Jste zde

Z Indie do Turecka. Cesta vede přes brněnské Výstaviště

Mezinárodní strojírenský veletrh byl od začátku koncipován jako platforma pro navazování zahraničních obchodních kontaktů a proexportní roli plní i dnes.
Vysoká mezinárodnost, kdy téměř polovinu vystavovatelů tvoří zahraniční firmy, je spolu s kvalitní návštěvnickou strukturou předpokladem k úspěšným obchodním jednáním. Navazování spolupráce na nových trzích podporuje také projekt Partnerská země MSV, který již od roku 2008 zviditelňuje vždy jednu zahraniční zemi jako oficiálního partnera ročníku. V roce 2013 se partnerskou zemí stane Turecko, země s rychle se rozvíjející ekonomikou, která se v Brně představí prostřednictvím několika desítek vystavujících firem z různých průmyslových oborů.
 

 

Ohlédnutí za posledním ročníkem

  • MSV 2012 byl co do rozsahu i pozitivních ohlasů účastníků nejúspěšnějším strojírenským veletrhem od  propuknutí ekonomické krize. Mírné oživení trhu se projevilo velikostí expozic i čilou obchodní atmosférou.
  • Veletrhu se zúčastnilo 1 886 firem ze 32 zemí a zároveň vzrostla velikost výstavní plochy na téměř 45 tisíc metrů čtverečních. Podíl vystavujících firem ze zahraničí se zvýšil na 49,5 %. Nabídku vystavovatelů si přijelo prohlédnout téměř 76 tisíc návštěvníků ze 62 zemí. MSV tak potvrdil svoji vedoucí pozici mezi průmyslovými veletrhy v regionu střední Evropy, tj. v České republice, Slovensku, Polsku, Rakousku a Maďarsku.
Česko - turecké hospodářské styky mají dobrou perspektivu a rostoucí tendenci. Za posledních deset let se obrat vzájemného obchodu zvýšil více než desetinásobně a dále roste mj. i díky realizaci významných českých dodávek energetických zařízení. O turecký trh s téměř 75 miliony spotřebiteli se dnes ucházejí exportéři z celého světa a českým firmám se zde daří prosazovat zejména s našimi tradičními vývozními komoditami jako jsou stroje pro elektrárny, zdravotnické vybavení nebo díly pro automobilový průmysl. Turecko bylo zařazeno mezi dvanáct prioritních zemí českého exportu a je pro nás po Číně druhým nejdůležitějším trhem v Asii.
 
Na MSV v Brně se Turecko představí jako země se širokou a kvalitní nabídkou průmyslového zboží. Jde o úspěšného vývozce, který se snaží o prolomení hranice objemu exportu 150 mld. USD zvýšením konkurenceschopnosti na vyspělých zahraničních trzích ve všech oborech včetně strojírenství. Česká republika je pro Turecko jednou ze zájmových zemí EU a současně vhodným odrazovým můstkem na trhy střední Evropy. Rozsáhlou prezentaci na MSV 2013 proto podpořili premiér Turecké republiky Recep Tayyip Erdogan i ministr hospodářství Zafer Caglayan.
 
V rámci projektu Partnerská země MSV proběhne řada doprovodných aktivit včetně hospodářských a technologických fór a turečtí vystavovatelé mohou profitovat ze zvýšené publicity. V roce 2008 se první partnerskou zemí MSV stalo Německo, v dalších letech následovaly Slovensko, Rakousko, Polsko a Indie.
 
Vedle Turecka bude zvýšená pozornost věnována také Slovensku jako nejtradičnějšímu ekonomickému partneru České republiky. MSV vznikal před 55 lety jako československý veletrh a zůstal jím po celou dobu i po rozdělení Československa.
 
55. mezinárodní strojírenský veletrh MSV 2013 se bude konat na brněnském Výstavišti ve dnech 7. - 11. 10. 2013. Aktuální informace sledujte na stránkách HW serveru nebo na http://www.bvv.cz/msv/ (zdroj).
 
Hodnocení článku: