Jste zde

Čipy, se kterými rychle postavíte aplikace IoT

Internet věcí se stává součástí našeho života. Bez použití speciálních modulů či přímo systémů integrovaných do jednoho čipu si lze jen těžko představit vývoj. Výrobci součástek spolupracují s výrobci bezdrátových transceiverů a nabízí ucelený systém včetně cloudových služeb.  

Článek „ All-in-one i jednoúčelové čipy na kterých postavíte IoT“ nám přináší přehled modulů nejen pro IoT. Nyní nastal čas tento přehled rozšířit o další zajímavé řešení od dalších výrobců a distributorů.

 

Telit (GainSpan)

Je globální poskytovatel modulů pro IoT. Novinkou je, že společnost Verizon certifikovala následující produkty pro LTE:

  • Modul ME910C1-NV LTE Cat M1
  • Modul LE910-NA V2 LTE Cat 4
  • Modul LE910-SV V2 LTE Cat 4 VoLTE
  • Modul LE910B1-NA LTE Cat 1 VoLTE
  • Modul ME866A1-NV LTE Cat M1
  • Modul LE866-SV1 LTE Cat 1
  • Modul LM940 LTE Cat 11 mini PCIe

 

Sedm modulů je součástí portfolia Telnet LTE Cat M1, Cat 1, Cat 4 a Cat 11. Společně s moduly LE910-SV V2 a LE910B1-NA tvoří velkou základnu pro technologii Verizon Voice over LTE (VoLTE). Více informací o modulech Telit najdete na adrese http://www.telit.com/cellular/.  Moduly ME910C1-NV, LE910-SV V2 a LE910-NA V2 jsou členy rodiny xE910 a modely LE866-SV1 jsou z populární rodiny xE866, které se vyznačují tím, že jsou jedním z nejmenších mobilních modulů na trhu.

Vývojáři mohou snížit náklady a čas potřebný k vývoji tím, že jednoduše navrhnou aplikaci pro xE910 a ta bude lehce přenositelná na xE866 LGA. Jelikož používají shodný footprint, který Telit pojmenoval form factor. Ten umožňuje jednoduchý přechod z jedné platformy na druhou. Certifikované moduly společnosti Telit mohou být využívány v oblastech, jako je telematika, domácí a obchodní bezpečnost, sledování osob a majetku, wellness monitoring pro seniory a rekonvalescenty, inteligentní domy a průmyslové budovy.

Modul LM940 se může pochlubit napájecím zdrojem a efektivním power managementem. Je ideálním řešením pro komerční a podnikové aplikace v odvětví síťových zařízení a routerů, jako je připojení k pobočkám, LTE failover, digitální podpis, kiosky, směrovače vozidel, staveniště a další. Tento modul obsahuje podporu ovladačů pro systém Linux a Windows. Více informací o portfoliu LTE modulů Telit naleznete zde.

Na stránkách společnosti Telit je přehledné shrnutí všech nabízených modulů pro IoT, navštivte stránku https://www.telit.com/m2m-iot-products/iot-module-selector/, aby jste se dozvěděli více informací. IoT nejsou jen moduly, ale jedná se o celý ekosystém. Telit nabízí ucelené řešení, konektivitu do cloudu, různé aplikace a systémovou správu. Více se dočtete v přehledu https://www.telit.com/m2m-iot-products/iot-platforms/iot-platform-overview/.

Telit také nabízí moduly pro technologii NB-IoT. Psali jsme o něm v článku:  https://vyvoj.hw.cz/technologie-nb-iot-a-lte-cat-m1-jsou-krok-napred.html.

     

 

Marvell

Procesory Armada Marvell jsou navrženy tak, aby zajišťovaly optimální výkon, nízkou spotřebu a vysokou úroveň integrace.  Vestavěné procesory Marvell patří do průmyslové třídy a mohou pracovat mezi -40 ° C až + 105 ° C. Procesory ARMADA 8K a ARMADA 7K jsou s jádrem Cortex-A72. K dispozici jsou také procesory ARMADA 3700 s jádrem Cortec-A53. Pro wifi acces pointy jsou vhodné procesory ARMADA 38x a ARMADA39x s frekvencí až 2GHz. Pro cloud computing Marvell navízí čtyřjádrový ARM procesor ARMADA XP s frekvencí 6GHz. ARMADA 375 je ideální pro širokou škálu aplikací, včetně zařízení pro ukládání dat připojených k síti (NAS), mediálních serverů, síťových aplikací a aplikací pro sledování přes síť.

Společnost Marvell spolupracuje s AWS na vývoji softwaru Marvell EZ-Connect MW302 IoT Starter Kit. Je určen vývojářům, kteří chtějí rychle implementovat konektivitu ke cloudovým službám AWS IoT.

Sada je postavena na základě Wifi mikročipu MW300 / 302. Jedná se o jednočipový SoC s 1x1 802.11n Wi-Fi s plně vybaveným mikrokontrolérem Cortex-M4. Obsahuje 512 kB SRAM a flash řadič, který umožňuje spouštět kód z externí QSPI Flash. SoC také umožňuje snadné propojení se senzory, pohony a dalšími komponenty prostřednictvím I / O rozhraní včetně SPI, I2C, UART, I2S, PWM, ADC, DAC a 50 GPIO.

Vývojáři mohou začít s balíčkem Marvell AWS IoT Starter SDK, který je k dispozici v githubu. Starter SDK umožní vývojářům rychle vytvořit koncepci zařízení IoT pomocí rozhraní IO, které je k dispozici na vývojovém kitu.  Sada SDK obsahuje knihovny pro připojení k síti Wi-Fi a vytvoření bezpečné komunikace ke cloudu AWS a jeho službám. Souprava je k dispozici ke koupi na stránkách Amazon.com a Globalscale Technologies.

Celé portfolio naleznete na jejich webu: https://www.marvell.com/products/. Své služby mají rozděleny do jednotlivých řešení: https://www.marvell.com/solutions/

 

Dialog Semi

Věnuje se především senzorům a čipům pro lepši komunikaci s okolním světem. Novinkou v jejich portfoliu v letošním roce se stal DA7280. Jedná se o širokopásmový dotykový driver s vysokým rozlišením. Ideální pro smartphony, herní konzoly, ale také pro použití v průmyslových aplikacích, jako je např. ATE s dotykovou obrazovkou a v automobilovém průmyslu jako zpětná vazba řidiče na volantu.

Pro standard Bluetooth Mesh nabízí produkty pod koncepcí SmartBond. Sem patří DA14682, DA14683, DA14586 a DA14585 včetně jejich vylepšených vlastností jako je odolnost vůči vysoké teplotě. Všechna tato zařízení jsou vybavena technologií Bluetooth 5, která umožňuje efektivní implementaci ve své třídě. Standard Bluetooth zaručuje uživatelskou interoperabilitu mezi zařízeními od různých výrobců, zajišťuje bezproblémový uživatelský zážitek a umožňuje snadné ovládání prostřednictvím inteligentního telefonu, tabletu nebo hlasového zařízení .

Navíc Bluetooth s nízkou spotřebou energie je ideálním řešením pro implementaci sítí v uživatelských aplikacích, jako je inteligentní dům, inteligentní osvětlení, sledování majetku, správa energie a inteligentní města.

Novinkou je také Multi-Sensor Kit SmartBond 15-Degree Freedom (DOF). Je postaven na Dialog DA14585 SmartBond System-on-Chip (SoC). Je také součástí koncepce Dialog SmartBond. Obsahuje 6-osý senzor pohybu, 3-osý geomagnetický senzor, 4 senzory enviromentální(plyn, tlak, teplota a vlhkost), senzor přítomnosti, digitální mikrofon atd. Tento všestranný systém SoC je ideální pro zařízení jako jsou dálkové ovládání, bezdotykové značky, zdravotnická zařízení a inteligentní domácí uzly atd. Podporuje veškerý vývoj Bluetooth až po Bluetooth 5 a Bluetooth Low power. Má dvojnásobnou paměť (96 kB paměti RAM) pro uživatelské aplikace než předchůdce. Má integrováno rozhraní mikrofonu pro hlasové funkce. Široký rozsah napájecího napětí (0,9 -3,6 V) pokrývá většinu používaných zdrojů energie a poskytuje plnou flexibilitu v návrhu. Sensor kit má dlouhou životnost baterie a dosah až 300 metrů. Set umožňuje vývojářům shromažďovat data o životním prostředí, včetně teploty, tlaku, vlhkosti, koncentraci plynu, pohybu, světla, zvuku a magnetického pole.  Aktualizace softwaru je možno provést vzduchem pomocí funkce SUOTA (Software Upgrade Over The Air).

Sensor Kit nabízí inženýrům a vzdělávacím institucím komplexní řešení senzorů s flexibilitou v oblasti hardwaru a softwaru, která zahrnuje rozsáhlou podporu cloudu od IFTTT pro tvorbu jednoduchých appletů až po vytvoření pokročilých pracovních postupů pro datovou analýzu v cloudu všech hlavních platforem, včetně služeb Amazon Web Services (AWS) a Microsoft Azure. Cloud otevírá nové možnosti, jako je například vizualizace dat pomocí datové analýzy, správu vzdálených snímačů, podporu hlasových příkazů Alexa, oznámení o výstrahách atd.

