Jste zde

Akros AS1602 - obvody pro aktivní potlačení EMI v ethernetových aplikacích

Akros uveřejnil vydání první řady obvodů pro aktivní potlačení elektromagnetického rušení se zvýšenou ochranou proti elektrostatickým výbojům, určených pro ethernetové aplikace. Řada obvodů AS1600 poskytuje více jak 10 dB aktivního potlačení EMI a přidává 25 kV ochrany proti ESD, a to bez dopadu na kvalitu nebo rychlost připojení.

O společnosti Akros Silicon jsme tu nedávno mluvili v souvislosti s jejími produkty pro PowerOverEthernet, dnes si představíme řadu obvodů AS1600 (AS1601 a AS1602). Tyto obvody mají integrovaný unikátní systém tzv. "aktivních tlumivek", které potlačují záření EMI o 10 dB v celém spektru rychlostí sítě Ethernetu (1MHz – 125MHz). Umožňují tak vývojářům navrhovat ethernetová zařízení splňující Classs B (FCC part 15, CISPR22) neboli „efektivní návrh pro EMC“, a to již v začátku vývoje zařízení.

Navíc obvody AS1602 poskytují nebývalou úroveň ochrany proti elektrostatickým výbojům: více jak 25 kV proti výbojům ze vzduchu a více jak 12 kV proti výbojům z vedení.

Zapojení obvodu AS1602 (AS1601)

Alternativním řešením snížením EMI a ochranou proti ESD je použití externích pasivních komponent jako diody/TVS nebo magnetické tlumivky. S těmito pasivními komponentami však vzrůstají nároky na kvalitní návrh celého zařízení a s tím jdou ruku v ruce i vzrůstající náklady na vývoj i výrobu.

Naproti tomu obvod AS1602 umožňuje návrhářům potlačit jak EMC, tak ESD za použití jediného kompaktního integrovaného obvodu. Což výrazným způsobem urychluje uvedení nových produktů na trh.

Obvod AS1602 se vkládá mezi obvody fyzické vrstvy Ethernetu a linkový transformátor, tak jak je vidět na obrázku vpravo. Tímto se zamezí narůstání parazitních kapacit, které jsou většinou zdrojem šumu v celém ethernetovém systému. Pro síť 10/100 použijeme jednoho obvodu AS1602, pro Gigabit Ethernet použijeme tyto obvody dva. Obvod AS1601, také z řady AS1600, je určen pouze pro potlačení EMI. Všechny obvody se skvěle uplatní v zařízeních, jakými jsou:

 • VoIP telefonie,
 • bezpečnostní kamery,
 • bezdrátové přístupové body (WAP),
 • set top boxy,
 • síťové tiskárny,
 • PC aj.

Vlastnosti AS1602:

Redukce EMI:Blokové schéma obvodu Splňuje nároky na normy CISPR22 a FCC Part 15, Class B, pro vyzařované a indukované elektromagnetické rušení.

Ochrana proti ESD: Robustní ochrana proti ESD poskytuje přídavnou ochranu řadičům fyzické vrstvy a dalších systémů.

 • IEC 61000-4-2 (vzdušný výboj) +/25kV (pouze AS1602)
 • Výboj z/do kabelu (CDE - Cable Discharge Event) +/12kV (pouze AS1602)
 • JESD22A114, ESD, HBM +/8kV (pouze AS1602)
 • JESD22A114, ESD, HBM +/2kV (pouze AS1601)

Ostatní vlastnosti:

 • Neznehodnocuje kvalitu ani rychlost připojení.
 • Jednotné napájecí napětí (3.3 V nebo 2.5 V).
 • Typ. odběr - 90 mW, Low power mód - 55m W.
 • Průmyslový rozsah pracovních teplot: -40ºC - +85ºC.
 • 16pinové QSOP pouzdro, RoHS kompatibilní .

Cena a dostupnost:

Cena obvodu AS1602 je stanovena na $1.60 při objednaném množství 1 tisíc kusů. Cena obvod AS1601 je při stejném objemu $1.23. Pro více informací navštivte stránky výrobce Akros Silicon nebo přímo distributora pro Českou republiku, společnost MES Praha s.r.o. Součástky jsou již nyní k dispozici.

Něco o společnosti Akros Silicon:

Akros Silicon Inc.

Americká společnost, která se soustředí na vývoj vysoce integrovaných inovačních výrobků v rychle rostoucí oblasti – vytváření sítí Ethernet a v širokopásmových komunikacích. Řešení společnosti Akros Silicon Inc. umožňuje široké uplatnění spadající pod síťové aplikace jako třeba VoIP telefony, wireless LAN přístupové body, RFID tag čtečky, point-of-sale terminály, síťové kamery, správu vzdálených přístupů, audio a video aplikace.

Odkaz & Download:

Hodnocení článku: