Jste zde

Moderní baterie v noteboocích schází, typu Li-Pol se prodává pouze 5 %

Moderních baterií typu Li-Pol, určených pro notebooky, se prodává jen 5 %. Vyplývá to ze statistik tuzemského internetového obchodu BatteryShop.cz za uplynulý rok. Nízkou míru využívání těchto akumulátorů potvrzují rovněž prodejci elektroniky, kteří ve svém sortimentu registrují pouze jednotky procent notebooků s Li-Pol bateriemi. Jedná se především o kvalitnější a dražší modely.

Výrobci notebooků v drtivé většině případů pro své produkty využívají baterie Li-Ion. Tento typ baterií, stejně jako Li-Pol akumulátory, netrpí paměťovým efektem a nedochází u nich k samovolnému úbytku kapacity. Li-Pol baterie však oproti svým předchůdcům nabízí vyšší počet nabíjecích cyklů a při stejném množství uchovávané „elektřiny“ disponují nižším objemem i hmotností. V důsledku využití modernější technologie mají Li-Pol baterie i vyšší cenu, což podle odborníků zabraňuje jejich masívnímu rozšíření.

„Cena Li-Pol baterií je zhruba o 15 % vyšší než v případě Li-Ion baterií. Právě to je důvodem, proč se u notebooků používají jen zřídka. Výrobci totiž tlačí náklady na výrobu na minimum, přitom baterie tvoří až desetinu ceny notebooků a použití dražší Li-Pol baterie by koncovou cenu zvýšilo,“ sdělil Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který se specializuje na prodej baterií do notebooků a mobilních telefonů. „V námi prodávaných noteboocích využívá Li-Pol baterii pouze 1 % produktů. Tuto baterii je možné nalézt spíše u dražších a výkonnějších modelů,“ potvrdil Bohuslav Komín, vedoucí marketingového oddělení sítě elektroprodejen Euronics.

 
„Využití Li-Pol baterií je aktuální u nové kategorie mobilních počítačů, která bude nést označení Ultrabook“
 
 
Moderní baterie typu Li-Pol jsou v současné době na trhu dostupné pouze u hi-tech elektroniky. Používají se zejména u přístrojů, u kterých je kladen důraz na jejich mobilitu a malé rozměry. Přední výrobci Li-Pol akumulátory používají pouze u nejkvalitnějších a nákladnějších modelů notebooků. Rovněž jsou využívány v případě PDA, smartphonů či netbooků. „Využití Li-Pol baterií je aktuální u nové kategorie mobilních počítačů, která bude nést označení Ultrabook. Jde o přístroje, jenž mají odpovídající softwarové a hardwarové vybavení, a jsou na špičkové technologické úrovni,“ uvedla Jana Choroušová ze společnosti Datart. „Ultrabook nabídne například rychlý start z režimu spánku, velmi rychlé připojení k internetu nebo extrémně nízkou hmotnost a kompaktní rozměry.“
 
Zdroj: Sony
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

No nevím, do teď jsem si myslel, že LiPol má méně cyklů než LiION. A taky že vnitřní odpor LiPol se časem dost zvětšuje více než u LiION...
Před několika lety se cpaly LiPol do spousty mobilů,
může mi tedy autor článku vysvětlit, proč se LiPol nepoužívá do smartphonů?
Kdyby byly LiPol tak super, výrobce by se mohl chlubit třeba 50% delší výdrží, při stejné hmotnosti,
ale ve skutečnosti tomu tak není...
Je ale možné že LiPol urazily kus cesty a parametry (počet cyklů) se srovnaly...

Ne, parametry LiPolek jsou pořád stejné. Sice se vnitřní odpor u těchto typů snížil až na jednotky miliohmů, ale výdrž zůstává stejná - tzn. max. cca 200 nabíjecích cyklů. Naproti tomu u LiIon není problém dosáhnout až přes 1000 cyklů. Každý typ má svoje specifika a žádný není univerzálně nejlepší pro všechny aplikace. Toto je už druhý článek o bateriích, kde autor vyslovuje totální blábol. Lipol má využití pro nás modeláře - mají nejlepší poměr výkon/hmotnost a současně jsou LEVNĚJŠÍ než cokoli jiné. Oproti tomu LiIon a LiFe jsou těžší a větší, zato ale mají daleko větší životnost. Škoda jen, že už se LiFe asi tak 10 let nijak nevyvíjí.

Pridam svuj laicky postreh. Mam Lenovo rady T a v nem originalni baterii Li-Ion a dokoupil jsem si druhou pridavnou misto CD, ktera je taky original a je Li-Pol.

Li-Ion
designovana kapacita: 43.29Wh
aktualni kapacita: 31.19Wh
nabijecich cyklu: 64
vyrobeno: 2010-04
pokles kapacity o zhruba 25%

Li-Pol
designovana kapacita:31.32Wh
aktualni kapacita: 29.32Wh
nabijecich cyklu: 85
vyrobeno: 2010-10
pokles kapacity o zhruba 6%

Z meho pohledu je Li-Ion docela sunt, nebo se pletu?