Jste zde

Bezkontaktní identifikace

ident_card.jpg

Pod zkratkou RFID (Radio Frequency Identification) se skrývá systém bezdrátového přenosu dat, který probíhá bez potřeby napojení kontaktu snímače na vývody identifikátoru a který se v poslední době stále častěji objevuje vedle klasických kontaktních identifikátorů. Bezkontaktní identifikátory tak mohou být hermeticky uzavřeny v obalu a neovlivňují je takově běžné jevy, jako je oxidace kontaktů, prach, špína či vlhkost.

Významnou výhodou v porovnání s kontaktními identifikátory je téměř úplné vyloučení možnosti úmyslného poškození funkce identifikátoru vzhledem k tomu, že na identifikátoru nejsou vyvedeny žádné piny. Bezkontaktní identifikátory jsou většinou pasivní a nemají tedy vlastní zdroj energie pro zajištění funkčnosti karty. Karty získávají energii pro svůj provoz z energie vysilače/snímacího zařízení. Některé čipy jsou antikolizní a pokud se jich dostane několik do čtecího pole čtečky, vzájemně se neruší. Aktivní RFID pracují obvykle na gigahertzových kmitočtech a dosahují větších čtecích vzdáleností.

Tyto a mnohé další vlastnosti předurčují bezkontaktní identifikátory k použití v náročných podmínkách.

Příklady použití

Identifikace zvířat
Kontrola počtu a pohybu zvířat. Nabídka různých typů transpondérů.

Automobily
Transpondér umístěný v klíčku pro automobily vybavené imobilizérem.

Přístupové systémy
Bezkontaktní identifikace a přístup pomocí ISO karet, klíčenek atd.Elektronické jízdenky a vstupenky s "Read-Write" (R/W) transpondéry pro parkoviště, prostředky hromadné dopravy, lyžařské vleky atd.

Průmysl a logistika
Identifikace palet v automatických skladech, identifikace polotovarů i hotových výrobků. Použití při řízení procesu výroby. Identifikace plynových láhví, pivních sudů atd.

Ochrana proti falšování
Identifikace a ochrana drahých a uměleckých předmětů. Náhrada cestovních pasů, řidičských průkazů, tajných dokumentů atd.

Používané technologie

RFID 125 (134) kHz
Tato technologie se používá nejdéle a je v současné době nejrozšířenější. Výhodou je jednoduchá a tím i levná konstrukce čtečky, relativně větší dosah a velmi jednoduchá softwarová obsluha čipu. Čtecí vzdálenost závisí na velikosti cívky v transponderu a konstrukci čtečky. S ISO kartou lze běžně dosáhnout 15 cm. Identifikační čipy jsou pasivní R/O nebo R/W případně s ochranou obsahu passwordem. Nejčastější aplikací RFID 125 kHz v ČR je přístupový systém. Frekvence 134 kHz je vyhrazena pro identifikaci zvířat.

RFID 13,56 MHz
Pro náročnější aplikace se používají různé technologie na frekvenci 13,56 MHz. Výhodou je vyšší přenosová rychlost dat a vyšší úroveň zabezpečení. Nevýhodou obvykle kratší čtecí vzdálenost, dražší čtečky a komplikovanější obsluha čipu. S běžnou čtečkou a ISO kartou lze dosáhnout čtecí vzdálenost 5 - 10 cm. Identifikační čipy jsou obvykle pasivní R/W s passwordem nebo zabezpečením dat (např. DECT). Častou aplikací jsou elektronická peněženka, jízdenka a další druhy předplatného. V poslední době se rozšiřují i aplikace prosté identifikace předmětů a osob bez využití dalších funkcí.

RFID 5,8 GHz
Pro některé aplikace je nevyhovující poměrně krátká čtecí vzdálenost, kterou lze dosáhnout s pasivními transpondery. Pro takové aplikace se používají transpondery s vestavěnou baterií a pak se dosah zvýší až na 10m. Mezi typické aplikace patří např. identifikace vozidel, identifikace kontejnerů na překladištích apod.

Produkty pro bezkontaktní identifikaci

ISO karta UQ 914021 ID CARD

Bezkontaktní ISO karty jsou pasivní transpondéry, splňující normu ISO pro rozměr, které komunikují se čtečkou v daném radiovém frekvenčním pásmu. Rozměry karet a tolerance jsou dány normou ISO 7816 I. Srdcem těchto karet je čip Unique, se 64 bitovým, laserem naprogramovaným, unikátním číslem.


Klíčenka UQ 601031-011 TEAR SHAPE black

Tento typ transpondéru, jehož výrobcem je firma SOKYMAT je koncipován jako přívěsek na klíče a je opět vybaven čipem Unique se 64bitovým unikátním kódem. Svým tvarem je pak přímo předurčen pro použití v přístupových systémech, tajné (zabezpečené) identifikaci nebo například identifikace zákazníku v rekreačních oblastech.



TagReader Asic

TagReader je CMOS hybridní obvod pro komunikaci s Read/Write RFID 125 kHz transpondéry vybavený rozhraním pro komunikaci s mikroprocesorem, budičem antény a dvoukanálovým demodulátorem.



RFID čtečka ID-12 Picomax

Picomax ID-12 je nenápadná černá krabička připomínající spíše relé, ale obsahující hotovou čtečku RFID 125kHz včetně antény, převodníku na výstup TTL pro komunikaci s µC a schopností číst identifikační čipy na vzdálenost až 12cm. Vzhledem k minimální náročnosti na vnější součástky je určen k téměř okamžitému nasazení do provozu.





DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: