Kromě základních vlastností jako je ergonomický design, podsvícený displej, analogový sloupcový bargraf, ale také TRMS nebo možnost obsluhy jednou rukou (série 110) lze počítat i s mnoha výše zmíněnými kritérii pro kvalitní multimetry.

Přehledné brožury vám pomohou snadno se zorientovat v sortimentu multimetrů FLUKE (v českém nebo anglickém jazyce):

Kromě značky FLUKE najdete kvalitní multimetr pro méně náročné použití i mezi produkty značek Uni-TrendVoltcraft a FLIR. Špičkový multimetr vám však v každém ohledu dokáže zefektivnit práci. Více se dočtete např. i v dalším článku na toto téma.

Pokud potřebujete více informací k produktům značky FLUKE nebo chcete pomoci s výběrem kvalitního multimetru, neváhejte kontaktovat SOS electronic na adrese info@soselectronic.cz. Rádi vám poradí.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.