Jste zde

Účinnost datových center a centrálního IT? Odborníci bijí na poplach

Současná spotřeba centrálního IT v EU 27 odpovídá polovině roční výroby el. energie v 8 jaderných elektrárnách, které plánuje Německo do roku 2022 odstavit. Přitom stávající potenciál úspor daný zavedením úsporných technologií je odhadován až na cca 60 %.
11. dubna se proto v Centru energetického poradenství Pražské energetiky uskutečnil seminář „Energetická efektivnost datových center a centrálního ICT“. Akce byla součástí informačně-vzdělávacích aktivit evropského projektu PrimeEnergyIT (http://www.efficient-datacenter.eu/) a pod vedením předních odborníků z řad partnerů semináře (ALTRON, INTEL, Schneider Electric, VMware) bylo možné získat informace o nejnovějších řešeních, která lze pro snížení energetické náročnosti ICT využít. Na HW serveru jsme o události informovali článkem Šetřete ve velkém: datacentra ukáží kde, seminář jak.
 
Stavět nebo šetřit, to je oč tu běží | ilustrační foto: Petr Kratochvil
 
Z následných diskuzí, které prezentace doprovázely, vyplývá, že potenciál úspor energie je významný a lze jej dosáhnout jak řádným návrhem a výběrem efektivnější ICT techniky a podpůrné technické infrastruktury datacenter (chlazení, VN/NN trafostanice, záložní zdroje, napájecí zdroje, osvětlení atd.), tak i jejich způsobem provozu. Základem je lepší plánování a využití výpočetní kapacity, kterou datové centrum disponuje.
 
 

Jeden za patnáct nebo patnáct do jednoho

 
Prvním stupněm je zpravidla využití principu virtualizace, díky němuž lze dosáhnout snížení počtu fyzického hardware, tzv. „konsolidace,“ 10 i 15 ku 1 (tj. jediný skutečný server vykonává práci původních 10 - 15 zařízení). Navazujícím krokem je zavedení pravidelného monitoringu, který umožní identifikovat, které servery nejsou efektivně využívány - spotřeba v režimu nečinnosti (idle mode) totiž bývá u standardních typů i 50 % jmenovité hodnoty, díky čemuž pak v celoročním souhrnu server spotřebovává velkou většinu z celkové spotřeby energie bez jakéhokoliv využití jeho výpočetní kapacity.
 
Součástí optimalizace je rovněž správný výběr hardware. Úsporné servery jsou dnes označovány logem Energy Star, což indikuje, že mají vysoce účinný napájecí zdroj a relativně nízkou spotřebu v režimu nečinnosti. Budoucí kritéria programu by pak měla rovněž zohlednit efektivnost v aktivním režimu při provádění výpočetních operací.
 
 

Oheň, voda i ten vítr

 

Nebuď pasivní, když je centrum až moc aktivní

Prezentující se shodli, že v českých podmínkách může být vybudováno datové centrum dosahující parametru PUE v ročním průměru 1,3 (či jinak cca 77 % dle DCiE). Bylo by velmi zajímavé znát, jaká je dnes skutečnost u předních poskytovatelů hostingových služeb. Jejich zákazníky by to mohlo či lépe mělo přece zajímat. Na západ od nás dnes datová centra soutěží nejen konektivitou a cenou poskytovaných služeb, ale i právě zmíněnou energetickou účinností, s jakou je nabízejí. Dočkáme se brzy stejného standardu i u nás?
Vedle potenciálu úspor na úrovni IT vybavení je možné činnost datacentra dále zefektivnit na úrovni jeho „non-IT“ infrastruktury. Tuto účinnost dnes sledují mezinárodně uznávané ukazatele PUE či DCiE (převrácená hodnota PUE). Oba vyjadřují de facto totéž a ukazují, kolik dodatečné energie je nutné kromě IT vybavení do datového centra dodat (typicky v roční sumě).
 
Nejvíce a také typicky se na této dodatečné spotřebě energie podílí chlazení, ve kterém současně tkví i velmi vysoký potenciál zefektivnění. Klíčem k němu je zavedení přirozeného chlazení s využitím okolního vzduchu. Není bez zajímavosti, že v našich podmínkách je možné tohoto způsobu chlazení s minimální energetickou náročností využívat až po dobu více než 8 tis. hodin v roce (je-li současně využito adiabatického chlazení a to buď přímého, nepřímého případně zkrápění teplosměnných ploch). Nezanedbatelné a přitom ekonomicky efektivní (!) úspory však rovněž přináší správný výběr VN/NN trafostanice (jednoznačně nízkoztrátový typ transformátoru), správné dimenzování záložních zdrojů a hospodárný způsob jejich udržování v „pohotovostním“ režimu, dále návrh kabeláže a PDU či řízení osvětlení.
Hodnocení článku: