Chci vám představit program, který integruje do jednoho celku několik užitečných funkcí, které umožňuje PC přímo přes paralelní port. Nejsou to žádné zázraky, ale proč mít 5 utilit, když vše umí uspokojivě jeden program.
- Generátor TTL
- Generuje udanou frekvenci na pinech D0-D8. Ostatní piny jsou pouižity jako dělič zadané frekvence. Odvozuje frekvenci od 8250 bez dalších korekcí, takže pro nízké kmitočty to může být problém. Pozor nejasná nápověda – LSB je na pinu 02 konektoru Cannon, ale autor si jej v HELPu nazval jako O8.
- Čítač TLL
-
Pracuje na principu počítání impulsů po definovanou dobu. Odečet trvá 2 vteřiny, příslušná rutina je naprogramována v assembleru. Maximální kmitočet je někde okolo 60kHz, záleží na výkonnosti a zatížení PC podobně jako u generátoru. Měřený signál lze připojit na kterýkoli ze vstupních pinů, ostatní však nesmí po dobu odečtu změnit hodnotu. Nejsou-li někam připojeny, je dobré je třeba ukostřit. Střída by se měla blížit 1:1.
Pokud se týká přesnosti, nemůžete samozřejmě čekat zázraky… - Konečný automat
- V uložitelném souboru je definován stav 5. vstupů, které má obecný LPT k dispozici a 12 výstupů. Pokud program zjistí změnu na některém ze vstupů, nastaví podle definiční tabulky výstupy.
Připojení LPT portu k dalším zařízením musí samozřejmě respektovat LPT jakožto TTL piny s otevřeným kolektorem (odpor cca 50k na +5V pro definici log. 1 a spinaci tranzistor na GND pro log 0). Další omezení vyplývají z případného spouštění programu pod Windows.
Originální nápověda programu
Program ulehcuje za pomoci vybraneho LPT (paralelniho) portu bastleni s TTL obvody. Mezni rychlost je omezena moznostmi paralelniho portu a také rychlosti procesu. To muze delat problemy u nejstarsich PC nebo pod Windows. Pod nekterymi systemy se takovy pristup na LPT nedoporucuje vubec.
Konecny automat muze slouzit jako ridici jednotka TTL obvodu. Na zaklade vyhodnoceni 5 vstupnich signalu trvale ovlada 12 signalu vystupnich. Funkci automatu definuje uzivatel. Celkem az 32 stavu. Kazdy program pro konecny automat lze ulozit do souboru a takto automat operativne menit. Generator TTL lze nastavit v rozsahu priblizne 37-85000Hz. Krok odpovida moznostem nastaveni deliciho pomeru programovatelneho casovace 8253 v PC.
Kmitocet ostatnich pinu LPT za behu generatoru je postupne delen dvemi, coz nahrazuje nizke kmitocty, ktere generator primo neumi nebo simuluje nekolikabitovy binarni delic dvemi. Priblizny citac pracuje na principu pocitani impulsu po definovanou dobu. Uzitecnou pomuckou je i primy pristup k pinum LPT.
Paralelni port (LPT) se zapojuje jako obvody TTL. Logicka uroven '1' je dana napetim 5V, ktere se ziskava pres kolektorovy rezistor (napr. 4k7) z napajeni 5V. Pin nesmi byt nikdy pripojen na zdroj primo. Logicka uroven '0' se ziskava zkratem pinu (tranzistorem nebo jinym spinacem) na zem. Nektere piny jsou konstrukcne uvnitr LPT negovany. Prijme-li LPT na prvnim ze vstupnich pinu logickou '1', zaznamena program logickou '0' a naopak.
Stejnetak devaty, jedenacty a dvanacty vystupni signal. Nastavi-li automat logickou '0', bude na vyvodu uroven logicke '1' a naopak.
Autor popisu : Jan Řehák
- Program KA.zip (30 kB) z HW serveru
- Originální stránky autora, Petra Faltuse: http://petrfaltus.net/