Jste zde

Potřebujete vytáhnout těžce dostupnou součástku na DPS?

I jednoduchý, dobře navržený nástroj dokáže výrazně pomoci. Představíme Vám některé z nich.
Ke zpříjemnění práce stačí někdy málo - ergonomická židle, stůl ve vhodné výšce, správné osvětlení, ... a v neposlední řadě i dobrý šroubovák, lupa, pinzeta, nebo „něco“, co třeba pomůže při vyjímání součástky z DPS nebo čištění „podezřelého“ místa s možným zkratem. V nabídce distributora, společnosti SOS electronic, najdete několik takových užitečných, menších či větších nástrojů, především značky Toolcraft, které za velmi příznivou cenu poskytnou slušnou kvalitu.
 
 
Pokud bychom měli začít tím nejmenším, tak by to mohla být sada ZD-151 – tj. šest různých „chirurgických“ nástrojů, které poslouží k ohnutí vývodů THT součástek, vyjmutí z DPS, očištění spoje (mosazný kartáček), jakož i přerušení nechtěného spoje na DPS. Zvláště pro práci s SMD součástkami je vhodná i 4dílná sada nerezových pinzet 816748. Mimochodem, pro práci s citlivými součástkami se určitě vyplatí používat (vhodně uzemněný) antistatický náramek.
 
Pokud na desce najdete místo, které je třeba přepájet, nebo musíte vyjmout součástku, pak přijdou jistě vhod odsávačky cínu, např. ZD-192 nebo ZD-108 z ESD plastu. Pro dokonalé odsátí všech zbytků pájky, zvláště při výměně SMD součástek, je obvykle nezbytné použít odsávací pásek, například Toolcraft – v různých šířkách (1,0 – 3,0 mm), nebo špičkový pásek se syntetickým tavidlem Soldabsorb.
 
 
Pájecí ručka - tu je jistě dobré odložit do spolehlivého držáku, např. typu ZD-10, ovšem můžeme zvážit i různé originální díly Weller, Ersa a další, dodávané stejným distributorem.
 

Během pájení, a zvláště pak při bezolovnatém procesu, se často stává, že se i poměrně nový hrot pokryje tenkou vrstvou oxidu a „nechytá“ pájku. Pokud nepomáhá očištění na jemně navlhčené houbičce (ZD-937), nebo také na suché, mosazné nebo nerezové vlně AT-A900, pak by to chtělo něco účinnějšího: regenerátor hrotů Stannol Tippy nebo Weller TIP ACTIVATOR (T0051303199). Je rovněž známo, že výpary z pájení škodí zdraví, a Vaše zdraví je přece cennější než investice do odsavače par ZD-153.
 

V případě zájmu o jakékoliv nástroje nebo pájecí techniku pište na info@soselectronic.cz.
 

 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: