Jste zde

Multifunkční termovizní a zvukové kamery HIKMICRO pro diagnostiku elektroniky a průmyslových systémů

Termovize umožňuje snadné stanovení teploty objektů – díky tomu se stala oblíbeným a nepostradatelným diagnostickým nástrojem. Nicméně v posledních letech se k tomuto typu kamer přidala nová zařízení, která kombinují digitální fotografické matrice s vysoce přesnými akustickými senzory.

Možnost digitálního zobrazování přinesla obrovské inovace v oblasti diagnostiky elektronických a elektrických obvodů i průmyslových instalací. Kamery s infračerveným záznamem obsahují přesně kalibrované převodníky, díky nimž můžete – doslova – vidět teplotu sledovaných objektů. Mezi takové výrobky se řadí níže uvedené výrobky značky HIKMICRO, která se zaměřuje na výrobu pokročilých termovizních zařízení. V portfoliu výrobce jsou také akustické kamery, které se používají k rychlé lokalizaci zdrojů zvuku. Tato řešení jsou nyní dostupná v katalogu TME.

V tomto článku se věnujeme následujícím tématům:

  • Parametry a funkce termovizní kamery HM-B1L/9HZ od HIKMICRO
  • Uplatnění termovize v diagnostice elektronických obvodů
  • Využití zvukových kamer v energetice a v průmyslu

Termovizní kamera HM-B1L/9HZ

Termovizní kamery HIKMICRO jsou navrženy jako univerzální přístroje vhodné pro celou řadu aplikací – od laboratorních prací až po kontroly rozsáhlých zařízení v terénu. Mají citlivou matrici s rozlišením 160×120 bodů, která díky detekci a měření infračerveného záření přesně zobrazuje teplotu objektů v rozmezí -20 °C až 550 °C. Provedená měření se zobrazují na vestavěném displeji (úhlopříčka 3,2 palce) s frekvencí 9 Hz. Vzhledem k tomu, že přístroj detekuje také světlo ve viditelném spektru, může uživatel využít funkci hybridního zobrazování, tedy kombinaci normálního obrazu s takzvanou heat mapou zobrazující údaje o teplotě viditelných osob, předmětů, povrchů atd. Tato funkce umožňuje rychle a s vysokou přesností (±2 °C) prozkoumat tepelné vlastnosti relativně velkých ploch, což je ideální pro provádění kontrol průmyslových instalací, v plynárenství, energetice a elektrotechnickém průmyslu, testování systémů HVAC, diagnostice v automobilovém průmyslu a také při projektování a servisu elektronických obvodů a diagnostice budov.

Termovizní kamera HM-B1L/9HZ je vybavena Li-Ion akumulátorem a portem USB C, který slouží mimo jiné k nabíjení zařízení (až 8 hodin bezdrátového provozu). Výrobek je navíc vybaven Wi-Fi modulem, který umožňuje přenášet obraz ze senzoru na obrazovku telefonu nebo tabletu. Podrobná data, a to ve formátu souboru JPEG, lze uložit do vnitřní paměti kamery. Její funkčnost zahrnuje řadu jednoduchých a užitečných funkcí, např. akustický a vizuální alarm spuštěný při detekci teploty nad nastavenými hodnotami, automatická identifikace nejvyšších/nejnižších teplotních bodů atd. Aby se zabránilo poškození během provozu v terénu, zajistila společnost HIKMICRO řádnou ochranu zařízení tím, že ji uzavřela v pouzdře se stupněm krytí IP54 (vysoká odolnost proti prachu a stříkající vodě).

 Termovizní kamera

 Stativ

 Makroobjektiv

Kontrola elektronických obvodů

Podrobné zobrazování a měření teploty jsou vynikající pomůckou pro analýzu provozu a diagnostiku závad v elektronických obvodech. Přehřívání je příznakem poškození nebo přetížení většiny elektronických součástek a obvodů, např. stabilizátorů napětí, ovladačů, mikrokontrolérů, procesorů (a samozřejmě i rezistorů nebo kondenzátorů). Identifikací součásti, jejíž teplota překračuje přípustné hodnoty, získá technik přehled o nejpravděpodobnějších příčinách poruchy. Podrobné zkoumání teploty na PCB umožňuje také navrhovat účinnější obvody, provádět stress testy, a vyvíjet optimální odvod tepla ze zařízení.

Pro umožnění termálního snímání malých povrchů a objektů vyvinula společnost HIKMICRO dvě důležitá příslušenství kompatibilní s kamerou HM-B1L/9HZ. Prvním z nich je makroobjektiv, který umožňuje dosáhnout ostrosti obrazu, i když je přístroj umístěn jen 30 mm od pozorované roviny. Díky němu budou dobře viditelné předměty o rozměrech 0,5 × 0,5 mm, tedy i drobné SMD součástky. Montáž makroobjektivu je velmi jednoduchá a provádí se jeho nasunutím na tělo kamery, kde je zafixován pomocí západek. Druhým důležitým doplňkem je stativ, který umožňuje pořizovat stabilní snímky. Vzhledem k tomu, že ve výrobcích této značky se používají standardní palcové fotografické závity (UNC 1/4"-20), lze kameru snadno připevnit na jakýkoli stativ – rameno HM-BRACKET od společnosti HIKMICRO má však několik specifických vlastností. Lze jej připevnit na okraj desky nebo sloupku, a utáhnout pomocí šroubu, čímž se zajistí stabilní upevnění. Navíc: kloub stativu, který je umístěn u svorky, je kulový, což usnadňuje umístění kamery v požadovaném úhlu.

Zvuková kamera HM-AP56-W/W-AI56

Zvuková kamera HIKMICRO je novinkou na trhu. V zařízení je instalována standardní světlocitlivá matrice a také matrice „složená" ze 64 přesných směrových mikrofonů vyrobených pomocí technologie MEMS (micro-electromechanical systems). Na velkém barevném displeji s úhlopříčkou 4,3 palce vidí uživatel nejen fotografický obraz, ale také údaje o místech, z nichž jsou vysílány akustické vlny s frekvencí od 2 kHz do 65 kHz. Uživatel tak může snadno z velké vzdálenosti (až 100 m) identifikovat zdroj zvuku. Tato vlastnost umožňuje bezpečnou práci technikům pracujícím v oborech, jako je energetika, pneumatika, hydraulika nebo plynárenství. Při použití modelu HM-AP56-W/W-AI56 trvá lokalizace úniků nebo výbojů doslova několik sekund, a protože kamera je zařízení napájené bateriemi (až 3,5 h) s nízkou hmotností (méně než 1 kg s bateriemi) a širokou teplotní tolerancí (pracuje při teplotách od 20 °C do 50 °C), je ideální pro potřeby profesionálů pracujících v terénu.

Zvuková kamera se tvarem neliší od ergonomických termovizních modelů.

Je třeba zdůraznit, že výrobce si dal záležet na vybavení kamery vysoce kvalitními komponenty a řadou užitečných funkcí. Instalovaný displej má dotykovou obrazovku, která usnadňuje nastavení a zobrazuje obraz obnovovaný s frekvencí 25 Hz. Uživatel může přiblížit (digitální zoom) až na osminásobné zvětšení. Pozorovaný obraz lze uložit na SD kartu. Kapacita 64 GB umožňuje uložit až 60 hodin videozáznamu nebo 20000 grafických souborů. Ke každému snímku lze navíc připojit textovou poznámku (200 znaků), ale i hlasovou poznámku (až 60 sekund), což urychluje práci a kompletaci dokumentace. Tyto úkoly dále usnadňují možnosti, jako je směrování signálu z kamery na externí obrazovku (HDMI rozhraní) nebo výběr režimu pro vizualizaci akustických podmínek.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Článek byl publikován na webu TME.eu: https://www.tme.eu/cz/news/library-articles/page/54735/multifunkcni-termovizni-a-zvukove-kamery-hikmicro/

Hodnocení článku: