Jste zde

Přípravky firem KONTAKT CHEMIE a CRC - Přehled produktů pro elektroniky a elektrotechniky

Specializované chemikálie jsou klíčem k dosažení vynikajících výsledků v technických pracích. Proto loga a přípravky značek KONTAKT CHEMIE či CRC rozezná každý profesionál, ale i amatér. Asi málokdo si ale uvědomuje, jak široká a specializovaná je nabídka těchto dodavatelů.

Navrhujeme vám seznámit se s přípravky nabízenými dvěma renomovanými dodavateli chemikálií: americké společnosti CRC a její značkou KONTAKT CHEMIE (rozeznatelnou na evropských trzích). Pojďme se tedy podívat na zamýšlené použití více než stovky přípravků nabízených těmito výrobci. Celý níže popsaný sortiment je k dispozici přímo ze skladů TME.

V tomto článku se věnujeme následujícím tématům:

 • Prostředky pro pracoviště s elektronikou
 • Opravy a údržba elektrických kontaktů
 • Odstraňování prachu a usazenin stlačeným vzduchem
 • Pájecí příslušenství a přípravky
 • Výroba plošných spojů technikou fotopřenosu
 • Chemické prostředky pro dílny, strojní parky apod.
 • Výrobky pro mechaniky, techniky a údržbáře
 • Udržování vysoké efektivity strojů a mechanismů
 • Hygienické pracovní podmínky v dílně
 • Chemická detekce trhlin a netěsností pomocí systému Crick
 • Hygiena v kanceláři, laboratoři, na pracovišti
 • Specializované čisticí prostředky
 • Barvy, laky a související výrobky
 • Provádění vodorovného značení a dočasného trasování
 • Chemické, mechanické a elektromagnetické ochranné povlaky
 • Antikorozní laky a další ochranná opatření

Údržba elektronických zařízení

Velmi oblíbenou skupinou výrobků z nabídky KONTAKT CHEMIE jsou přípravky na čištění a údržbu kontaktů z řady KONTAKT. Patří mezi ně klasické spreje KONTAKT60 a jejich koncentrovanější varianta KONTAKT60 PLUS. Umožňují účinně odstraňovat běžné příčiny neoptimálních spojů: mastnotu, první známky koroze (oxidy a sulfidy), usazeniny. Nabídka dodavatele zahrnuje dvě speciální varianty přípravku KONTAKT61 a TUNER600. První z nich má mazací a konzervační vlastnosti a umožňuje prodloužit životnost vodivých povrchů. Druhý je určen pro regeneraci potenciometrů, kontaktů na bázi grafitu apod.

 Univerzální tekutina, detergent                                                             Na kontakty

   Ochrana kontaktů                                            Citlivé kontakty (potenciometry)

Ostatní přípravky pro konektory a elektromechanické komponenty

V závislosti na konkrétní aplikaci lze použít i jeden z vysoce specializovaných prostředků. DEGREASER65 byl vyvinut pro oblasti, kde může docházet k nadměrnému mazání kontaktních ploch, zejména v elektromechanických zařízeních, např. motorech, alternátorech apod., zatímco KONTAKT10 SUPER byl vyvinut jako kompletní řešení čisticí a údržbové řešení pro použití se spínači – skvělá volba pro elektrikáře provádějící instalace síťového napájení nebo techniky ve strojních parcích.

Alternativním návrhem značky CRC je přípravek Contact Cleaner patřící do rodiny ECO, tedy produktů schválených pro použití v potravinářských provozech (dle NSF K2), které nezanechávají toxické usazeniny. Tento výrobek byl vyvinut pro zástrčkové spoje, kontakty konektorů PCB, univerzální odstraňování nečistot z povrchů používaných pro vedení proudu nebo distribuci řídicích signálů.

  

      Odmašťování spojů                                            Čištění konektorů

 Pro přepínače                            Pro elektromagnetické hlavice

Stlačený vzduch

Další oblíbenou skupinou výrobků, která se používá téměř ve všech oblastech techniky, je stlačený vzduch. Používají se k odstranění nánosů, pylu nebo prachu z těžko přístupných, citlivých míst, štěrbin atd. Tyto aerosoly aplikují úzký, přesný proud plynu s nízkou vlhkostí. Jejich přesnost lze dále zlepšit použitím univerzální, dlouhé trysky, která se nasazuje na plechovku místo standardního aplikátoru (výrobek se prodává samostatně). Speciální verzí prostředku DUST OFF jsou výrobky HF, u nichž je vzduch vystaven vyššímu tlaku a uvolňován s téměř pětinásobně vyšším průtokem než u jiných výrobků.

Za zmínku zde stojí, že společnost KONTAKT CHEMIE dodává DUST OFF ve verzi 360, která umožňuje použití produktu v libovolné orientaci (také dnem vzhůru). V případě klasicky vyráběných aerosolů může použití obrácené nádoby vést k uvolnění kompresního média, které pod vlivem náhlé změny tlaku dosáhne velmi nízké teploty (tato vlastnost se někdy používá, ne zcela správně, jako tzv. „zmrazovač"). K dosažení tohoto účinku připravil dodavatel speciální a účinnější prostředky: FREEZE75. Aplikují proud plynu o teplotě cca -50 °C. Tyto výrobky se používají k testování tepelných senzorů, smršťování mechanických součástí, diagnostice elektronických obvodů nebo odstraňování lepkavých nečistot z oděvů (zmrazení umožňuje odstranit z vláken lepidla, pryskyřice, žvýkačky).

Tryska k aerosolu (KCH)

 Stlačený vzduch                                            Zmrazovače

Pájení a práce s plošnými spoji

Chemikálie jsou nedílnou součástí pracoviště elektroniků. Jednou z nejpoužívanějších látek v této specializaci (i když i mimo ni) je isopropylalkohol, univerzální rozpouštědlo pro odstraňování usazenin, zbytků tavidel atd. – lze jej použít na většinu plastů, na kovy a lamináty, stejně jako na čištění nářadí a dokonce i kůže. Rychle se odpařuje. Důležité je, že se jedná o levný výrobek, který je k dispozici ve velkých, praktických nádobách (např. jednolitrových). V prezentované nabídce jej najdete pod názvem KONTAKT IPA.

KONTAKT CHEMIE a CRC nabízejí i další výrobky určené pro pájení, např. výběr odpájecích pásek. Jedná se o měděné opletení, které využívá kapilárního efektu k nasávání rozpuštěné pájky z povrchu PCB (k dostání v katalogu TME v různých šířkách a délkách až 10 m). Důkladné odstranění zbytků po procesu pájení usnadní výrobek KONTAKT PCC – přípravek umístěný v nádobě s aplikátorem vybaveným hustým, tuhým štětcem.

 Isopropylalkohol                                            Odpájecí pásky

 Čištění PCB

Výroba PCB

KONTAKT CHEMIE také dodává prostředky pro ruční výrobu PCB, a to pro potřeby osobních projektů nebo jako součást profesionálního prototypování. Za zmínku stojí zejména lak POSITIV20, který vytváří na laminátu vytvrzovaný UV světlem povlak, a TRANSPARENT21, který zajišťuje průhlednost papíru. Díky možnostem těchto dvou přípravků je možné použít běžný výtisk v procesu fotopřenosu jako matrici pro reprodukci obrazu stop na PCB, což umožňuje dosáhnout uspokojivých a reprodukovatelných výsledků při nízkých nákladech.

V dalších fázích prací na obvodu budou užitečné další dva prostředky výrobce: kalafunové tavidlo FLUX SK10 aplikované aerosolem a uretanový povlak URETHANE71, který chrání cesty obvodu před oxidací, korozí, zkratem a do určité míry i mechanickým poškozením. Tento lak tedy plní úlohu, kterou v průmyslově vyráběných obvodech plní nepájivá maska.

 Příprava fotopřenosu                                       Povlak vytvrzený UV světlem

 

 Kalafunové tavidlo                                     Uretanový povlak

Univerzální a specializované přípravky

Kromě rozsáhlého sortimentu chemikálií pro práci s elektronikou dodávají společnosti KONTAKT CHEMIE a CRC také širokou škálu čisticích, mazacích a ochranných přípravků. Tato nabídka zahrnuje jak univerzální produkty (např. na čištění pracovních desek), tak vysoce specializované prostředky připravené pro specifické použití v mechanice.

Servis a údržba elektrotechniky

Zaměřme se nejprve na nabídku pro dílny a strojové parky, kde je často vyžadována velmi úzká specializace používaných řešení.

Čištění strojů a strojních součástí

Běžně používaným prostředkem, který by zde měl být zmíněn jako první, je odstraňovač rzi Rust Remover připravený společností CRC. Jeho složení je založeno na kyselině fosforečné, takže jej lze použít k odstranění koroze a nečistot ze železa, oceli, mědi, bronzu nebo hliníku.

Přípravek Lectra Clean2 má užší zaměření – používá se k čištění elektromotorů a dalších elektromechanických zařízení od usazenin maziv, tuků, olejů, inkoustů atd. Vzhledem k tomu, že jeho složení není založeno na chlóru, lze jej použít jak na kovy, tak na plasty (plastové nebo nylonové prvky). Pro lesklé kovové povrchy (pracovní stoly, kádě, laboratorní vybavení), z nichž je nutné odstranit otisky rukou nebo běžné nečistoty, je výrobcem určen přípravek Inox Kleen – který napomáhá při základním čištění a zanechává nemastnou ochrannou vrstvu, která zabraňuje hromadění nových nánosů.

Je také třeba mít na paměti, že CRC nabízí řadu produktů pro údržbářské práce, např. aerosol Belt Grip, jehož úkolem je zajistit dobrou přilnavost hnacích řemenů, díky čemuž je dosaženo tichého a optimálního provozu čerpadel, kompresorů, generátorů a dalších pohonů. Prostředek je voděodolný.

  Odstraňovač rzi                                                 Lectra Clean2

  Inox Kleen                                                             Belt Grip

Dílenské čisticí prostředky

Důležitou, i když někdy opomíjenou investicí na každém pracovišti (včetně servisů a dílen) by měly být čisticí prostředky. Stojí za to zajistit, aby se vaši zaměstnanci nemuseli spoléhat pouze na úklidové čety a měli volný přístup k právě potřebným hygienickým výrobkům, jako jsou například jednorázové ubrousky nebo pěny na vodní bázi k odstranění nečistot – Foam Cleaner od CRC.

V katalogu TME si můžete zakoupit také univerzální dávkovací láhve s pumpičkami a tryskami. Lze je použít pro skladování a aplikaci čisté vody – za určitých okolností (např. v chemickém, farmaceutickém průmyslu, laboratorních pracích) je to jedna z mála přípustných čisticích látek. Stejné lahve lze samozřejmě použít i s jinými látkami, a to pro zcela jiné účely – např. pro aplikaci chladiv, substrátů, katalyzátorů apod. v procesech mechanického či chemického zpracování.

  Dílenské čisticí prostředky                                                       ECO Foam Cleaner

  Dávkovací láhve

Detekce úniků a poškození

Chemické přípravky lze použít k detekci netěsností, prasklin nebo jiných nedokonalostí, které jsou pouhým okem neviditelné. Pro tyto účely nabízí CRC výrobky ze skupin Crick a Leak Finder. První z nich je založen na dvousložkové sadě prostředků: první vytváří hluboce pronikající povlak, který se okamžitě odstraní setřením povrchu čisticím hadříkem. Poté se nanese vývojka, která způsobí, že zbytky prvního prostředku v mikrotrhlinách získají výraznou barvu (znázorněno na videu níže). V případě Leak Finderu se po aplikaci přípravku místo úniku plynu zviditelní napěněním látky.

  Crick120                                                                             Crick130

  Detekce úniků

Hygiena pracoviště a vybavení

Za zmínku stojí, že kromě výrobků pro profesionální a technické použití zahrnuje sortiment KONTAKT CHEMIE také univerzální čisticí prostředky pro každé typické pracoviště, kancelář, a dokonce i domácnost. Mezi takové výrobky patří např. hadříky na čištění obrazovek, prostředky na čištění pracovních desek, pěny na odstraňování nečistot z elektronických zařízení, spotřební elektroniky apod.

   Čištění povrchu                                                 Pěny na displeje

 Plasty, elektronika a přesná mechanika                                       Univerzální pěna

Související přípravky

Nabídku univerzálních přípravků doplňují výrobky se specifickým určením, které však zdaleka přesahují úzkou oblast profesionálních aplikací. Příkladem takového výrobku je kapalina LABEL OFF 50, která je určena k odstraňování etiket a zbytků jejich lepicích vrstev. Totéž platí pro silikonové mazivo nebo prostředek na čištění trysek v tiskárnách, které jsou k dispozici ve formě aerosolu. Přestože se tyto výrobky používají v řadě profesionálních aplikací, budou pravděpodobně užitečné i v domácnosti.

 Odstraňování etiket                                              Silikonové mazivo

     Airco Cleaner                                                            Na trysky tiskáren

Značení, natírání a ochranné povlaky

Rozsáhlý sortiment výrobků CRC zahrnuje barvy, laky a další značkovací / ochranné výrobky určené především k ošetření konstrukčních prvků. I zde najdeme širokou škálu výrobků: od olejových fixů v mnoha barvách (které lze použít na nejrůznější povrchy), přes akrylové barvy až po odolné, antikorozní povlaky na kovové prvky.

  Olejové popisovače (CRC)                                              Akrylové barvy (CRC)

Barvy ve spreji

Barvy CRC v aerosolu jsou rozděleny do tří skupin. První z nich jsou spreje, které lze použít bez předchozího základního nátěru povrchu (primárně určené k povlakování kovů). Obsahují složku základního nátěru na bázi zinku, která poskytuje lakovanému povrchu ochranu proti oxidaci, a tím i proti korozi (ochrana trvající přibližně 15 let podle normy DIN/ISO12944).

Dalším typem barev CRC je řada Marker Paint, která se používá k vytváření dočasného značení na zemi. Proto se tyto výrobky dodávají v charakteristických a výrazných barvách. Používají se při inventurách, k vyznačení tras kanalizace, kabelových svazků a vodovodů. Jsou velmi užitečné v různých fázích stavebních prací, kde se používají pro orientační trasování projektů, rozsahu výkopů atd.

Pokud potřebujete vytvořit trvalé vodorovné značení (např. na silnici, na parkovišti nebo v hale), zvažte výrobky řady Striping Paint. Tyto spreje vytvářejí vrstvu, která je odolná proti oděru i povětrnostním vlivům.

  Barvy se základovou vrstvou  GALVACOLOR                      Značkovací barvy ve spreji

  Trvalé označení povrchu

Povlaky na plasty a lamináty

Několik typů povlaků, které jsou k dispozici z nabídek KONTAKT CHEMIE a CRC, již bylo popsáno výše, například lak URETHANE71. Ve skutečnosti tento výrobek patří do širší rodiny přípravků určených k ochraně plastů. Podobné použití má například PLASTIK70, který se rovněž používá především pro izolaci plošných spojů (ochrana proti vlhkosti a zkratu). Výrobce jej vyrábí ve formě spreje nebo kapaliny (v nádobách do 5 l). Ředidlo THINNER70 umožňuje dosáhnout požadované hustoty prostředku a přizpůsobit jej pro nanášení štětcem nebo fixírkou.

Další laky KONTAKT CHEMIE se používají k výrobě povlaků se specifickými vlastnostmi: ANTISTATIK100 minimalizuje riziko hromadění elektrostatických nábojů na povrchu plastového těla a vytváří tak ochrannou ESD vrstvu. Naproti tomu, pokud má být zařízení odolné proti účinkům vnějšího elektromagnetického záření (EMI), nabízí dodavatel lak EMI35, který má po vytvrzení stínící funkci.

   PLASTIK 70                                                        Ředidlo pro PLASTIK70

    ESD povlak na plasty                                                      Stínicí povlak

Ochrana jiných materiálů

Na závěr věnujme pozornost také prostředkům pro povlakování kovů, tentokrát ze sortimentu CRC. Prvním z nich je Torch Ceramic Anti Spatter, jehož použití chrání povrch keramickou vrstvou a činí jej odolným proti ulpívání svařovacích rozstřiku (až do teploty 900 °C). Totéž platí pro Alu Hi-Temp, přičemž tento výrobek je založen na silikonové pryskyřici s příměsí hliníku a jeho tepelná odolnost zůstává omezena na 600 °C (piliny vznikající při strojním obrábění kovu, chemických procesech, pájení).

CRC i KONTAKT CHEMIE mají ve svém portfoliu prostředky na bázi zinku, jejichž primárním použitím je vytváření ochranného povlaku pro kovové konstrukce. Taková vrstva je chrání před korozivními faktory, tedy především před vodou v podobě srážek nebo běžné atmosférické vlhkosti.

  Keramický ochranný povlak                                  Zinkové povlaky (na kov)

 Povlak Alu Hi-Temp (do 600°C)

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Článek vyšel v originále na webu TME.eu: https://www.tme.eu/cz/news/about-product/page/57982/pripravky-firem-kontakt-chemie-a-crc/

Hodnocení článku: