Jste zde

Pojmenuj superpočítač a vyhraj! Ostrava hledá atraktivní jméno

Tento měsíc dorazí do Ostravy očekávaný superpočítač, přesněji jeho první část - tzv. malý klastr. Jméno, které pak bude vloženo do všech jeho systémů, musí získat do 23. března.
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations proto vyhlásilo soutěž o název, do níž se může zapojit i široká veřejnost. Název bude známý po celém světě, takže jeho autor získá mezinárodní věhlas. Je to jedinečná šance pro studenty technických oborů, příznivce a uživatele informačních technologií, odborníky, ale i všechny laiky, kteří prostě jen fandí superpočítači v Ostravě (na HW serveru čtěte Pomůže vědě i záchraně lidských životů. Stavba IT4Innovations zahájena).
 
 
Příjem návrhů končí 20. 3. o půlnoci a od té chvíle bude mít komise tři dny na hodnocení. Vítěz pojede do francouzské centrály dodavatele, kam si s sebou navíc bude moci vzít notebook – další část výhry. Pro další soutěžící byly připraveny tablety či smartphony. Vše proběhne v rychlém tempu, protože konfigurace názvu do první části superpočítače začne už koncem března. Zkušební provoz se pak rozběhne v květnu.
 
Názvy superpočítačů ve světě mají do osmi písmen a jsou lehce vyslovitelné v angličtině i v národním jazyce. Dosavadní super stroje se jmenují například Titan, Sequoia, K computer, SuperMUC nebo Helios či Kraken. Zájemci najdou přehled superpočítačů a inspiraci pro jméno českého stroje např. zde, detaily k samotné soutěži pak na www.it4i.cz/soutez (zdroj).
 
Hodnocení článku: