Jste zde

Dálkové ovládání topení GSM Exeo

Problematika ovládání topení se zdá na první pohled jednoduchá. Ne každý výrobce kotlů ale nabízí bezdrátový termostat nebo ovládání GSM telefonem. A když ano, často v ceně v řádu desítek tisíc. Možnost ovládat vytápění domu či chaty z jakéhokoliv místa na světě může rozhodnout o výběru topného systému do celého domu. K systémům velkých výrobců existuje i dostupná alternativa GSM Exeo set, plnohodnotný termostat s dálkovým přístupem, určený pro řízení elektrokotlů a přímotopů. GSM Exeo navíc nabízí další příslušenství (senzor pohybu, siréna, detektor kouře či zaplavení), které dokáží z objektu udělat dokonale střeženou pevnost.

Sice chatičku nemám, ale i tak si dovedu představit situaci, kdy se celá rodina těší na zimní víkend na chatě. Jakmile se na vysněnou chatičku přijede, začne se nejdříve s topením. Tomu se dá samozřejmě vyhnout tím, že se začne chata předem vytápět. Nutností je jiný zdroj tepla než topení dřevem. I když právě to štípání dříví a rozdělávání ohně k té rodinné atmosféře na chatě patří, ne každý to vnímá stejně jako já. Proto, aby se topení zapnulo před příjezdem, existuje několik cest. Ovládání časovým spínačem je sice jednoduché a spolehlivé, ale spíná topení, i když nikdo nepřijede. Při prodlouženém víkendu se také většinou zachová nepřátelsky a připraví rodině buď požitek ze štípání dřeva v pátek nebo skutečně studené ráno v pondělí. Ještě složitější je to u rodinných domů, které by měly flexibilně reagovat na potřeby uživatelů i během týdne, při odjezdu na víkend nebo na dovolenou. Na řadu potom přichází potřeba ovládání přes telefon. Po vyčerpání sil příbuzných a souseda, kteří na zavolání do domu dojdou a termostat nastaví, majitel domu zatouží po ovládání topení přes telefon.

Obr. 1. Bezdrátové ovládání topení na chatě
 
K redakčnímu testu jsme si půjčili GSM Exeo SET  s bezdrátovým termostatem. Set se nám na první pohled líbil tím, že jde o sadu, která obsahuje vše co je potřeba a nenutí uživatele ke koupi dalších věcí, podmiňujících její použití. Samozřejmě kromě SIM karty. Vlastní inteligentní termostat i ovládání přes telefon umožňují spínat přímo výkonový obvod topení či start/stop ovládání kotle. Není tedy třeba řešit jakékoli paralelní propojení s existujícím termostatem, což snižuje riziko poruch či zvláštního chování, které vede ke zbytečným výjezdům servisních techniků. Nejdříve popíšeme praktické zkušenosti a možnosti připojení setu ke kotlům a přímotopům. Potom rozebereme  vlastnosti jednotlivých komponent, které jsou součástí balení.
 

Obsah balení GSM Exeo SET

Kartonová krabice se setem nás překvapila svými téměř miniaturními rozměry. Perfektně využitý vnitřní prostor skrývá všechny komponenty a zároveň chrání displej termostatu. Set obsahuje:

 • GSM Exeo DeskTop s anténami a záložním Li-Ion akumulátorem
 • Exeo RF Termostat s přehledným podsvětleným displejem
 • Montážní panel pro montáž termostatu na zeď a stojánek pro variantu přenosného termostatu
 • Instalační, uživatelský manuál a baterie "AA" pro termostat
 • Napájecí zdroj 
Obr. 2. GSM Exeo SET s bezdrátovým termostatem

Praktické zkušenosti 

Uvedení do provozu je jednoduché. GSM Exeo DeskTop se instaluje přímo ke kotli nebo k ovládacímu relé přímotopů. Zde je samozřejmě nutné s ohledem na záruky topení či kotle a bezpečnost povolat autorizovaného odborníka, ale tím je instalace v podstatě hotová. Kromě zásuvky 230V pro zdroj  GSM Exeo nepotřebuje žádné další dráty a to ho odlišuje od termostatů jiných výrobců. Uživatel si může vybrat umístění podle svého. Zkušenosti i běžná praxe umisťují termostat do hlavní obytné místnosti, ale s bezdrátovým termostatem má každý možnost volby. Termostat je tak přenosný a jeho místo není nutně na zdi vedle vypínače.

GSM Exeo SET může být využit také jako autonomní zařízení pro hlídání teploty. V mnoha prostředích je teplota kritickou veličinou, zejména, pokud její nárůst nebo pokles může zničit věci vysoké hodnoty. Potraviny, materiál citlivý na přehřátí atd. GSM Exeo zde poskytuje snadné řešení pro její sledování, i když nemá možnost teplotu prostředí ovlivnit.

Jedinou věcí, kterou je třeba doplnit, je SIM karta. Volba operátora je věcí uživatele a místního pokrytí, v době dnešních firemních, rodinných a dětských tarifů je měsíční provoz otázkou v řádu desetikorun. Teoreticky lze využít některý z omezených tarifů, který umí jen SMS, ale uživatel se tak ochudí o příjemné hlasové menu pro ovládání. Pokud zařízení koupíte v setu GSM Exeo SET, nemusíme provádět párování. Připojíte dodanou anténu a SIM kartu do centrální jednotky. Do Exeo RF termostatu vložíte baterie, které jsou součástí balení a můžete nastavit požadovanou teplotu a sledovat stav relé, zda plní správnou funkci. Při testu vše  fungovalo bezchybně a hned zde se ukázala velká výhoda bezdrátového termostatu. Technik si termostat prostě odnese ke kotli a okamžitě vidí, zda spíná.

Pro nastavení požadované teploty je na výběr z několika možností. Pomocí tlačítek "+" nebo "-" na Exeo RF termostatu, pomocí SMS zprávy či hlasového automatu po zavolání. Ozve se příjemný ženský hlas, který vás navede tam,  kam potřebujete. Lze také využít konfiguraci přes internet a to na stránce konfigurace.gsmexeo.cz. Nejdříve je nutné provést registraci pomocí SMS zaslané do GSM modulu. Text sms je "aktivacegsmexeo". Přibližně do 2 minut dojde potvrzovací sms o provedené registraci a tím přístup na uvedený web. Můžete shlédnout demo verzi, kde uvidíte jaké jsou možnosti tohoto konfiguračního serveru. Není třeba se bát toho, že set potřebuje i připojení k internetu. Webový portál na základě vašich požadavků vygeneruje a odešle potřebné SMS zprávy.

Zde si dovolím vytknout termostatu jednu maličkost. Pokud použijete tlačítko "+" na nastavení vyšší požadované teploty a přidržíte tlačítko delší dobu ve snaze zrychlit nastavení teploty dojde k přepnutí relé. Je to dáno tím, že tlačítka mají i jiné funkce ( např. změna hodnot v Setup menu). Teplota se musí nastavovat pouze mačkáním tlačítka "+" či "-" s krokem 0,5 °C. Při běžném provozu na to uživatel ani nenarazí, jelikož se požadovaná teplota nemění ve velkém rozsahu. Navíc je tato vlastnost popsána v manuálu.
 
GSM Exeo SET je především určen pro hlídání teplot v obytných místnostech, ale najde uplatnění i v jiných oblastech - např. hlídání teploty ve sklenících. Je nabitý mnoha funkcemi, a proto doporučuji nejdříve prostudovat manuál. Manuál je důležitou součástí balení, kde jsou přehledně popsány všechny konfigurační parametry, které jsou v základním nastavení připraveny k použití a zákazník je nemusí měnit, ale i různé režimy a komplexní funkcionalita celého systému. Pokud je člověk "hračička" a pořídí si například sensory otevřených oken, které lze připojit do centrální jednotky, pak může nastavovat jak se má topný systém zachovat při otevřených oknech. Lze tam zadat časové zpoždění při poklesu teploty, aby při krátkodobém větrání kotel nezapínal. Podobné  funkce se používají pro plnohodnotnou automatizaci budov.
 

GSM Exeo umí standardně zaslat SMS při výpadku sítě, při poklesu teploty pod nastavenou mez, při chybě komunikace s termostatem, při slabých bateriích termostatu apod. Je třeba podotknout, že systém je zálohovaný dodávaným akumulátorem. Centrální jednotka GSM Exeo ho udržuje plně nabitý.

Továrně je komfortní teplota nastavena na 21 °C a úsporná teplota na 18 °C, což si myslím, že je v pořádku. Oceňuji možnost změnit si hesla pro ovládání pomocí sms. Například místo ZATOP chci TEPLO. Tím se zařízení stává přívětivější k uživateli. Má to sice svá omezení, ale vyřádit se s tím dá.

Příklady ovládání SMS a mobilní aplikace

 • Zapnutí topení v režimu manual, topit na teplotu úspornou: Zašli SMS ZATOP
 • Zapnutí topení v režimu manual, změnit teplotu na 25 stupňů: Zašli SMS ZATOP T25
 • Zapnutí topení v režimu manual, změnit teplotu na 12 stupňů: Zašli SMS ZATOP T12
 • Zapnutí topení režim program (topí dle programu): Zašli SMS ZATOPPROGRAM
 • Vyžádání stavu topení, nastavené teploty a teploty v objektu: Zašli SMS DUM

 

V dnešní době jsou rozšířeny hlavně "chytré telefony" a tak nastavování pomocí sms uživatelé rádi vymění za aplikaci do mobilu. Přes mobil je možné sledovat aktuální stav topení, vstupů, výstupů, alarmů a mít dokonalý přehled. Následující obrázky ukazují tuto aplikaci v plné kráse. Je zřejmě, že řada uživatelů i doma sáhne raději po mobilu než po termostatu. Aplikaci si můžete stáhnout <<ZDE>>

    
Obr. 3. Aplikace pro chytré telefony
 

Možnosti připojení kotlů a přímotopů

V principu existují tři varianty připojení kotlů k GSM Exeo setu. Následující obrázky jsou výstižné a je z nich patrné řešení dané problematiky. Pokud ale člověk narazí na nějaký problém, stačí navštívit FAQ-často kladené otázky GSMEXEO a když už bude nejhůře, stačí zavolat na linku technické pomoci 720 404 500, která funguje i o víkendu, což je obrovská výhoda. Kdy jindy je volný čas na instalování nových zařízení.
 
Obr. 4. Varianta 1 - Bez zavedeného kabelu pro termostat
 
Obr. 5. Varianta 2 - Nahrazení stávajícího termostatu
 
Obr. 6. Varianta 3 - U kotle neni GSM signál
 
 

Popis Exeo RF Termostat

Dominantou termostatu je přehledný grafický displej. Na displeji dominuje aktuální teplota a digitální hodiny. Kulaté tlačítko slouží k přepínání režimů (PROGRAM / MANUAL / OFF a dlouhý stisk PÁRTY). Program PÁRTY pro porušení pravidel nás zaujal při představě rozsvíceného domu, křiku rozjařených dítek, opilců, padajících z otevřených oken a kotle běžícího naplno. Tlačítka "+" a "-" slouží k okamžitému zvýšení nebo snížení  teploty. Čísla 1-7 v horní části symbolizují jednotlivé dny v týdnu (Pondělí - Neděle) a čísla v dolní části symbolizují číslo menu Px v režimu SETUP. Ten se vyvolá pomocí tlačítka SET dlouhým stiskem. Tlačítko PRG slouží k posunu mezi položkami v menu Px (např. nastaveni hodin a data - hodiny, minuty, dny, měsíc a rok). Důležitý je také symbol zapnutého topení - svítí (zapnuto a právě topí), bliká (zapnuto, ale požadovaná teplota je již dosažena, právě netopí). Na displeji se zobrazí i případné chyby ve spojení termostatu nebo momentální nedostupnost GSM signálu.

Obr. 7. Exeo RF Termostat
 

Základní vlastnosti:

 • možnost okamžité změny teploty místně nebo přes SMS
 • zobrazení nastavené a okamžité teploty na podsvětleném LCD displeji a přes SMS
 • dálkový zásah do programu termostatu vracíte-li se dříve
 • dálkové zatopení před návratem z dovolené
 • až 8 různých programů (časových zón) pro každý den v týdnu
 • zámek maximální nastavené teploty například pro apartmány apod.
 • automatické zaslání SMS v případě poklesu či překročení teploty
 • počítadlo natopených hodin kotle
 • snadná montáž díky velmi variabilnímu držáku na zeď
 • esteticky vyladěný stojánek pro řešení přenosného termostatu

Technické údaje:

 • rozsah regulace teploty 1-35 °C
 • regulace teploty po 0,5 °C
 • hystereze regulace 0,5 °C
 • Spínací prvek relé, svorky bezpotenciálové, 230 V, 5 A
 • nízká spotřeba, dlouhá životnost baterií
 • při výměně baterií jsou veškerá data nastavení uchována
 • Připojovací svorky Exeo RF Termostat, šroubové, max 2,5 mm2
 • Teplotní rozsah měření teploty +1 až 50 °C, rozlišení 0,5 °C
 • Napájení 2x alkalická baterie AA
 • Stupeň krytí IP 20 (dle ČSN EN 60 529)
 • Provozní teplota 0 až 55 °C
 • Komunikační rádiový modul 868 MHz

 

Popis GSM ExeoDeskTop 

Toto zařízení je vlastně centrální jednotkou, která komunikuje bezdrátově nejen s Exeo RF Termostatem. Centrální jednotka, do které se vkládá simka, obsahuje GSM modul a je tedy nutné tento přístroj umístit v dosahu GSM signálu. Obsahuje také 1 x relé výstup 230V/8A. Důležitou vlastností je sledování tlačítka pro ovládání relé. To má za následek, že je dálkový povel (dálkový stisk stávajícího tlačítka) na zapnutí či vypnutí vždy proveden na základě skutečného stavu zařízení a nemůže dojít k přepnutí do nechtěného stavu. Záložní akumulátor se stará o odeslání SMS zprávy o výpadku proudu a udržuje zařízení v pohotovosti po do obnovení dodávky.

Obr. 8. GSM Exeo Desk

Základní vlastnosti:

 • 1x reléový výstup 230V/8A (další na bezdrátových komponentech) s libovolně definovatelnými příkazy (ZATOP, NETOP apod), nastavení režimu spínací nebo pulsní, s nastavitelnou délkou pulzu a možnost automatického vypnutí 1-255 hodin
 • ovládání výstupů SMS, zavolání s hlasovou navigací, bezplatně prozvoněním z nastavených čísel
 • možnost kdykoli se poptat na SMS se stavem vstupů, výstupů, napájení, teplot atd.
 • hlídání výpadku a obnovy napájení, vlastní záložní Li-Ion akumulátor
 • dálková konfigurace pomocí PC přes WEBové rozhraní, nepotřebujete žádný propojovací kabel, konfigurujte na dálku kdykoli!
 • podpora regulace topení, hlídání nezámrzné teploty, ALARM SMS o teplotě na libovolném připojeném teploměru

 

Technické údaje:

 • Spínací prvek relé, svorky bezpotenciálové
 • Spínaný proud max. 8A/250V AC
 • Připojovací svorky šroubové, max. 2,5 mm2
 • Paměť nastavených parametrů paměť EEPROM, nezávislá na napájení
 • Záložní akumulátor Li-Ion, 1100 mAh (zvláštní příslušenství)
 • Napájení 230V AC, max. 3 W (při GSM komunikaci)
 • Možnosti ovládání SMS jednoduché povely
 • DTMF s hlasovou nápovědou
 • Stupeň krytí IP 20 (dle ČSN EN 60 529)
 • Provozní teplota 0 až 55 °C
 • Komunikační rádiový modul 868 MHz (pro max. 4 slave zařízení)
 • Komunikační rádiový modul 433 MHz (pro max. 32 zařízení)
 
Co vše lze připojit k této centrální jednotce je vidět  na obrázku 9. Tím lze udělat z chaty hlídanou pevnost. O všech alarmech se dozvíme ihned pomocí sms. Podrobnosti zjístíte, když navštívíte sekci příslušenství na stránkách GSMExeo.
 

 

Závěr: 

Osobně si myslím, že uvedený set je nabitý funkcemi, které kromě ovládání topení poskytují komfort a bezbečí hlídaného objektu. Všechny možnosti a funkce GSM Exeo setu nelze obsáhnout v jediném článku, stalo by se to nepřehledné. Proto navštivte stránky výrobce www.gsmexeo.cz, kde se dozvíte podrobnější informace. Adekvátní je i cena celého setu, 6 351 Kč s DPH. Zákazník si musí jen dokoupit SIM kartu podle výběru operátora. Cena GSM Exeo SET stojí za pozornost. Skvělá logika ovládání, bezdrátový termostat i řízení topení přes mobil jsou velmi žádané funkce, dostupné jen u kotlů vyšších cenových kategorií. Firmy nyní mohou tyto funkce prodat k téměř libovolnému kotli nebo systému přímotopů do rodinných domů, chat a rekreačních objektů.

 
Hodnocení článku: