Jste zde

NSK aneb jak podnikatel díky kvalifikacím ke štěstí přišel

Jak mohou zaměstnavatelé najít kvalifikované pracovníky, kteří v současnosti v mnoha oborech chybí? A jak najdou uplatnění desetitisíce lidí, kteří se snaží nalézt odpovídající zaměstnání se svou stávající kvalifikací?

Jak odstranit tyto disproporce na trhu práce, když uspořádání vzdělávacího systému a oborová struktura žáků a studentů v současnosti již neodpovídá potřebám zaměstnavatelů, a když vzdělávací systém nedokáže dostatečně rychle reagovat na zrychlující se technologický pokrok? O možném řešení těchto problémů budou diskutovat účastníci odborné konference s názvem
 
  • „Národní soustava kvalifikací – systém celoživotního učení pro trh práce“.
 
Tato akce, které udělilo svou záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, se uskuteční ve středu 5. října 2011 od 10:00 do 12:00 hod. při příležitosti konání 53. mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Konferenci pořádá konsorcium Hospodářské komory České republiky, Svazu průmyslu a dopravy České republiky a společnosti TREXIMA, spol. s r.o., které se podílí na realizaci veřejné zakázky „Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací“ (NSK).
 
Smyslem konference je přiblížení NSK, jejího fungování, nesporných výhod a možností využití v praxi, a to zaměstnavatelům, personalistům a dalším důležitým aktérům na trhu práce nejen v Jihomoravském kraji. Na konferenci vystoupí vrcholní představitelé Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR, zástupci významných zaměstnavatelů z oblasti strojírenství, energetiky, vyhrazených zařízení a bezpečnosti práce, reprezentanti státní správy a samosprávy a další zajímavé osobnosti.
 
NSK je celostátně platný registr profesních kvalifikací, ve kterém je možno najít způsob, jakým se ověří, že uchazeč o získání certifikátu takové kvalifikace disponuje kompetencemi, jež byly definovány zaměstnavateli při popisu odpovídajícího povolání v Národní soustavě povolání
 

Download a odkazy:

Celou konferenci mohou zájemci sledovat živě on-line na webových stránkách www.nskonline.cz. Kompletní informace o systému Národní soustava kvalifikací lze nalézt na webových stránkách www.narodni-kvalifikace.cz a www.nuov.cz/nsk2, své dotazy k dané problematice pak můžete směřovat na dotazynsk@ komora.cz .
PřílohaVelikost
PDF icon narodni-soustava-kvalifikaci.pdf179.69 KB
Hodnocení článku: 

Komentáře

Jsem kvalifikovany inzenyr s praxi a vsude kam jsem prisel na pohovor (mistni, mezinarodni i nadnarodni firmy) by me hned vzali na technickou pozici vyvojoveho inzenyra HW pripadne ASIC/FPGA. Problem jsou vzdy penize. Abych si financne pomohl, musel bych jit delat "managera" nebo jinou "administrativni praci" na kterou v te same firme staci stredni skola nebo bakalar, tj. z meho pohledu uz nejde o tak "kvalifikovanou" praci, ale za vetsi penize. Takze zaver z meho pohledu je, ze kvalifikovani zkuseni lide na technickou praci nejsou protoze jim nikdo nechce zaplatit.

Mám podobnou zkušenost, pouze s jiným koncem. 90% mnou oslovených firem mi odpovědělo ve smyslu "vážíme si Vaší kvalifikace a zkušeností, ale pro naši firmu nejste perspektivní..."
Důvod? V té době mi bylo 48 let. Naštěstí to dopadlo dobře a v těch zývajících 10% se našla firma, které to nevadilo.
Dobrý filtr je již v nabídkách zaměstnání. Jakmile se objeví text "...práce v mladé dynamické společnosti.." věřte tomu, že přijímají tak do 30 let :-(