Jste zde

ASIC s integrovaným ISP a NPU optimalizovaným pro systémy monitorování řidičů a cestujících

Australští vývojáři na CES 2022 ukazují, jakým směrem jde vývoj čipů. Kombinace zpracování obrazových signálů společnosti OMNIVISION s neurální procesorovou jednotkou Occula od  Seeing Machines poskytne výrobcům automobilů efektivní řešení monitoringu posádky.

Začátek ledna patří tradičně veletrhu CES v Las Vegas. Ačkoli je tato show zaměřena hlavně na spotřební elektroniku, každoročně zde řada firem představuje také své nové technologie nebo čipy, které se do zákaznických řešení dostanou až v příštích letech. Vedle velikánů, jako je Qualcomm nebo Intel se na CES pravidelně objevují i menší značky z celého světa. Mezi stálými vystavovateli je například australská firma OMNIVISION, vývojář polovodičových řešení, včetně pokročilé digitální zobrazovací, analogové a dotykové a zobrazovací technologie, spolu s Seeing Machines, společností zabývající se vyspělou technologií počítačového vidění a umělou inteligencí.

Společným dílem obou australských firem je aplikačně specifický integrovaný obvod (ASIC), který kombinuje obrazový signálový procesor (ISP) a Neural Processing Unit (NPU) pro systém monitorování řidiče (DMS) a systém monitorování cestujících (OMS) v automobilovém průmyslu.

Nový ASIC OAX4600 s integrovaným ISP a NPU má pracovat s rozlišením až 5 megapixelů a je ideální pro prostorově omezené automobilové integrace, jako je zpětné zrcátko. Zpětné zrcátko je kritickým integračním bodem pro automobilové výrobce, protože předpokládá umístění subsystému pro monitorování cestujících, které je v souladu s plánem Euro NCAP pro detekci roztržitého, ospalého nebo jinak nepozorného řidiče. Zrcátko je ale omezeno prostorem i výkonem a vyžaduje vysoce optimalizovaný řetězec zobrazovacích signálů, aby splnil protichůdné potřeby zpracování obrazu s velmi nízkou spotřebou energie. Spárováním Occula NPU Seeing Machines s odbornými znalostmi souvisejících algoritmů a optického prostoru a zobrazovacími řešeními OMNIVISION přináší OAX4600 optimalizované DMS/OMS samostatné řešení v provedení system-on-chip. 
Dostupnost kombinovaného řešení ASIC IP se očekává ve druhé polovině roku 2022.

Že je téma DOMS (driver and occupant monitoring system) na CES jako doma, potvrzují i další příklady. S řešením monitoringu bdělosti posádky se na CES objevují i další firmy, například emotion3D, která vsadila na čipset  AR0820AT 8.3 MP image sensor od onsemi.

www.onsemi.com 
www.ovt.com

Hodnocení článku: