Jste zde

FOX Board - instalace AXIS SDK pod Linuxem

AXIS SDK (Software Development Kit) je balíček programů, utilit a knihoven pro vývoj uživatelských aplikací, kompilování a instalaci ovladačů zařízení, kompilaci linuxového jádra pro mikroprocesor ETRAX 100LX. Poslední verze SDK 2.01 obsahuje linuxová jádra 2.6.12, 2.4.31 a je určena pouze pro linuxový operační systém. Podrobnějšímu popisu modulu FOX Board se věnuje tento článek

Volba instalace SDK:

  • pomocí balíčků RPM (Red Hat, Fedora, ...)
  • pomocí balíčků DEB (Debian a odvozené distribuce)
  • ze zdrojových kódů ( pro zkušenější uživatele)

 

 

Postup při instalaci pomocí balíčků :

  1. Před vlastní instalací SDK je nutné zkontrolovat zda nainstalovaný linux obsahuje doporučené balíčky, popř. je doinstalovat pomocí správce balíčků. Následuje stažení souborů potřebných pro vlastní instalaci, viz. tabulka.
  2. Přihlásíme se jako root a a instalujeme balíček pmake a Cris kompilátor.

     Pro distribuci Red Hat :

    Pro distribuce Debian :

     

  3. Nyní rozbalíme (jako běžný uživatel) SDK včetně základních balíčků obsažených v souboru devboard-R2_01-distfiles.tar.gz. Následuje vlastní instalace při které zvolíme typ vývojové desky a provedeme kompilaci SDK ze zdrojových kódů. Po skončení kompilace je v adresáři devboard-R2_01 vytvořen soubor fimage obsahující jádro 2.4.31 s glibc a podporou SSH a Telnet.

    Společné pro obě distribuce :

  4. FOX Board propojíme kříženým ethernetovým kabelem s PC, v případě připojení na switch nebo hub použijeme přímý ethernetový kabel. Propojíme propojku BOOT (J8) a zapneme napájení modulu, mikroprocesor ETRAX se tímto uvede do režimu, ve kterém se provádí částečné nebo úplné přeprogramování paměti Flash. Tento režim se využívá i v případě zavedení chybného jádra, kdy nemůžeme s modulem běžně komunikovat.

     

  5. Nastavíme prostředí a příkazem provedeme úplné přeprogramování paměti Flash (systém+uživatelská oblast). Při správném zavedení systému zhasne červená LED dioda. Modul má standardně nastavenou IP adresu na 192.168.0.90 proto volíme podobnou IP adresu i na svém PC (dáno síťovou maskou, viz. třída C) např. 192.168.0.50. Nyní můžeme s modulem komunikovat pomocí telnetu, SSH, apod. Uživatelské jméno je root a heslo pass.

  6. Pokud potřebujeme změnit parametry linuxového jádra, změnit knihovnu z glibc na uclibc, popř. upravit nastavení modulu provedeme následující příkazy a příkazem make opět vytvoříme nový soubor fimage. Dále opakujeme postup od bodu 4.

Závěr :

Záměrem tohoto článku nebylo vytvoření úplného podrobného návodu na instalaci SDK, popř. konfiguraci linuxového jádra, ale ukázat jednoduchost instalace SDK pro uživatele Linuxu. Modul FOX Board s operačním systémem Linux včetně SDK (volně ke stažení) umožňuje pohodlné, rychlé vytváření a ladění aplikací, jednoduchý upgrade programů i celého systému. Pomocí vzdálené správy (SSH) nebo webových stránek (Apache) lze pohodlně nastavovat parametry nejen modulu, ale i výsledného zařízení.

Miroslav Dvořák
Dvorak.Linux@ seznam.cz

Download & Odkazy

Hodnocení článku: