Jste zde

Přichází 3D tisk desek plošných spojů

Izraelská novinka se možná zapíše do odborného slovníku. Výraz tištěný spoj, který elektronika zvolna opustila, se vrací v konkrétním významu. Systém aditivní výroby umožní 3D tisk desek plošných spojů (DPS).

 Izraelský systém DragonFly otevírá potenciál pro rychlé a efektivní prototypování v high-tech odvětvích. Při 3D tisku DPS tisková hlava tiskne souběžně kapky nevodivého foto-polymeru a vodivého nano-stříbrného inkoustu.Toto řešení otevírá potenciál podnikům z odvětví vývoje a výroby high-tech produktů a spotřební elektroniky.

  

Jedná se o plně aditivní proces, tj. jak polymer, tak stříbro se postupně tiskne po jednotlivých kapkách a vrstvách. Na rozdíl od konvenčního způsobu výroby DPS, který vyžaduje několik zařízení, chemických procesů a složité výrobní postupy, je celý proces tvorby DPS realizován jediným zařízením.

Systém vychází vstříc potřebám malosériové výroby a rychlejšího uvádění produktů na trh. Jakmile je nová DPS navržena, je možno její prototyp tímto způsobem vytisknout v řádu hodin a okamžitě otestovat, opravit vady a aktualizovat návrh. V případě konvenčního způsobu bývá celý proces mnohem zdlouhavější (v řádu týdnů) a zejména nákladnější.  Uváděná orientační cena tisku je cca 20-40 USD za jednu vrstvu 10x10cm, tj. 200-400 USD v případě 10ti vrstvé DPS 10x10cm. Systém může použít data nejen z klasických PCB designérů, jako je Gerber, ale nabízí např. plugin pro SolidWorks.

Na první pohled jsou zajímavé i základní parametry tíštěných spojů: 

  • Max rozměry desky: 20x20 cm
  • Max počet vrstev: 16
  • Max tloušťka jedné vrstvy: 3mm
  • Typická tloušťka vrstvy: 100µm
  • Min vzdálenost mezi vodivými cestami: 125µm
  • Rozlišení: 3µm dielektrikum, 0.3µm vodivý stříbrný inkoust

Systém DragonFly je určen především vývojovým společnostem či vývojovým oddělením v rámci velkých podniků, dále organizacím s potřebou utajení, které nechtějí sdílet své návrhy se svými dodavateli, a také malým a středním podnikům (SMB). Vedle prodeje samotného systému DragonFly bude Amtech poskytovat i možnosti tisku DPS jako služby, které umožní širokému spektru zájemců vyvíjet návrhy zcela nových produktů bez nutnosti vysokých investic do jejich prototypování. Významnou výhodou může být i možnost utajení návrhů bez nutnosti sdílení s třetími stranami,  a navrhování nových produktů, které nejsou proveditelné současnými technologiemi. DragonFly je považována za nejinovativnější technologii ve svém oboru, například na výstavě Productronica 2017 v Mnichově získala cenu za inovaci.

 

Prodejcem technologií izraelské společnosti Nano Dimension, která je výrobcem systému DragonFly, se Amtech stal teprve nedávno.  Amtech bude produkty Nano Dimension dodávat na trzích v České republice, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině. Amtech bude ve dnech 19. – 22. března na veletrhu AMPER vystavovat i další technologie. Na stánku budou mj. prezentována automatizační řešení v oblasti kolaborativní robotiky, zejména produkty od Universal Robots, Mobile Industrial Robots (MiR), Robotiq, PickIt atd..

Hodnocení článku: