Týmovou soutěž, která je součástí programu na podporu zájmu studentů o úspory energie, uspořádala společnost Siemens ve spolupráci s Pardubickým krajem. Odborná porota vyhlásila vítězem soutěže tým z letohradské průmyslové školy.
Studentské týmy měly za úkol zmapovat provoz školní budovy. Společnost Siemens za tímto účelem každému týmu zapůjčila měřiče spotřeby elektrické energie, teploty a intenzity osvětlení. Studenti následně získané hodnoty zpracovali a navrhli řešení, jež zlepší efektivitu hospodaření s energiemi. Součástí soutěžního zadání byl také návrh informační kampaně s cílem představit spolužákům možnosti energetických úspor a konkrétní opatření na jejich dosažení. Soutěž, které se zúčastnily tři týmy z Průmyslové střední školy Letohrad a ze Střední školy veterinární a zemědělské Lanškroun, byla zahájena v březnu letošního roku. Slavnostní vyhlášení soutěže se uskutečnilo koncem června, vítězem soutěže se stal tým z letohradské průmyslové školy. Všichni členové vítězného týmu obdrželi od společnosti Siemens mobilní komunikační zařízení tablet.
„Třídíme odpady, ale zapomínáme být efektivní i při spotřebě energie. Jsem rád, že to pro mladou generaci neplatí. Je to téma, které studenty zajímá a já jsem nadšen z jejich kreativního přístupu k zadaným projektům,“ říká Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje. Michal Votřel, vedoucí Odboru stavebního a majetkového řádu, který průběh soutěže ve spolupráci s Odborem školství na Krajském úřadu Pardubického kraje koordinoval, k tomu dodává: „Úroveň prací všech zúčastněných týmů byla velmi vysoká a z prezentací bylo znát, že studenti přistoupili ke zpracování projektů opravdu s chutí. Budu velmi rád, pokud se některé návrhy podaří transformovat do podoby skutečných projektů.“
101 pater aneb jak se buduje zelená Věž superlativů
- Moderní budova Tchaj-pei 101, která se svou výškou 508 m patří mezi nejvyšší světové stavby, získala díky své energetické účinnosti a konstrukci šetrné k životnímu prostředí certifikát LEED Platinum. Optimalizační procesy totiž vedly k roční úspoře nákladů na energii ve výši přibližně 700.000 USD.
Realizátor projektu garantuje zadavateli předem smluvně danou výši úspor, které vzniknou na základě opatření zvyšujících efektivitu hospodaření s energiemi. Tato opatření jsou zaměřena na modernizaci technického zázemí objektu nebo celého areálu klienta a na optimalizaci jeho provozu. Prvotní investici přitom může zajistit buď firma realizující projekt EPC, nebo vybraný bankovní ústav. Díky energeticky úsporným projektům mohou provozovatelé budov snížit své náklady na spotřebu energií a zároveň významně přispět ke zlepšení stavu životního prostředí. V Pardubickém kraji Siemens zrealizoval projekty na úsporu energií metodou EPC v několika veřejných budovách. Patří mezi ně také školy účastnických týmů soutěže, v nichž jsou efekty úsporných opatření vyhodnocovány již čtvrtým rokem. Celkový garantovaný objem ročních úspor činí 2,9 milionů korun.
Zdroj: Siemens