Jste zde

Zajímají vás při měření miliOhmy a mikroHenry?

Měřicí přístroje Voltcraft LCR-100 a R-200 dokáží změnit odhad na přesné měření, navíc jsou za dobrou cenu. Najdete je ve skladovém sortimentu SOS electronic.

Znáte to, máte v rukou kondenzátor nebo cívku a nejste si jisti, zda váš standardní multimetr ukazuje správnou hodnotu. Je to pochopitelné, protože rozsahy "L" a "C" jsou většinou spíše bonusem než hlavním účelem multimetrů. Největší chybu obyčejně vnáší vnitřní sériový odpor a indukčnost kondenzátorů a podobně sériový odpor a parazitní kapacita u cívek. 
A co rezistory s nízkou hodnotou? Tam je situace podobná. Pokud potřebujeme přesně odměřit hodnoty jako např. 50 miliOhm nebo i 1 Ohm, je to obyčejně značná komplikace. Zručný technik to samozřejmě umí obejít nepřímým měřením pomocí přesného zdroje konstantního malého proudu a voltmetru, ovšem to je řešení, které nelze označit jako uživatelsky přívětivé. 
Na trhu je sice velké množství různých specializovaných přístrojů, ty se ale pohybují ve vyšších cenových hladinách. V tomto ohledu nabízejí výborný poměr cena/vlastnosti dva přístroje, které jsme zařadili do našeho sortimentu. Jsou to Voltcraft R-200 a LCR-100.

R-200

Multimetr R-200 by se téměř dal označit jako běžný TRMS multimetr CATIII/600V, má však 3 rozsahy pro měření nízkých hodnot odporů, které ho činí unikátním: 40 Ohm, 4 Ohm a 0,4 Ohm.

Na nejnižším rozsahu je rozlišení skvělých 0.1 miliOhm ( 0,0001 Ohm). S tímto přístrojem tedy hravě změříme různé bočníky, které jsou dnes často tvořeny jen kouskem trasy na DPS. Pro měření tak malých odporů jsou v praxi potřebné proudy v jednotkách desítek až stovek mA, proto je napájení R-200 řešeno pomocí 6 ks AA baterií, ne klasicky 9V baterií, která není schopna dodat požadovaný proud a velmi rychle by se vybila.

Přístroj R-200 je velmi vhodný i pro měření velmi malých proudů, jelikož v DC i AC rozsazích disponuje rozlišením 0,1 uA.

 

LCR-100

LCR-100 je typickým představitelem specializovaných LCR metrů, umožňuje tedy skutečně měřit a prověřit parametry těchto pasivních prvků.

LCR-100 má:

  • 7 rozsahů pro měření odporu (rozlišení až 0,01Ohm),
  • 8 rozsahů pro měření kapacity (rozlišení až 1pF), včetně měření velkých kapacit až do 110mF (miliFarad),
  • 4 rozsahy pro měření indukčnosti s rozlišením až 1 uH.

 

Měření odporu a kapacity je s automatickou nebo manuální volbou rozsahů. V případě, že nebyl kondenzátor před měřením vybitý a zůstal v něm nezanedbatelný náboj, zobrazí se na displeji dSC, kondenzátor se za chvíli vybije, následně přístroj ukáže naměřenou hodnotu. Jako bonus nabízí LCR-100 i testování diod a kontinuity (bzučák).

Maximální údaj 11000 velkého podsvíceného displeje umožňuje velmi slušné rozlišení při porovnávání (selekci) pasivních součástek, kdy často není nutná absolutní přesnost, ale spíše schopnost porovnat dvě součástky (na to se výborně hodí i funkce REL). Automatické vypnutí po 15 min. nečinnosti je také vítanou funkcí.

Oba zmíněné měřicí přístroje R-200 i LCR-100 najdete v naší nabídce jako skladové produkty. Více informací k produktům značky Voltcraft vám rádi poskytneme na adrese info@soselectronic.cz

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: