Jste zde

Chopte se automatizace budoucnosti v dánském stylu

Až dosud mnoho společností zavrhovalo myšlenku automatizace většího počtu úkolů a procesů, protože tradiční roboti jsou přece příliš velcí, drazí a hluční nebo jejich použití nevykazuje známky flexibility. Společnost Universal Robots přichází takové bariéry prolomit.
 

Robot jako další spolupracovník

 
Na rozdíl od ostatních robotů na trhu nevyžaduje provoz robotických paží společnosti Universal Robots ochrannou bariéru. „Robot UR je jako další spolupracovník, který zvyšuje výrobní kapacitu a posiluje konkurenceschopnost společnosti. Zaměstnanci i roboty tak mohou na výrobní lince pracovat společně vedle sebe,“ vysvětluje viceprezident a obchodní ředitel společnosti Universal Robots Thomas Visti.
 
Roboty dánské společnosti přinesly možnost automatizace výroby prakticky do každého průmyslového odvětví; její robotické paže se využívají v automobilovém průmyslu i malých firmách | foto: Universal Robots
 

Globální růst automatizace

Podle Mezinárodní federace robotiky v současné době zažíváme celosvětový nárůst prodeje automatizačních produktů. Jen v roce 2011 se prodej robotů zvýšil přibližně o 15 %, což odpovídá zhruba 130 000 prodaných kusů.
Robot modelu UR5 s nosností 5 kilogramů byl na trh uveden v roce 2008. V roce 2012 následně společnost představí jeho pokračovatele s nosností 10 kilogramů – model UR10. Dánské roboty si díky své uživatelské přívětivosti, flexibilitě a bezpečnosti získaly celosvětovou pozornost. V současné době se prodávají ve 34 státech světa. „Některé společnosti do robotů Universal Robots investují za účelem úspory pracovní síly, zatímco jiné s cílem zvýšení jakosti výrobků. Další podniky usilují nasazováním robotů na jednostranné a monotónní opakované úkony o zlepšení pracovních podmínek,“ dodává Thomas Visti.
 
Roboty dnes využívá řada průmyslových společností nejen v Evropě, ale třeba i v nízkopříjmových regionech Asie, kde se investice do cenově dostupné a flexibilní automatizační techniky dánského výrobce rovněž vyplatí. V Indii roboty UR ve značné míře využívá společnost Bajaj, která ročně vyrobí 4 miliony vozidel, motocyklů a motorových tříkolek tuk-tuk. Mezi evropské společnosti, které roboty UR využívají, patří například firmy Lear, Oticon, Bosch, BMW, Scandinavian Tobacco Group, LG, Samsung, LUK, GN Resound a mnoho dalších.
 
 

Intuitivně, jak jinak

 
Programování je skutečně intuitivní: nastavte rameno robota ručně a ukažte mu pohyb, který má provést. Robot, kterého lze ovládat prostřednictvím praktické dotykové obrazovky s grafickým uživatelským rozhraním, si následně pohyby zapamatuje. Na obrazovce lze navíc volit z široké řady užitečných funkcí. Pokud zakoupíme robota s upraveným nástrojem, může být připraven k použití během několik málo hodin od doručení.
 
V roce 2011 výrobce dodal na trh celkem 400 robotů. Nyní jsou dostupné i v České republice a na Slovensku.
Hodnocení článku: