Proč nejsou i u nás
- Informujte se u zodpovědného pracovníka Vašeho města, nebo obce, zda již byla uzavřena příslušná smlouva, je možné, že instalace je již v plánu. V opačném případě na stejném místě jistě dostanete vysvětlení, proč ve vašem okolí červené kontejnery chybí.
- Smysl bude mít umístění jedné nádoby pro přibližně 3 000 obyvatel. Náklady na svoz a zpracování, stejně jako na pořízení nádob, hradí kolektivní systém.
Koncem roku jsou staré přístroje nahrazovány novými, které lidé našli pod stromečkem. Vánoční svátky tak s sebou nesou zvýšenou produkci elektroodpadu, který bohužel končí často na půdách či ve sklepích. Množství nepoužívaných elektrospotřebičů tak v domácnostech každoročně vzrůstá, přičemž největší nárůst se očekává právě v tomto období, tj. od prosince do února. K recyklaci se pak část z nich dostává s vlnou domácích jarních úklidů.
Z průzkumu dále vyplývá, že 64 % Čechů nerado vyhazuje předměty, na něž jsou zvyklí a s nimiž mají spojené určité vzpomínky či zážitky. Týká se to především starých fotoaparátů či rozhlasových přijímačů, jež lidem za dobu používání přirostly k srdci. Citové pouto si k takovýmto výrobkům vytvoří až 55 % vlastníků. Průzkum dále ukázal, že se v domácnostech nachází až 63 milionů kusů starého a nepoužívaného elektra. Jedná se zejména o přístroje vyrobené před rokem 2005. Například CRT televizorů či počítačových monitorů se zatím k recyklaci vybralo pouze 55 %. Převážná většina těchto zařízení již není domácnostmi využívaná, a tudíž většinou leží ladem.
Vzhledem k tomu, že lze recyklací dosáhnout opětovného využití až 80 % materiálů všech spotřebičů, mělo by se třídění starých spotřebičů stát přirozenou součástí našeho života. Kde se nejsnáze zbavit vysloužilých přístrojů mohou lidé zjistit na stránkách www.sberne-dvory.cz nebo www.cervenekontejnery.cz.
Zdroj: Asekol