Jste zde

Bluetooth 5.2 vylepšuje spotřebu a audio

Poslední den roku 2019 využila Bluetooth SIG pro release nové specifikace Bluetooth Core 5.2. Volba termínu přitom nebyla nijak marketingově promyšlená, Bluetooth SIG zkrátka musela uvolnit verzi dříve, než členové představí na CES 4. ledna nové čipy. Představení  se obešlo bez velkých prohlášení, nekoná se žádné zdvojnásobení rychlosti nebo masivní útok na konkurenční protokoly. Bluetooth se tentokrát drží toho co umí nejlépe, a to spotřební elektroniky.

První generační změnou je to, že zatímco Bluetooth 5 uváděl Bluetooth LE (Low Energy) jako samostatný režim, Bluetooth 5.2 je LE celý. Druhou novinku, která s tím úzce souvisí, označují za epochální zejména příznivci audiosystémů. Jmenuje se true wireless stereo (TWS). Před verzí 5.2 Bluetooth používal pro přenos jednokanálové spojení, takže oba kanály přenášel do jednoho sluchátka a odtud následně jeden kanál do sluchátka druhého, což se projevilo zejména na výdrži baterií a kvalitě zvuku. Výrobci se naučili problém se zpožděním obejít, ale nebylo to ono. Navíc zde pramenily problémy s kompatibilitou příslušenství s telefony a dalšími zařízeními, na čemž prosperoval zejména Apple a Samsung s originálním sluchátky.

Bluetooth 5.2 využívá pro audio přenos izochronní kanály, takže levý a pravý audio kanál je vysílán zároveň a řešení se přitom vejde do Low Energy režimu, proto může být verze 5.2. označována jako LE celá. Chytře vypadá také vyčlenění třetího audio kanálu pro hlasovou službu, tedy současné používání sluchátek a mikrofonu, kdy mikrofon má vlastní kanál.

 

O kvalitu audia se stará nastavitelný kodek LC3, který umí optimalizovat audio kvalitu versus spotřebu. Kodek a protokol by měly zvládnout současný provoz více zařízení. Je běžné, že uživatel má spuštěný přehrávač, televizi, používá chat na telefonu a potřebuje zdroje nejen natvrdo přepínat, ale také poslouchat současně s různou úrovní dominance, případně se zvolenou prioritou.
Příkladem aplikace může být poslech hudby ze sluchátek na nádraží, letišti nebo na ulici. Se současnou technologií je posluchač často zcela pohlcen svojí nahrávkou a poslech hlašení rozhalsu znamená ztišit přehrávač nebo sluchátka vyndat z uší. Nové systémy by mohly nad hudbu přidat vrstvu z mikrofonu, která zprostředkuje nádražní hlášení nebo hluk okolí. Tyto funkce mimo jiné umožní další rozvoj technologií naslouchátek pro pomoc lidem s poruchami sluchu.
Další novinkou je režim one-to-many, který umožní streamovat uživateli svůj audiokanál do více zařízení současně.  Nová verze Bluetooth jasně potvrzuje, že Bluetooth SIG ví, kde má největší tržní potenciál.

Čipy s Bluetooth 5.2

Jedním z prvních výrobců, který představil čipy pro release 5.2 byl Silicon Labs. V rámci řady Wireless Gecko Series 2 je to SoC BG22 (EFR32BG22).

Kombinace rodiny BG22 s nejlepším přenosem a příjmem ve své třídě (3,6 mA TX při 0 dBm, 2,6 mA RX) a vysoce výkonným nízkoenergetickým jádrem Arm Cortex-M33 (27 µA / MHz) aktivní, 1,2 µA spánek) poskytuje špičkovou energetickou účinnost, která může prodloužit životnost knoflíkových baterií až na deset let. Cílové aplikace zahrnují nízkoenergetické uzly Bluetooth mesh, inteligentní dveřní zámky, osobní zdravotnická zařízení a fitness zařízení. Nové portfolio nabízí výběr ze tří produktů Bluetooth SoC navržených tak, aby splňovaly širokou škálu požadavků na cenu a výkon pro inteligentní domácí, spotřebitelské, komerční a průmyslové aplikace, které vyžadují víceletou výdrž baterie.

EFR32BG22C112 SoC se zaměřuje na vysoce objemné a citlivé aplikace, které poskytují přístup k Bluetooth PHY s rychlostí 1 Mbps a 2 Mbps, spolu s jádrem Arm Cortex-M33 s 38,4 MHz, 18 GPIO a 352 kB flash paměti s rádiovými charakteristikami přenosu 0 dBm (TX) a špičková citlivost přijímače -99 dBm (RX) ( 1M PHY).

EFR32BG22C222 SoC se zaměřuje na aplikace vyžadující větší výpočetní výkon (s jádrem M33 76,8 MHz), více I / O (26 GPIO) a vyšší TX výkon (+6 dBm).

EFR32BG22C224 SoC poskytuje vzorkování IQ pro aplikace pro vyhledávání směru a přístup k 125Y a 500 kB Bluetooth LE kódovaným PHY, což může zvýšit citlivost RX na -106 dBm. SoC má provozní teplotu až +125 ° C a rozšiřuje flash paměť až na 512 kB, aby podporoval aplikace vyžadující schopnosti hledání směru nebo uzly sítě s nízkým výkonem.

Testovací moduly budou předběžně k dipozici již v březnu, čipy pak v průběhu roku.

Bluetooth 5.2 integroval také Nordic Semiconductor v SoC nRF52832, postaveném na jádře Arm Cortex M4.
U Qualcommu najdeme BT 5.2 brzy v sérii QCC30xx a QCC5100.

https://www.bluetooth.com/
https://www.silabs.com/wireless/gecko-series-2/efr32bg22
https://www.nordicsemi.com/Products/Low-power-short-range-wireless/nRF52832
https://www.qualcomm.com/products/qcc30xx-series

 

Hodnocení článku: