Jste zde

Visaton Exciter: neviditelný reproduktor bez membrány

Aneb co mělo zůstat skryto očím veřejnosti. Měnič prostě jen přilepíte nebo přišroubujete někam na rovný povrch, kterým pak ovlivníte i výsledný přednes. Technické nebo estetické otázky řešíme profesionálně.

Získejte Visaton Exciter zdarma!

 
Fanoušci věrného zvuku a další „audiofilové“ své reproduktory zpravidla nezakrývají. A už vůbec ne pak jejich membrány. Schovat krásný špičkový reproduktor bude jednak skoro hřích a pochopitelně vše, co zvuku stojí v cestě, obvykle mívá negativní vliv.

Zcela jiná situace však nastává v dopravních prostředcích, u audio vrátných, v průmyslových podmínkách, na různých kioscích (POS) a v řadě dalších aplikací. Zde je obvykle reproduktor osazen za různými kryty, to aby byl chráněn před mechanickým poškozením. Pro tyto případy jsou vhodné různé průmyslové reproduktory, které také dostaneme ve verzích odolných vůči prachu nebo vodě.
 
Pokud však jdeme ještě dále, jistě se najdou případy, kde i perforovaný kryt reproduktoru vadí. Ať už z estetického nebo technického hlediska. Pro tyto účely nabízí německá společnost Visaton elegantní řešení: Exciter. Visaton Exciter je vlastně reproduktor bez membrány, optimalizovaný pro připevnění na rovnou plochu, kde teprve mechanickým spojením s danou plochou vzniká finální měnič.
 
 

Odkud to hraje a jak


Pamatujete se ještě na hodiny fyziky a něco o Newtonově zákonu akce a reakce? Elektromagnetické pole vzniklé v cívce reproduktoru působí silou na přední plotýnku Exciteru a také na zadní část měniče (magnet). Jelikož bude tato část s magnetem mnohem těžší než přední, plastová, reproduktor má ještě dostatečnou „rezervu“ na to, aby i po připevnění na nějaký panel dokázal danou plochu, která se tak stává membránou, účinně rozkmitat.
 

Pro co nejvyšší účinnost bude žádoucí připevnit Exciter na panel, který je relativně tenký a lehký. Extrémním příkladem by bylo připevnit Exciter na (neomezeně) pevný panel a pak by kmitala jen zadní část s magnetem, tj. zvuk by se šířil pouze směrem dozadu, za panel. Z uvedeného snadno vyvodíme, že výsledný přednes docela silně závisí na panelu, na který prvek osadíme, takže ani v katalogovém listu nenajdeme frekvenční charakteristiku. Exciter lze na daný povrch přilepit nebo přišroubovat.
 
 

Vlastnosti, výhody i nevýhody:

 
 • čím větší plocha, tím lepší reprodukce nízkých tónů, jakož i hlasitost
 • účinnost (a tím i hlasitost) je tím vyšší, čím lehčí máme daný povrch
 • panel by měl být pevný (nerezonující) a z nemagnetického materiálu
 
 • „neviditelný“ reproduktor
 • dokonale chráněn před vlivem okolí (počasí, voda, vandalizmus, …)
 • snadná instalace
 • dokáže produkovat kvalitní zvukový výstup v širokém vyzařovacím úhlu
 • použitelný na mnoha materiálech, včetně skla nebo plexiskla
 
 • nižší účinnost v porovnání se standardními reproduktory
 • zařízení, která se dotýkají vibrujícího panelu, mohou způsobit zkreslení
 • projev silně závislý na materiálu, rozměrech a tvaru panelu
 
Další rady pro praktické využití a seznam vhodných materiálů (panelů) naleznete v katalogovém listu EX45S, EX60S, jakož i popisu Principles of Exciter technology.
 
Visaton Exciter Vám může distributor, společnost SOS electronic, dodat na objednávku v krátkém termínu a za výhodných podmínek. Mnohé jiné díly Visaton pak drží rovnou skladem. V případě zájmu (i o neskladové typy) pište na info@soselectronic.cz.
 
 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: