Jste zde

Digitální mikroskop MAN1000 - praktické zkušenosti

Pro všechny z vás, které zaujal článek popisující parametry nového digitálního mikroskopu připojitelného do PC pomocí USB rozhraní, ale i pro všechny ostatní, je zde další článek, tentokrát vycházející z praktických zkušeností s jeho používáním.

Co je MAN1000

Digitální mikroskop MAN1000Mikroskop jsme si již představili v článku "Digitální mikroskop MAN1000 na HW shopu ? perfektní vánoční dárek", takže nyní jen stručně. Tento digitální mikroskop poskytuje snadnou cestu, jak se zaměřit na věci opravdu malé (max. zvětšení je 200x), které nás běžně obklopují. Zajímalo vás někdy, jak vypadá takový chomáček bavlny nebo co zajímavého roste na týden staré bagetě? Nyní máte možnost na tyto otázky získat odpověď.

Vlastnosti:

 • Ideální pro kontrolu v průmyslu, vědeckou výuku, soudní potřeby, kontrolu výtisků, kontrola textilií, kontrola desek plošných spojů a jejich osazení, šperkařství, vyšetřování místa činů, lékařství, identifikaci sériových čísel produktů, kontrola kvality aj.
 • Bílá barva.
 • USB rozhraní.
 • Délka kabelu: cca 1,2 m.
 • Zobrazovací senzor: Barevný CMOS senzor 640 x 480 pixelů.
 • Kontrolér: vysokorychlostní DSP procesor.
 • Čočky: Dvouosé 27x & 100x mikroskopické čočky.
 • Zvětšení: 10x - 200x (manuálně).
 • Rozsah zaostření: manuální zaostření od 10 mm do nekonečna.
 • Rozlišení videa: 1280 x 960, 800 x 600, 640 x 480, 352 x 288, 320 x 240, 160 x 120.
 • Rozlišení screenshotu: až 1280 x 960.
 • Počet snímků za vteřinu: až 30 fps při max. světlosti 600 Lux.
 • Formát videa: AVI.
 • Zdroj světla: 4 bílé LED.
 • Splňuje regulační nařízení: FCC, CE.

Objednat USB mikroskop v HW Shopu => 2 499 Kč včetně DPH

Popis zařízení:

Mikroskop jsem měl doma přes víkend na zkoušku, a tak jsem měl 2 dny, kdy jsem se mohl seznámit se zařízením a s jeho ovládáním. Samotný mikroskop se dodává ve stylové černé krabičce s průhledným okénkem. Krabice je z velmi tuhého papíru a je opatřena magnetickým zapínáním (dva magnety schované v krabičce). Díky tomuto je celé zařízení perfektní i jako dárek.

Obr. 1 Krabička Obr. 2 Krabička

Samotný mikroskop se dodává v bílé barvě s kvalitní povrchovou úpravou. Dle informací výrobce by měl být dostupný i v černé a něco jako fialové variantě, ty však nebude v našem obchodě nabízeny. Podle mě je bílá varianta mnohem hezčí a působí celkově kvalitnějším dojmem.

Obr. 3. Mikroskop na stojánkuPo rozbalení krabice je pod průhledným obalem mikroskop a vedle stojánek. Ten nedosahuje takových kvalit jako mikroskop a po celou dobu práce jsem ho ani nepoužil. Jednak je pozorování bez něho daleko flexibilnější a vzhledem k větší tuhosti ostřícího kolečka (nebo prstence, chcete-li) mi neustále ze stojánku vypadával.

Nejlepších výsledků jsem dosáhl, když jsem mikroskop položil přímo na pozorovaný objekt a zaostřil tak, jak jsem potřeboval. Nejsem moc znalý teorie optiky, ale vypozoroval jsem, že kolečko po straně slouží na přibližování a zaostřování zároveň. Na boku mikroskopu se nachází ještě malé červené tlačítko, jehož význam mi byl z počátku skrytý, ale všechno se vyjasnilo po nainstalování zařízení a obslužného programu (o tom za chvíli).

K samotnému mikroskopu nemám nejmenších výtek, jen kabel do USB by mohl být poněkud delší. 1,2 m je dostačující délka na statické pozorování objektů, které vám leží na stole, ale pokud se do bádání zaberete stejně tak jako já a začnete zkoumat všechno okolo sebe, pár decimetrů navíc by se opravdu hodilo.

Technické parametry zde udávat nebudu, ale mikroskop v podstatě není nic jiného než CMOSová kamera s mikroskopickými čočkami (s krátkými ohniskovými vzdálenostmi), z toho vychází jeden důležitý poznatek. Snímání má svoji orientaci (stejně tak jak digitální fotoaparát), proto aby byl pozorovaný obraz takový, jaký je ve skutečnosti, musí se natočit mikroskop do ?správné? polohy. Tady nám pro nápovědu může pomoci již zmiňované červené tlačítko, které označuje horní okraj.

Software:

Pod výplní krabice se nachází uživatelská příručka a 8cm cédéčko s ovladači a ovládacím programem, který se jmenuje Amcap. Nároky na PC a podporované OS byly uvedeny v minulé recenzi (zde). Po vložení CD do PC se objeví nabídka s automatickým spuštěním obsahu CD. Pokud tak zvolíte, průvodce vás provede celou instalací, která je navíc v češtině.

Obr. 4 Instalace software

Zároveň s ovladači nainstaluje i ovládací aplikaci Amcap. Po připojení mikroskopu do počítače se rozsvítí čtyři bílé LED, které slouží jako přisvětlení citlivému senzoru. Po krátké chvilce, kdy windows zajistí přiřazení nainstalovaných ovladačů k nalezenému hardwaru, je mikroskop ihned připraven k používání, a to s defaultním nastavením, tzn. rozlišení 320x240, 24bitová barevná hloubka, žádné digitální filtry ani rámečky.

Obr. 5 Aplikace Amcap

Po úspěšném nainstalování ovladačů by bylo záhodno počítač restartovat, i když mám vyzkoušeno, že to funguje velmi dobře i bez toho. Za další musíme nainstalovat obslužný software, to je otázka chvilky, a ihned potom je zařízení připraveno k bádání. Okamžitě po spuštění aplikace Amcap je mikroskop funkční

Ovládací program je velmi jednoduchý a uživatelsky přívětivý, a tak ho mohou obsluhovat (a de facto i celé zařízení) i osoby méně technicky zručné a ve všech věkových kategoriích. Jsou zde dostupné nabídky, ze kterých jsou nejdůležitější nastavení snímaného obrazu, ukládaného obrazu (snapshot), alokace diskového prostoru pro ukládání videí, nastavení digitálních filtrů a rámečků. Tato nastavení jsou pro většinu práce s mikroskopem ty jediné, které budou potřeba. Poté se zde nacházejí i nastavení jako mixování obrazu s audio vstupem, avšak nedokážu si představit, k čemu by toto mohlo sloužit.

Obr. 6 Nastavení video procesoru

Důležité je poznamenat, že všechny provedené úpravy v nastavení jsou ihned viditelné, nemusíte tedy aplikaci nikterak znovu inicializovat, jak tomu bývá u některých softwarových řešení. To se vyplatí zejména při úpravě parametrů obrazu (ostrost, světlost, kontrast, kvalita, obnovovací frekvence, světelné podmínky atd.), aplikací digitálních filtrů a rámečků. V hlavním menu se nachází ještě jedna důležitá položka, a tou je pořízení snímku (snapshot). Jestli si vzpomínáte na výše zmiňované červené tlačítko, jehož funkci jsem pochopil až po notné době, jedná se o jistou formu spouště.

Vždy když jsem si prohlížený objekt zaostřil a pěkně nastavil, jsem po pohybu myší na nabídku snapshot o tuto pěknou kompozici přišel. Toto se ještě několikrát opakovalo,až do chvíle, kdy jsem omylem zavadil o tlačítko a hle, snímek byl na světě. A tak již nic nebránilo, abych během krátké chvíle pořídil zhruba sto snímků obyčejných věcí kolem sebe, které 200násobně zvětšené vypadaly jak z jiného světa. Zde jich je pár vybraných (různe druhy tkanin, vlasy, stokorunová bankovka, krystaly soli a cukru a nějaká potvůrka), rád bych poznamenal, že nemám velké fotografické cítění, tak omluvte zhoršenou kvalitu některých snímků (pro zvětšení klikněte na náhled). Pozn. uvedené tlačítko má ještě jednu funkci a sic, že při zmáčknutí se automaticky spustí aplikace Amcap.

Obr. 1 Obr. 2 Obr. 3 Obr. 4 Obr. 5
Obr. 6 Obr. 7 Obr. 8 Obr. 9 Obr. 10
Obr. 11 Obr. 12 Obr. 13 Obr. 14 Obr. 15
Obr. 16 Obr. 17 Obr. 18 Obr. 19 Obr. 20

Závěr:

Testování tohoto výrobku jsem si řádně užil. Doslova mě fascinovalo, jak obyčejné věci přítomné všude okolo nás jsou pod čočkou mikroskopu neobyčejné. A to se ani nezmiňuji o různých potvůrkách, které jsem našel doma běhat po parapetu a které jsem následně podrobil důkladnému vyšetření. Fascinující jsou také např. textilie, kde se dá velmi dobře poznat kvalita a materiál vláken, barevné vzory na bankovkách a bezpečnostní opatření. Prakticky vše, co vezmete do ruky, se tímto mikroskopem stává fascinující záležitostí. Mikroskop bude v našem shopu dostupný od začátku listopadu a, co je důležitější, jenom v omezeném počtu, tak neváhejte, a pokud nevíte co dát dětem a manželům k vánocům, určitě jim tento digitální mikroskop pořiďte.

Download & odkazy

Hodnocení článku: