Jste zde

Pražský veletrh ELECTRON představí to nejlepší z elektrotechniky!

Ve dnech 12. – 15. dubna 2011 zvou organizátoři všechny odborníky i zájemce z řad široké veřejnosti na elektrotechnický veletrh ELECTRON do Pražského veletržního areálu Letňany.

Odborná i laická veřejnost se může na veletrhu těšit na kvalitní zastoupení firem jednotlivých oborů, zajímavý odborný doprovodný program na aktuální témata a bohatou nabídku doprovodných akcí a soutěží. Doprovodný program je organizován ve spolupráci s odbornými organizacemi, partnery veletrhu, ale i samotnými vystavovateli a bude probíhat po celou dobu veletrhu v přednáškových sálech v modernizované vstupní hale Pražského veletržního areálu, v přednáškovém sále ve výstavní hale 1, ale také přímo na expozicích jednotlivých vystavovatelů.

Se společností SMA Czech Republic mohou návštěvníci soutěžit o špičkový FV střídač SUNNY BOY 3000TL! Tento beztransformátorový střídač nové generace dosahuje účinnosti 97 %, je vybaven pro Bluetooth komunikaci a snadno se instaluje. „Po celém světě slouží kolem půl miliónu střídačů řady SUNNY BOY – je to střídač jako stvořený pro řízení malých střešních elektráren. Srdečně proto zvu všechny na náš stánek 1C16 a přeji hodně štěstí při slosování“, uvádí David Řeháček, výkonný ředitel SMA Czech Republic.

V současnosti je spojována s energetikou bezesporu elektromobilita. S elektrokoly, dobíjecími stanicemi či elektromobily se budeme v budoucnu podle expertů setkávat stále častěji a to i v České republice. Na veletrhu ELECTRON, jak jsme již ostatně uvedli v jednom z předchozích příspěvků na stránkách hw.cz, najdou zájemci nejen všechny potřebné informace, ale také budou mít možnost si e-produkty sami vyzkoušet. Jízda na elektrokole je nesmírně zábavná, ekonomicky velmi výhodná a především rychlá forma dopravy. S nástupem lithiových baterií zásadním způsobem klesá hmotnost a roste dojezd elektrokol. Elektrokola jsou novým fenoménem cyklistiky či spíše individuální dopravy. Zájem o elektrokola v posledních 5 letech  rapidně roste v celé Evropě i ve světě. Elektrokola akcentují přednosti jízdních kol (minimální provozní náklady, rychlost pohybu zejména v městském provozu, nízká váha a operativnost) tím, že odstraňují zvýšenou fyzickou zátěž při jízdě v kopcovitém terénu. Koncept kombinace lidské síly a elektrické energie v individuální dopravě může mít zásadní vliv na kvalitu životního prostředí v hustě osídlených městech, stejně jako blahodárný účinek na zdraví obyvatel díky snižování civilizačních chorob způsobovaných inaktivitou.

 

Zajímavostí pro návštěvníky bude elektromobil CITROËN C-ZERO s nulovými emisemi CO2, který naleznete na expozici Pražské energetiky. K vidění budou také nabíjecí stanice ePoint, elektroskútr či elektrokola. Návštěvníci, kteří se chtějí dozvědět víc o vozech na elektrický pohon a možnostech jejich nabíjení, mohou ve čtvrtek 14. dubna v době od 12 do 16 hodin využít možnost konzultace se specialisty z PRE a se společnostmi Citroën a ABB.

 

Dalším zástupcem elektromobility na veletrhu je firma E.ON, která společně s  automobilovou společností Mercedes-Benz a dodavatelem kabelů Lapp Kabel představí na ELECTRONu poprvé v rámci českých veletrhů electric drive smart ed, který v současné době nově jezdí po Praze v barvách pražské záchranné služby nebo pražské zoologické zahrady. LAPP KABEL s.r.o. bude mít kromě elektromobilu na své expozici také padesátiletého oslavence - nejznámější a nejúspěšnější ovládací kabel ÖLFLEX®. Návštěvníci se mohou přenést do padesátých let a to především díky rozesmátým Marilyn Monroe ve sportovním veteránu Mercedes-Benz. Představen bude samozřejmě široký sortiment výrobků Lapp Kabel se zaměřením na novinky a produkty pro obor klasické i zelené energetiky.

Širokou veřejnost určitě zaujme možnost získat více informací o problematice inteligentních domů – tedy domů s inteligentní elektroinstalací. Ta se na rozdíl od klasické liší tím, že ji tvoří jeden centrální mozek, díky kterému mohou majitelé řídit dům dle nastavených parametrů. Ovládat můžete topení, jednotlivá světla nebo různé světelné scény, jakékoliv elektrické spotřebiče, žaluzie, bazén, zavlažování zahrady, ale třeba i Váš hudební systém či televizi a video. Na světě existuje několik výrobců těchto systémů a jedním z nich je i česká společnost Teco, kterou mohou návštěvníci najít v hale číslo 6, expozice A1. Teco patří již několik desetiletí k předním světovým výrobcům automatů pro řízení průmyslových aplikací a tyto zkušenosti zúročila před několika lety tvorbou vlastního systému inteligentní instalace Foxtrot, který se během pár let podařilo úspěšně nasadit do domů i mnoha komerčních budov v Evropě i Asii.

Svými úspěchy se mohou pochlubit také studenti, konkrétně Tomáš Svoboda z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií z VUT v Brně, vítěz kategorie FUTURA – Řešení pro budoucnost. Fakulta představí na veletrhu rentgenový přístroj SCIOX 2.0, který je schopný pořídit rentgenové a CT snímky. Jedná se o jedinečnou koncepci přenosného CT. Součástí přístroje je i software pro Windows a MacOS. Přístroj bude vystavován i na mezinárodní soutěži Intel ISEF v Los Angeles.

Návštěvníci veletrhu určitě také ocení nahlédnutí do problematiky Smart Meteringu, který bude na programu druhý den veletrhu, tj. 13. dubna 2011. Odborníci se zaměří především na otázky co by měl přinést Smart Metering uživatelům, jaké legislativní kroky zavedení Smart Meteringu provází a jaké příležitosti mohou čeští výrobci v této oblasti využít.

 

Podle odborníků z EU má do roku 2030 pocházet více než polovina elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Slunce, voda, biomasa a vítr jako obnovitelné zdroje energie budou proto tématem přednášek a diskuzí v rámci Dne obnovitelných zdrojů energie první den veletrhu, tedy 12. dubna 2011.

 

Odborníci také poradí, jak řešit dopady legislativních změn ve fotovoltaice. Finančně-právní seminář se bude zabývat důsledky „srážkové daně“, zrušení podpory pro pozemní a ostrovní systémy a dalšími změnami v tomto oboru. Celý blok je podpořen odbornými organizacemi - Česká agentura pro obnovitelné zdroje energie, Česká fotovoltaická průmyslová asociace, Hnutí Duha, CZ BIOM, Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů nebo Česká společnost pro větrnou energii. Na letošním ročníku mohou návštěvníci vidět firmy z tohoto oboru, jako např. Delta Energy Systems GmbH, Fronius ČR, První Elektro, SMA Czech Republic a mnoho dalších.

Za návštěvu stojí určitě i stánek společnosti Eaton Elektrotechnika. Na stánku bude instalována expozice historického vývoje produktů, ve které nemůže chybět ani muzejní exponát chrániče Felten&Guilleaume, jednoho z celosvětově prvních sériově vyráběných proudových chráničů. Zároveň se expozice elektrotechnického zařízení zaměří na názornou prezentaci historického vývoje přístrojů společnosti. Ústředním motivem stánku Eaton Elektrotechnika bude letos robot – nový maskot společnosti. Jednotlivé části maskota tvoří elektrokomponenty společnosti Eaton Elektrotechnika, jako je například jistič na jeho hrudi. Společnost Eaton Elektrotechnika letos založila oborový portál pro elektrikáře Profi Klub Elektrotechniků, o kterém se mohou návštěvníci dozvědět více právě na stánku společnosti 2A11.

Na veletrhu čeká návštěvníky také několik soutěží o zajímavé ceny. Soutěž „Vyšroubujte si úsporné LED světelné zdroje“, kterou jsme na stránkách hw.cz rovněž již zmiňovali, pořádá PRE ve spolupráci se společností OSRAM v hale 2D, stánek číslo 2. Úkolem každého soutěžícího bude ve stanoveném časovém limitu vyměnit klasické žárovky za úsporné. Každý, kdo úkol zvládne za daný čas si domů odnese kompaktní zářivku ze sortimentu společnosti OSRAM. Soutěžící mohou také vyhrát předplatné odborných časopisů mediálních partnerů soutěže a na každého účastníka čeká překvapení od společnosti PRE.

Z doprovodných programů dále představíme oblasti jako IP telefonie ve zdravotnictví, novinky v elektronických součástkách nebo bezpečnosti práce. Na své si přijdou také zájemci o nanotechnologie nebo mikroelektroniku a mnoha dalších.

Aktuální informace o doprovodném programu pro jednotlivé dny veletrhu naleznete na www.electroncz.cz.

Kontakt:

ABF, a.s., Mimoňská 645, 190 00 Praha 9

Tel.: +420 225 291 136

E-mail: electron@ abf.cz

Aktuální informace naleznete na www.electroncz.cz

Hodnocení článku: