Jste zde

LED reflektor láme rekord ve svítivosti

Vůbec poprvé se v laboratorních podmínkách podařilo vývojářům společnosti OSRAM generovat výstup o svítivosti 124 000 cd, a to u LED reflektoru s vyzařovacím úhlem 7,5 stupně. V kombinaci s velmi dobrým barevným podáním a teple bílou barvou světla tak LED reflektory dosahují nové oblasti výkonu, která byla až do nynějška doménou vysoce svítivých výbojek. Tento druh svítidel je obzvláště zajímavý pro osvětlení architektonických objektů a obchodních prostor, kde přináší netušené možnosti.

Pokud je potřeba co nejúčinněji generovat velké množství světla, jsou jasnou volbou vysoce svítivé výbojky. Nicméně, kompaktní LED reflektory jim šlapou na paty: Při použití v nepřetržitém provozu dosahuje nový LED reflektor OSRAM svítivosti 124 000 cd s vyzařovacím úhlem 7,5 stupně. To desetinásobně přesahuje požadovanou minimální svítivost pro veškeré aplikace bodových svítidel. Spotřeba elektrické energie je však pouhých 60 W. Pro srovnání: Jeden reflektor vybavený konvenční 70 W vysoce svítivou výbojkou s vyzařovacím úhlem 9 stupňů dosahuje svítivosti přibližně 82 000 cd. 

Kromě inovací ve vývoji v oblasti spojovací technologie a generování světla je využita rovněž nejmodernější čipová technologie UX:3 od OSRAM Opto Semicinductors. Tato technologie umožňuje provozovat světelný zdroj LED s vyššími proudy. Proto lze s čipem generovat více světla než v případě standardních technologií. Napájení je navíc integrováno do samotného čipu. Světlo pak bude vyzařováno homogenněji a na nasvícený objekt dopadne jednolitěji než v případě jiných metod.
 

Nové možnosti díky vyšší svítivosti

Nový LED reflektor otevírá dveře do nové dimenze, která se vyrovná vysoce svítivým výbojkám a nabízí tak nové možnosti pro nasvícení architektonických objektů a obchodních prostor. Nové LED reflektory výrazně překračují požadovanou minimální intenzitu osvětleni 3 000 luxů pro bodové osvětlení. Na vzdálenost jednoho metru dosahuje hodnoty 124 000 luxů a 5 000 luxů na vzdálenost pěti metrů. Proto lze exponáty či konstrukce nasvítit z ještě větší vzdálenosti, aniž by tak došlo k narušení vizuálního dojmu. Dlouhá životnost světelných zdrojů s LED – přibližně 50 000 hodin – minimalizuje jakoukoliv údržbu. Ta by jinak mohla být složitá a nákladná, zvláště jsou-li reflektory instalovány ve velkých výškách, např. při osvětlení kostelů nebo hradů.
 

 
Protože světlo LED diod neobsahuje UV ani IR složky záření, lze je využít i v citlivých oblastech jako je osvětlení parků nebo muzeí, aniž by došlo k poškození rostlin nebo exponátů

 

LED: Ve světle reflektorů

LED reflektory charakterizuje jejich vynikající schopnost zaměření. Z tohoto důvodu jsou optimální pro osvětlení úzkého úhlu a tedy pro veškeré aplikace, vyžadující zaměřené nasvícení. Protože světlo LED diod neobsahuje UV ani IR složky záření, lze je využít i v citlivých oblastech jako je osvětlení parků nebo muzeí, aniž by došlo k poškození rostlin nebo exponátů. Jejich vynikající barevné podání a teplé bílé světlo zároveň znamená, že LED osvětlení je předurčeno pro celou škálu nejrůznějších aplikací od osvětlení obchodních prostor až po studiová světla.
 

Technické údaje LED reflektoru:

  • Světelný tok při nepřetržitém provozu (teplota cca 100 °C): 4 075 lumenů
  • Průměr čočky: 9 mm
  • Barva světla: 3 000 Kelvinů, teple bílá
  • Svítivost (při vyzařovacím úhlu 7,5 stupně): 124 000 cd
  • Ra (index barevného podání): 92
  • R9 (index nasycené červené): 97
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Od odborného serveru bych očekával nějaký tlak na technickou uroveň článklů. V článku se nedozvíme nic o typu použité LED diody, ale naopak se dozvíme také perly jako, že UV záření poškozuje rostliny a proto se k osvětlení parků hodí LED žárovky. Co asi tak chudáci rostliny udělají až na něš zasvítí slunce ...

neviem naisto, ci UV ziarenie nejako nevplyva na denny/nocny rezim rastlin - z toho by potom naozaj mohli byt pomylene... chcelo by to postudovat po nete

K čemu je vyzařovací úhel 7,5 st? Když budu chtít osvětlit plochu 1m x 1m, tak při vyzařovacím úhlu 7,5 st musím svítit ze vzdálenosti téměř 9 metrů. Kde si v muzeu můžu dovolit takový odstup? Na zahradě plochu 5x5 m ze vzdálenosti 45m. Z té dálky to stejně bude svítit jak bludička...

Taky mě to pobavilo. Ale třeba by nám někdo z Osramu dokázal přiblížit, jak to využívají k "osvětlení kostelů nebo hradů".