Sada Multi-Sensor je podporována softwarovým balíčkem Dialog, který zahrnuje aplikační software běžící na DA14585, cloud gateway software pro hardware Raspberry Pi, webové aplikace a mobilní aplikace pro Android a iOS. Více informací naleznete zde: https://www.dialog-semiconductor.com/products/da14585-iot-multi-sensor-development-kit.

     

Lantronix

Globální poskytovatel bezpečného přístupu k datům a řešení pro správu průmyslových internetových věcí (IoT) představila své nejnovější výrobky IoT na konferenci Sensors Expo & Conference v Kalifornii v červnu letošního roku. Jedná se o integrované a externí brány a moduly Wi-Fi, včetně integrované gateway Ethernet XPort Edge, bezdrátové gateway xPico 250 a zařízení SGX 5150 IoT.

Společnost představila nejnovější verzi svého softwaru MACH10 Global Device Manager, který nabízí rozšířenou datovou telemetrii a funkci mapování. Díky kombinaci rozsáhlého portfolia integrovaných a externích IoT bran společnosti Lantronix a softwaru MACH10 lze snadno a rychle implementovat bezpečné, drátové i bezdrátové připojení pro své nové i stávající zařízení a urychlit dodávku průmyslových řešení IoT.

Jejich sortiment si můžete projít v následujících odkazech:

 

      

Cypress

Společnost Cypress Semiconductor Corp je členem LoRa Alliance a spolupracuje se společností Semtech Corporation. Představila kompaktní dvoukanálový modul založený na technologii LoRaWAN,  který byl vyvinut společností Onethinx . Vysoce integrovaný modul Onethinx je ideální pro inteligentní městské aplikace, které spolupracují s více senzory a pracují v zarušeném radiovém prostředí.

PSoC 6 používá jádro dual-core Arm Cortex-M, který má akční spotřebu pouhých 22 μA / MHz. Modul je vybaven nejnovějšími řadami rádiových čipů LoRa firmy Semtech, které nabízejí 50% úsporu energie v režimu příjmu a o 20% delší dosah než předchozí generace.

Bezpečnost je hlavním problémem mnoha aplikací inteligentních měst. Modul Onethinx využívá funkci Secure Element integrovanou v PSoC 6 MCU, aby poskytl každému zařízení založenému na LoRaWAN tajnou identitu, a tak bezpečně dodává data do cloudu. S využitím svých vzájemných autentizačních schopností může zařízení provést aktualizaci firmwaru přes bezdrátovou síť.

Klíčové služby pro správu zajišťuje poskytovatel zabezpečení pro IoT a člen skupiny Bosch, ESCRYPT. Modul, který nabízí společnost Cypress se připojuje k sadě Cross Domain Development Kit (XDK) od Bosch Sensortec.

Cypress  nabízí také  WLAN řešení System-on-Chip (SoC) IEEE 802.11a / b / g / n / ac, které poskytuje datovou rychlost až 433 Mbps. Cypress nabízí plnohodnotný WICED Wi-Fi Software Development Kit (SDK) a spolupracuje s partnery na hardwarových řešení s Wi-Fi na klíč. Cypress podporuje zákazníky společnosti WICED prostřednictvím své globální sítě partnerů IoT, která využívá plně certifikované moduly. Cypress se angažuje a nabízí řešení spolu se svými partnery v Průmyslu 4.0, kde pomáhají zvýšit produktivitu, kvalitu a bezpečnost. Učí továrny vyrábět jen to, co je potřeba, a když je to potřeba. Ať už váš návrh vyžaduje malý modulový rozměr, levné řešení, rozšířenou provozní teplotu nebo komunikaci na dlouhou vzdálenost, má Cypress modul Bluetooth, který vyhovuje vašim potřebám.

Speciální nabídkou je řada modulů pro automobilový průmysl. WiFi a Bluetooth kombinují systémy informačních a telematických systémů pro automobily. Tyto systémy umožňují řidičům a cestujícím snadno synchronizovat a přenášet obsah dat z mobilních zařízení do informačního systému vozu a displeje na zadních sedadlech. Všechna kombi řešení pro automobilový průmysl mají nejnovější generaci WLAN PHY kompatibilní s IEEE 802.11ac a dual-band (2,4 GHz / 5 GHz). Tyto funkce zajišťují pro více displejů v automobilu kvalitní přenos videa s rozlišením až 1080p.

 

 

Hodnocení článku: