Jste zde

Shunt rezistory? Jen od těch nejlepších. Za ISA mluví pět století na trhu

Založení společnosti Isabellenhütte z německého Dillenburgu se datuje k roku 1482. Poznejte špičkového výrobce rezistorů pro přímé měření proudu, který o sobě dává vědět již více než 500 let.
Isabellenhütte Heusler GmbH & Co. KG (zkráceně ISA) je nezávislý rodinný podnik z Německa, který na technologické špici drží vysoce kvalifikovaný a školený personál. Firma patří mezi nejvýznamnější světové výrobce shunt rezistorů pro měření proudu a termoelektrických materiálů k měření teploty. Mezi hlavní aplikace patří automobilová elektronika a bílé zboží.
 
 
 

Kvalita a technologie

 
Všechny výrobní fáze probíhají na jednom místě, od mletí horniny, tavení, válcování přes nanášení na podkladové materiály a zapouzdření, včetně testování každého finálního prvku a jeho přesné kalibrace. Takto reálně kontrolovaná produkce umožňuje firmě zajistit nejvyšší možnou kvalitu. Kompletní vývoj a výroba pod jednou střechou totiž zaručuje vždy stejné parametry prvku, jako je termoelektrická konstanta, dlouhodobá stabilita, indukčnost nebo zatížitelnost.
 
Systém řízení jakosti je odvozen a implementován dle normy DIN EN ISO 9001 a ISO TS 16949: 2009. Isabellenhütte je rovněž certifikována dle systému ESCC Evropské kosmické agentury (ESA), která výrobci uděluje status „kvalifikovaný dodavatel“ rezistorů pro kosmické aplikace.
 
 

Výzkum a vývoj

 
Isabellenhütte poskytuje špičkovou kvalitu a inovativní řešení již desítky let. Ctí motto „akce místo reakce“ a proto zde má výzkumné a vývojové oddělení velmi silné postavení. Inženýři nejsou jen jakési loutky v rukách managementu, ale skutečná vůdčí síla technických inovací.
 
Často to budou právě specifické a individuální problémy zákazníků, které dodávají podněty vývojovému oddělení k dosažení funkčního výsledku. Ten se posléze může stát impulzem inovativního řešení pro celý tržní segment.
 
 

Nabídka produktů

 

Rezistorům rozumíme

  • V případě zájmu o produkty Isabellenhütte kontaktujte distributora, společnost CODICO GmbH (www.codico.com, ludvik.hamersky@codico.com). Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy a to včetně požadavků na vzorky, nabídky či konzultaci (ne)typických řešení.
Jako jeden z předních dodavatelů udržuje ISA nejvyšší možnou kvalitu přesných a výkonových rezistorů v oblasti nízkých odporů v široké aplikační oblasti. Pro dosažení špičkových výsledků s nejmenšími prostorovými nároky nabízí optimální a na trhu jedinečné řešení.
 
Výrobky ISA splňují ty nejpřísnější požadavky na teplotní koeficienty (TC), termoelektrické napětí, dlouhodobou stabilitu, hodnoty indukčnosti nebo zatížitelnost. Zmíněné vlastnosti jsou určeny jak použitými materiály, tak i technologií. Proto existují dva zásadně odlišné výrobní postupy: ISA-PLAN® a ISA-WELD®. O co se jedná?
 
Rezistory ISA-PLAN® jsou vyráběny z leptaných, přesných homogenních odporových slitin vyvinutých samotnou Isabellenhütte: MANGANIN® nebo ZERANIN®. Slitiny se nanáší na elektricky izolované, tepelně vodivé kovové podložky. Protože materiály mají velmi nízký teplotní koeficient, menší než 10 ppm/K, mohou být termoelektricky optimálně přizpůsobeny mědi - termoelektrické napětí je prakticky nulové. Výborné teplotní vyzařování / vodivost substrátu v kombinaci s jeho vysokou tepelnou kapacitou umožňuje rezistorům skvěle se vypořádat s extrémní pulzní zátěží.
 
 
Rezistory ISA-WELD® jsou vyrobeny z kompozitního materiálu, odporových slitin MANGANIN®, ZERANIN®, ISAOHM® nebo Aluchrom navařením elektronovým paprskem na měděné koncovky. Lisováním a ohýbáním lze výsledný rezistor přizpůsobit téměř jakémukoli tvaru nebo aplikaci.
 
Tyto a další vlastnosti, jako je prakticky nulový odpor měděných kontaktů, vysoká tepelná vodivost a tepelná kapacita mědi, umožňují dosáhnout rovnoměrného proudového rozložení a stejně tak výborné teplotní distribuce v rezistoru. Díky extrémně nízkému odporu pod 5 mΩ budou prvky zvlášť vhodné pro velké proudy. Rezistory ISA-WELD® jsou k dispozici jak v SMD, tak pro montáž na sběrnice, např. objímkou přímo na kontakt autobaterie.
 
 
 

Aplikace a trhy

 
Přesnost a výkon rezistorů Isabellenhütte předurčuje jejich použití tam, kde kvalita, stabilita a spolehlivost v čase znamená stěžejní požadavky. Pokud navíc musí splňovat jak standardizované tak též naprosto jedinečné potřeby zákazníka, bude volba rezistorů ISA téměř nutností.
 
Firemní produkty se ve velké míře využívají především v automobilovém průmyslu. Ať už se řítíte po dálnici s dielsem / beznizem / LPG či elektromobilem, jste uživatelem součástek ISA: např. v řízení motoru, vstřikování a správě energetických systémů, jakož i zapalování, osvětlení, vodním čerpadle, automatické převodovce či brzdných systémech ABS, v ESP apod. Abychom to však uvedli na pravou míru, milovníci veteránů ve Fordu modelu T či Pragovce produkty ISA nenaleznou.
 
A co teprve taková oblast bílého zboží - ledničky, myčky, pračky nebo sušičky? Produkty ISA zde naleznete u všech značkových výrobců. V průmyslové a výkonové elektronice, měření energií, telekomunikacích a lékařské elektronice tvoří rezistory ISA skutečné „vnitřní hodnoty“ na které se lze dlouhodobě spolehnout. Dále v aplikacích u pohonných systémů ve frekvenčních měničích, „high-current“ aplikacích, obvodech PFC, silových modulech, jako „precharging“ rezistory výkonových obvodů s vyšším napětím, zde všude se produkty Isabellenhütte uplatní.
 
V příštím, druhém a posledním článku (nekonečný seriál to určitě nebude) se na používané typy rezistorů ISA nebo aplikace, ve kterých tyto prvky najdou využití, zaměříme více „technicky“.
 
 

CODICO GmbH

 
The COmponent DIstributing COmpany, CODICO, je jméno spojené s technickou podporou vývojářů a vývojových týmů, kterým dodává elektronické součástky špičkové kvality. Aktivní i pasivní, konektory a rovněž kabelové příslušenství.

CODICO je taktéž rodinnou společností se sídlem ve Vídni a česky mluvící pobočkou u nás. Dodává portfolio značkových součástek s vysokou přidanou hodnotou. Poskytuje technickou podporu a konzultace od začátku vývoje nového zařízení přes vzorky zdarma ve fázi prototypů až po poprodejní, technickou i obchodní podporu výroby - např. včasné avízo u potenciálně „obsolete“ produktů. Odborně, efektivně, spolehlivě.
 
Přímé napojení na výrobce umožňuje informovat zákazníky o aktuálních technologických trendech a produktových roadmapách. Leč v praxi nejen technická, ale též i cenová otázka mnohdy mění pravidla hry. Proto distributor průběžně nabízí cenové optimalizace, které ze zákazníků činí členy vítězných týmů. A logistika? CODICO má vlastní sklad přímo ve Vídni, na dohled od České republiky, umožňující přesnou a spolehlivou dodávku.
 

 

DESIGN-IN: zaměřeno na aplikaci

 
  • integrovaný systém dodávek, aktivní a pasivní součástky, konektory, …
  • produktově pokrytý celý prostor poptávky trhu s elektronickými součástkami
  • kvalifikovaná technická podpora od začátku projektu až po sériovou výrobu
  • díky přímému napojení na výrobce obratem zpřístupněné info o trendech a technologiích
  • průběžně sledována dostupnost, technický a finanční vývoj trhu, doporučovány optimalizace
 
 
V případě zájmu o produkty Isabellenhütte kontaktujte distributora, společnost CODICO GmbH (www.codico.com, e-mail: ludvik.hamersky@codico.com). Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy a to včetně požadavků na vzorky, nabídky či konzultaci (ne)typických řešení.

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

To by mne zajímalo, jak fy. Isabellenhütte v roce 1482 měřila proud. Nebo že by prodávali bočníky? Ooooo, překlep, prodávali nočníky!

Víte, když někdo odkazuje na n-letitou tradici, tak většina lidí předpokládá, že se firma již n-let věnuje danému problému a tedy má v daném problému nějaké know-how ("Už můj prapraděda pekl špičkové koláčky a podle tradiční receptury je děláme dodnes" - takhle si představuji n-letou tradici firmy). Jenže tato firma před  500 lety v nějaké manufaktuře na primitivní výhni tak maximálně odlévala nějaké podkovy či motyky... 

Tradice výroby shunt rezistorů je podstatně kratší. A to, že před 500lety uměli vyrobit podkovu, nemá žádný vliv na dnešní výrobu shuntů.

 

Příklad: Nokia již existuje 150 let, kdy vznikla jako papírna. Po 2. světové válce začala vyrábět kabely a elektronice se začala věnovat v 70. letech a první NMT mobil začala vyrábět až v roce 81 tedy cca 34 let. Mohou si tedy "honit triko" : Nokia - přední výrobce mobilních telefonů, který existuje už 150 let?  A vidíte, přestože existuje 150 let a před 10 lety byla lídrem trhu i inovací, nedává to žádnou záruku, že bude vyrábět špičkové výrobky i v budoucnosti - zatím to tak vypadá, že jdou pomalu do kopru v oblasti mobilů (ani 150-letá historie je nezachrání. Já vím: on to koupil MS a Nokia je jen  prodejní značka)...