Evropská komise nedávno sestavila seznam výrobků nebo zařízení, na které se chce prioritně zaměřit v souvislosti s rozšířením směrnice o ekodesignu z roku 2005, jejímž cílem je dosáhnout energetických úspor prostřednictvím „chytřejšího“ designu energeticky náročných výrobků. Do nového seznamu jsou zahrnuty počítačové servery nebo vybavení potřebné pro ukládání dat; vedle nich pak ještě další čtyři skupiny výrobků. Podle Komise totiž mají velký potenciál v oblasti energetických úspor. Podle jejích výpočtů by kombinované úspory z těchto zařízení mohly do roku 2030 dosáhnout 1,157 TWh ročně, což se rovná dvojnásobku každoroční energetické spotřeby Švédska. Informaci přinesl server EurActiv.cz.
Více úspor, méně nákladů
„Společnosti se zapojí do diskuze, pokud si budou vědomy toho, že se jich může regulace týkat. Obvykle to tak chodí,“ říká Edouard Toulouse z Evropské občanské organizace ochránců životního prostředí pro normalizaci (ECOS), která se v debatě o směrnici angažuje. Velcí hráči v oblasti cloud computingu, jako jsou Microsoft, Google, Facebook nebo Amazon, by podle Toulouse mohli vést diskuzi o energetické účinnosti serverů. „Je také v jejich zájmu, aby byly počítače energeticky účinné, a tyto společnosti jsou dostatečně konstruktivní a progresivní, aby se tohoto úkolu mohly chopit,“ dodal.
Kombinované úspory, plynoucí zejm. ze serverů a uložišť, by mohly do roku 2030 dosáhnout 1,157 TWh ročně | Ilustrační foto: Petr Kratochvil
Účinnější servery a vybavení pro ukládání dat totiž může společnostem i jejich zákazníkům přinést nižší výdaje, uvedlo Evropské sdružení spotřebitelských svazů (BEUC). „Výrobci těchto zařízení si dávají dobrý pozor na hospodaření s energií, protože pro ně představuje přímé výdaje. Čím více energie ušetří, tím lépe,“ podotýká počítačový programátor, který pracuje po nadnárodní výpočetní firmu. Počítačový průmysl je proto prý již o krok napřed před evropskou legislativou a je možné, že se podaří dosáhnout dobrovolné dohody mezi společnostmi a Komisí.
Nejste dost rychlí
V diskuzi o energetické účinnosti serverů se výrazně angažuje například Microsoft, zatímco Google vytváří podněty pro co největší úsporu energie prostřednictvím řízení spotřeby a systému chlazení datových center, která jsou tvořena tisícovkami serverů. Podle Googlu je možné díky investicím do jednoduchých designových opatření ve výši 19.000 eur ročně ušetřit na energii až 50.000 eur.
„Komise by měla vzít v potaz, že počítačový průmysl se vyvíjí rychleji než legislativa. Proto by se měla zamyslet nad tím, zda je zahrnutí serverů a úložišť do směrnice o ekodesignu tím nejlepším krokem,“ domnívá se Kirsty MacDonald, manažerka společnosti Intel Corporation odpovědná za energetickou politiku firmy. Podle BEUC průmysl naopak úmyslně zdržuje implementaci závazných evropských pravidel a snaží se nové legislativě vyhnout. „Výpočetní firmy dávají velmi jasně najevo odpor k rozšíření směrnice na své produkty,“ tvrdí.
Komise musí v příštích měsících přístup průmyslu k otázce energetické účinnosti serverů a úložišť zhodnotit a rozhodnout, zda je potřeba zavádět novou legislativu, nebo zda jsou dobrovolné iniciativy společností v tomto směru dostačující. Pokud by tomu tak nebylo, nová pravidla by měla být stanovena během následujících tří let, řekl Edouard Toulouse.