Jste zde

7 tipů na kvalitní reproduktor

Při audio přenosu je klíčovým prvkem reproduktor. V SOS electronic jsme shrnuli několik novinek, které dobře hrají, dlouho vydrží a přitom nestojí mnoho. Vsaďte na ověřenou značku Visaton.

Není to tak dávno, co jsme byli zvyklí na špatně srozumitelný zvuk v dopravních prostředcích, prodejních automatech, domovních telefonech a jiných průmyslových zařízeních. 
Dnes je již situace přece jen jiná a snad každý z nás očekává, že hlášení v obchodním domě bude znít čistě, nezkresleně a srozumitelně. Dnešní zesilovače hravě zvládají i velké výkony s relativně malým zkreslením, takže jediný článek, na kterém to závisí, je vlastně reproduktor.
Německá společnost Visaton vyvíjí a vyrábí již mnoho desetiletí reproduktory nejen pro průmysl ale i z kategorie Hi-Fi a High-End. Vedle stabilně vysoké kvality a dlouhodobé dostupnosti je plusem i velmi přijatelná cena, takže ve výsledku není důvod riskovat renomé celého zařízení s "no-name" reproduktorem.

Průmyslové reproduktory Visaton se běžně používají v dopravních prostředcích, železnicích a také v námořní přepravě dokonce i typy odolné slané vodě.

SOS electronic vám přináší stručný přehled novinek v jejich sortimentu.

 • BF 32S - malý 3,2cm širokopásmový reproduktor se silným neodymovým magnetem a vyrovnanou frekvenční charakteristikou. Se stavební hloubkou pouhých 11mm je vhodný i do relativně tenkých zařízení.
 • BF 37 - širokopásmový reproduktor se silným neodymovým magnetem a mimořádně vyrovnanou frekvenční charakteristikou. Vyznačuje se nezvykle velkou maximální výchylkou membrány (±3,4mm), což zaručuje na tak malý reproduktor nadstandardní reprodukci nízkých tónů.
 • K10.30 – miniaturní reproduktor (10x30x5 mm) je ideální pro tenké ("slim") zařízení.
 • PL 7 RV - zajímavý průmyslový reproduktor s ochrannou mřížkou pro rychlou a pohodlnou montáž na panel pomocí matice ze zadní strany. Nepotřebuje montážní šrouby a tedy ani dodatečné otvory pro šrouby v panelu. Je ideální pro přenos řeči. Na tak malý reproduktor má opravdu vysokou účinnost (88dB).
 • DL 13/2 ES – jeden z mnoha reproduktorů Visaton pro montáž na strop. Tentokrát ve stylovém nerezovém provedení, vhodný i pro použití v exteriéru. Osazen dvoupásmovým koaxiálním reproduktorem. Má IP54 a široký rozsah pracovních teplot od -40 až +110°C.
 • DPS 40 EN – je reproduktorový box konstruovaný jako symetrický dipól s výrazně zúženou směrovou charakteristikou, určený zejména pro železniční stanice apod. Má velmi nízké vyzařování do stran, tím pádem výrazně eliminované odrazy (echo), zhoršující srozumitelnost v podmínkách, kde je nainstalováno více reproduktorů na velké ploše. Průměrná účinnost je až 101dB.
 • KL 33 MK2 – „koule“ pro závěsnou montáž na strop, obsahující jeden basový a 4 středo-výškové reproduktory pro rovnoměrnou distribuci zvuku všemi směry. Má možnost připojení na 100V síť nebo běžný zesilovač (4 Ohm).

Kromě reproduktorů má Visaton v sortimentu piezo a elektromagnetické bzučáky do DPS s rozšířeným teplotním rozsahem od -40 až do + 85 ° C pro signalizační účely a využití ve všech průmyslových oblastech.

 • MB 12-5V – elektromagnetický bzučák na DC5V (88dB/ 2300Hz)
 • MB 14-12V - elektromagnetický bzučák na DC12V s vyšším tónem (80dB/ 4000Hz)
 • PB 9.9-3V – SMD piezo bzučák 9x9mm (70dB/ 4000Hz)
 • PB 9.11-5V – SMD piezo bzučák 9x11mm (70dB/ 4100Hz)

 

Vybrané typy reproduktorů a piezo bzučáků ze širokého portfolia značky Visaton najdete v našem skladovém sortimentu, ostatní vám můžeme za výhodných podmínek zajistit na objednávku. 
Pokud máte zájem o jakýkoliv reproduktor Visaton nebo potřebujete poradit s výběrem, v SOS electronic vám rádi pomůžeme na adrese info@soselectronic.cz

Download a odkazy:

Hodnocení článku: