Jste zde

Nová pravidla pro úsporné spotřebiče, na reklamu a sponzory zapomeňte

Energetická náročnost domácích elektrospotřebičů dlouhodobě klesá, i tak je však výhodné se při koupi nových výrobků zajímat o jejich energetickou náročnost a předcházet tak budoucím zbytečně vysokým platbám za energie.

Program Partnerství Zelená úsporám, který byl zahájen v roce 2010, průběžně monitoruje stav energetické náročnosti spotřebičů a na svých internetových stránkách uvádí konkrétní modely, které splňují nejpřísnější kritéria nízké energetické náročnosti. Od 1.2.2012 dochází k dalšímu posunu kritérií tak, aby program na svých stránkách uváděl průběžně jenom ty nejúspornější výrobky v nabídce na trhu v ČR.

Spotřeba energie na provoz domácích elektrospotřebičů a výrobků je jedním z faktorů ovlivňujících jak výši rodinných výdajů, tak stav našeho životního prostředí. Ministerstvo životního prostředí se Státním fondem životního prostředí proto v roce 2010 zahájili program Partnerství Zelená úsporám, který se věnuje výhradně domácích spotřebičům a produktům se spotřebou energie a který si klade za cíl koncepčně doplnit základní program Zelená úsporám o nedotační část, věnovanou úsporným domácím spotřebičům.

Program Partnerství Zelená úsporám v rámci své činnosti průběžně a pravidelně specifikuje konkrétní a transparentní kritéria pro výběr modelů výrobků, které zařazuje na své internetové stránky, kde slouží jako inspirace pro jednotlivé spotřebitele. Kritéria programu se upravují v souvislosti s vývojem nabídky spotřebičů tak, aby program na svých stránkách průběžně uváděl pouze výrobky, které tvoří skutečnou „špičku“ z hlediska nejnižší energetické náročnosti nabízené na trhu v ČR i EU.
 

Žárovka s logem Top Kategorie (zdroj: Partnerství Zelená úsporám)


Od 1.2.2012 dochází k dalšímu posunu kritérií, mezi hlavní změny patří:

  • Chladničky, mrazničky a jejich kombinace: i pro modely s funkcí No Frost platí energetická třída A++ (doposud třída A+)
  • Pračky standardní – posun kritéria o energetickou třídu na A+++ a zároveň zohlednění specifikace nových energetických štítků (doposud třída A‐20%, v roce 2010 pouze třída A‐10%).
  • Pračky ostatní ‐ posun kritéria o energetickou třídu na A++ a zároveň zohlednění specifikace nových energetických štítků (doposud třída A‐10%).
  • Myčky nádobí ‐ posun kritéria o energetickou třídu na A++ a zároveň zohlednění specifikace nových energetických štítků (doposud A‐10%).

V rámci této změny dochází mimo jiné i k úpravě formátu údajů z energetického štítku, kde se u výše uvedených kategorií namísto doposud využívaných označení A‐30% / A‐20% / A‐10% přechází na energetické třídy A+++ / A++ / A+, vycházející z nové legislativy a jiné kalkulace Indexu energetické účinnosti výrobku.
 

„účast v programu si nelze koupit ani formou reklamy, ani sponzorstvím“


Jako příklad úpravy kritérií z roku 2011 je rovněž možné zmínit světelné zdroje, kategorii trubicových kompaktních zářivek se závitem E27, kde došlo k posunu minimální požadované životnosti z 15 na 20 tisíc hodin a počtu spínacích cyklů místo jejich prostého uvedení na požadavek minimálně 40 tisíc cyklů (minimálně dvojnásobek životnosti světelného zdroje v hodinách, dvojnásobek požadavku legislativy EU).

Program Partnerství Zelená úsporám je součástí programu Zelená úsporám a věnuje se problematice elektrospotřebičů, je nedotační a neposkytuje finanční podporu na jejich nákup. Přináší spotřebitelům informace a návod, jaké spotřebiče mohou být nejúspornější, jak je provozovat a recyklovat po ukončení jejich provozu. Kritéria pro zapojení konkrétních výrobků do programu jsou nastavena tak, že je splní pouze energeticky nejúspornější výrobky dostupné na našem trhu. Účast v programu si nelze koupit ani formou reklamy, ani sponzorstvím. Více na http://www.zelenausporam-partnerstvi.cz/
Hodnocení článku: