Jste zde

Jak jsem zkoušela LOG-GEN

LOG-GEN je logický analyzátor a generátor pro paralelní port. Umožňuje současné monitorování a

zaznamenání průběhů až na 12 vstupech, měření kmitočtu či generování definovaných, až 8bitových signálů a to vše

pouze v závislosti na použitém obslužném SW. Navíc je vybaven externím krystalovým oscilátorem s výstupní frekvencí

2Hz-10MHZ v 63 kombinacích.

Jednoho dne mi přišla obálka z Prahy. Taková veliká obálka formátu asi tak A4 s uvedeným odesílatelem HW a tak jsem se na ní nedočkavě vrhla. Uvnitř byla pečlivě zabalená maličká destička vlastního analyzátoru, manuál a CD s programy, ovladači, manuálem a nějakým povídáním okolo. A také nezbytnou reklamou jak je to všechno super dokonalé :))

Na první pohled je „Logický analyzátor a generátor pro paralelní port PC“ hezká zelená destička s několika konektory (je jich dohromady pět), svítivou diodou a pár součástkami na horní straně. Když se destička položí na bříško, tak jich je vidět více, skoro celé zapojení je realizování SMT a tak toho na horní straně moc není. Co se mi opravdu moc líbí jsou popisky konektorů a základní tabulky nastavení. Většina výrobců by použila asi servisní potisk, ale v HW se rozhodli pro takovej malinkatej vtípek a tak jsou tyto popisky provedené v mědi a pocínované. Pastva pro oko :) A i z praktického hlediska je to možná lepší, déle vydrží.

Nejprve jsem zkoušela co se dalo hnedka ověřit. Takže napájecí zdroj a generátor signálů. Obé fungovalo k plné mé spokojenosti a i když jsem ze začátku trošku brlala na způsob přepínání výstupní frekvence pomocí tzv. JUPMERŮ tak jsem si na to rychle zvykla. No stejně by bylo lépe použít posuvný přepínač, tolik místa navíc a tolik korunek by to asi nestálo a užitá hodnota by prudce stoupla vzhůru. Třeba se dočkáme v příští verzi. Ten můj zkušební a ručně osazovaný kousek je verze 1.4 a věřím že budou i další.

Tak jsem si hrála s generátorem a zkoušela co to umí. Piezo vložky, sluchátka i reproduktory hezky pískali a když mě to přestalo bavit, začala jsem jej používat i jako „kňourostroj“ :) To se vezme piezo a připojí se na dva různý výstupy děliček. Píská to všelijak a moc hezky. Moje kočičky z toho měli opravdu radost, každý vysoký tón milují a tady jich měli mnoho a mnoho. Frekvence generátoru se dají nastavit v počtu 7x9 takže 63 různých frekvencí. Některé se občas opakují, ale to by nemělo nikomu vadit. Kmitočty lze volit v rozmezí 2,38Hz až 10 MHz. Základní kmitočet generátoru je odvozen od 10 MHz oscilátoru a lze jej považovat za „normál“ pro značnou část domácího měření. Je i bez kompenzace určitě přesnější než RC oscilátory či podobná jiná zapojení. I když třeba kapacitní trimr na dostavení frekvence by tam být mohl. Opět třeba bude v další verzi :)

 

Napájecí zdroj 5V/100mA je řešený dnes již klasicky pomocí integrovaného lineární stabilizátoru 78M05 a z toho vyplývají i všechny přednosti a nedostatky. Vstupní napětí z externího zdroje by mělo být v rozsahu 9-15V jak udává manuál, zkoušela jsem i o něco více, ale pak se stabilizátor zbytečně hřeje. Zrovna tak 100mA je trvalý odběr, krátkodobě snese i více, maximálně však 500mA jinak zasáhne jeho nadproudová a tepelná ochrana. A nebo také ne a obvod odejde do elektronického nebe.

Nutno podotknouti, že zdroj a generátor jsou tzv. „blbuvzdroné“ Zdroj má na vstupu ochranou diodu, takže nehrozí nebezpečí při přepólování, také výstup generátoru je chráněný rezistorem a tak ani čistý zkrat na zem či napájecí napětí není nebezpečné. Ačkoli bych to dlouho stejně nezkoušela. A abych jenom nechválila, tak se podívám ještě na to hlavní, to znamená na logický analyzátor a generátor průběhů řízený počítačem.

Je možné připojit dohromady 8 datových linek, 5 stavových (Acknowledge, Busy, PaperOut, Select, Shield ) a 3 ovládacích (Strobe, AutoFeed, Reset) linek portu. Datové linky se dají přepnout buď na vstup a nebo na výstup. Oba režimy na ráz, však nejsou možné. Stavové linky jsou pouze vstupní a nelze je přepínat, jak vyplývá ze specifikace rozhraní. Takže je možné mít připojeno až 8+5=13 linek vstupních a nebo 5 vstupních a 11 výstupních a používat počítače třeba jako stavový automat či jednoduchý řídící systém (což je vlastně stavový automat).

Vstupy analyzátoru jsou pomocí rezistorových sítí připojené na napájecí napětí a tak mají definovanou klidovou hodnotu na log.1 Směrem k počítači, respektive k jeho choulostivému LPT portu, je použita ochrana pomocí rezistorů a tak by nemělo hrozit nebezpečí poškození jak LOGGENu, tak počítače. Na druhou stranu, to znamená směrem ke zkoušenému či ovládanému zařízení, je však zařízení holé, bez jakékoli ochrany a při zkratu se může poškodit. Je to podle mého názoru škoda. Navíc jsou oddělovací integrované obvody také v provedení SMD a tak jejich výměna nebude pro méně zkušeného člověka zrovna jednoduchá záležitost.

Celá destička LOG-GENu je vlastně „jenom“ oddělovací obvod, který chrání LPT port počítače, svojí inteligenci nemá. Všechno závisí na obslužném programu v počítači a to je právě největší slabost celého zařízení.

Mám doma počítač s operačním systémem Microsoft Windows XP Home Edition. Ať už má kdo z čtenářstva na tento systém názor, je pravda že je značně rozšířený. A já jsem spokojená. Zatím všechno fungovalo jak má, ale ovládací programy, co jsou na CD dodávaném s destičkou, si s tímto systémem moc nerozumí. Ani za použití speciálních ovladačů moc korektně nefungují. Na CD jsou vypálené tyto programy: LoganQ 2.0, Digitrace, KA, PGV, Parallel, LPT_CLK.

LoganQ je schopen práce pod Windows, ale bohužel občas „šifruje“ ukazuje hrany signálu tam, kde nejsou. Škoda. Digitrace se mi vlastně nepodařilo zprovoznit, pořád se „zasekává“ a je nutno ji havarijně ukončit přes správce úloh (testování bylo prováděno se starší verzí Digitrace, která má již řadu chyb opravenu – poznámka redakce). PGV se chová docela dobře a řekla bych že to je dobře použitelný program pod Windows XP, ač je určen pro MS DOS tak funguje korektně a má i příjemné ovládací prostředí. I když jenom v mezích svých možností. Jeho jistou nevýhodou je zobrazování pouze 5 linek. K provozu používá totiž pouze stavové linky a těch je pět. Na druhou stranu, dost často to stačí. PGV je milé překvapení. Parallel pod Windows odmítá vůbec fungovat a LPT_CLK vypíše pouze hlášku „Error 200“ takže je potřeba jej upravit pro provoz na rychlých počítačích. Nutno jim však přiznat, ze jsou uváděny jen jako alternativa pro MS-DOS.

Co říci na závěr ? LOG-GEN je určitě hezký kousek hardware do sbírky a při použití nějakého dobrého programu určitě i použitelný v praxi. Bohužel programy na dodávaném CD nejsou moc schopné fungovat na systému co mám a přístup na jiný počítač momentálně nemám. Ale třeba se někdo najde, kdo napíše lepší ovládací program a bude o jednu starost méně. Když se zamyslím, tak bych Log-Gena ohodnotila známkou asi tak 2- (jako ve škole).

P.S.: Příručka uživatele, jenž je v obálce také přiložena, je sice útlá, ale bohatě postačuje. Jenom si na ní trošku zařádil šotek a na hlavní stránce je fotografie staršího provedení.
 

Alexandra Karla Svobodová
sasa.svobodova@ centrum.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: