Jste zde

Pracujete s LCD displeji ? - POSTŘEHY PRÁCE S LCD Z PRAXE

Porovnání LED a LCD displejů v praxi, několik poznámek z praxe pro práci s LCD displeji. - Problematika podsvícení, záporných teplot, znakových sad.

    ÚVOD
    Díky rozšíření mikroprocesorů v posledních  několika letech se textové a grafické LCD displeje s inteligentními řadiči stávají čím dále tím oblíbenější. Jejich cena se sice pohybuje řádově kolem 300 Kč ale za tyto peníze získává zákazník profesionálně vypadající displej s 32 znaky, který lze velmi dobře ovládat právě z mikroprocesoru.
    Díky těmto vlastnostem jsou v amatérských konstrukcích klasické displeje skládané z několika segmentů stále méně časté. Jejich cena je totiž sice nižší, ale pouze při malém počtu číslic. K jejich ovládání navíc potřebujete pro každou číslici zvlášť budič a další obvody. Pokud použijete multiplexní zapojení pro ovládání klasického displeje, používáte s největší pravděpodobností k řízení multiplexu opět mikrokontrolér. 

    Porovnání LED a LCD displejů
    Znakové LCD displeje nejsou však tak veliké a mají nižší kontrast, než LED displeje. Pro určité druhy aplikací je proto nelze nepoužít. Existuje však  také klasický LCD displej s větší výškou znaku. Tyto větší displeje sice nejsou v ČR a SR příliš rozšířené, ale pozornost vývojářů by si jistě zasloužili také. LCD displej má oproti LED číslovkám velkou výhodu, neboť jej lze použít také pro textový výstup. To dává vaším aplikacím nový rozměr v intuitivnosti ovládání. 

    LCD displej připojený k mikroprocesoru je také výborná pomůcka při odlaďování aplikací. Rutina ovládající LCD displej je totiž celkem jednoduchá a většinu funguje na první spuštění. Pokud nemáte k dispozici profesionální vývojové prostředky, lze s jedním tlačítkem a LCD displejem odlaďovat i celkem složité programy. Na LCD lze vypisovat stavy proměnných, adresu paměti, kde se nalézáte, obsahy registrů atd..

    Vzhledem k perspektivitě používání LCD displejů v ČR a SR jsme připravili pro vývojáře titul LCD CD, kde najdete všechny informace o inteligentních LCD.  Od katalogových listů, přes aplikační zapojení, popisy řadičů a budičů, přes archivy konferencí o LCD až k rutinám pro nejrůznější procesory (např. AVR, x51, PIC..) pro 4. a 8. bitová zapojení.

     

     

    POSTŘEHY PRÁCE S LCD Z PRAXE

    Pokud používáte inteligentní LCD, narazili jste již pravděpodobně na několik detailů, které je nutné velmi dobře znát a mít je nastudovány.  Některé z těchto věcí, zde uvedu, ale v tomto článku jim nelze věnovat detailní prostor. Podrobněji tedy problematiku najdete řešenu na uvedeném LCD CD.

     

    Znakové sady
    LCD displej obsahuje 256 pozic, ve kterých jsou uloženy fonty. Část těchto pozic je však nedostupná, protože určivou kombinací adres se předávají displeji konfigurační a systémové údaje (ZAP/VYP kurzoru, 4/8. bitová komunikace atd..) Na začátku je navíc 8 pozic pro downloadovatelné fonty. V praxi zbývá 2x 96 znaků. První polovina z nich, je v mapě fontů posunuta tak, aby znaky odpovídaly ASCII konvenci = “A” na pozici 41H neboli 65. Horní polovina znakové sady je však volitelná. 
    Většinou se používá standardní anglická sada jako první (odpovídá ASCII) ale v horní pozici může být obsaženo několik sad, podle toho existují displeje :

    • Anglická/Japonská (KS0066F00)
    • Anglická/Japonská (SED1278DOA)
    • Anglická/Evropská (KS0066F05)
    • Anglická/Evropská (SED1278DOB)
    • Anglická/Ruská 
    • A další


    Pokud jste připravili aplikaci na jeden displej a nyní chcete použít jiný, je nezbytné projít si podrobně mapu znaků i když je jako spodní polovina uvedena Anglická znaková sada a horních 96 bytů nevyužíváte. Protože poměrně často se liší například posledních i několik posledních znaků ze spodních 96 pozic!
    Typickým příkladem jsou displeje ELATEC, kde se u verze Anglická/Japonská a Anglická/Ruská liší také 5 znaků ve spodní polovině na adresách 7B,7C,7D,7E and 7F.
     
     

    Podsvícení LCD displejů
    LCD displeje lze koupit v podsvícené I nepodsvícené verzi. Podsvícení se realizuje dvěma způsoby :

    · Svítící fólií
    · Pomocí SMD LED s rozptylovým materiálem

    Displeje s fólií jsou nižší, ale s fóliovým podsvícením je spojen problém se speciálním budičem pro rozsvícení fólie. Podstatným problémem fólií je však klesající svítivost s časem. Tento problém je natolik kritický, že od použití takto podsvícených displejů se všeobecně ustupuje.

    Podsvícení pomocí LED nepotřebuje speciálnínapájení, technologie LED je levná a osvědčená. Konstrukčně je zde nutné bodové světlo z LED roznést do konstantní plochy, což zajišťuje rozptylové podložka, která však LED podsvícené displeje citelně zvětšuje. Podle toho lze také snadno poznat nepodsvícený displej, který je podstatně tenčí.

    LCD a záporné teploty
    LCD technologie má standardně problémy s nízkými teplotami, kdy je třeba větší elektrické pole pro natáčení tekutých krystalů. Díky standardní velikosti napájecího napětí 5V je problémem funkce displeje při např. –20°C. Výrobci tento problém vyřešili vyvedením pinu pro řízení kontrastu na konektor a další řešení je na vývojáři. Pokud potřebujete provozovat displej i při nižších teplotách, stačí na pin V0 (Supply Voltage for LCD) připojit záporné napětí. 
    Výrobci vyrábějí většinou několik verzí LCD displejů. Některé vyžadují záporné napětí na V0 a fungují ve velkém teplotním rozsahu, včetně záporných teplot, jiným stačí V0 = 0 V (připojení na svorku GND), ale nefungují v záporných teplotách. Existují však i displeje, které jsou při V0=GND nečitelné a pin je nutné připojit naopak na napájecí napětí. 
    Poslední dobou se prosazuje komerční standard, který funguje do –10°C ale pro běžné teploty vystačí s V0 = 0V. 
    Typickou ukázkou jsou právě displeje ELATEC, které nyní najdete za velmi příznivé ceny v obchod.HW.cz . 
     

    LCD a definované fonty
    V běžných LCD je 8 pozic pro uživatelsky definavané fonty. Toho lze využít pro české znaky, nebo pro pro různe speciální znaky, případne tzv. Semigrafiku, kdy pomocí 8 programovatelných znaků sestavíte pseudoobrázek. U podobných obrázků je třeba počítat s mezerami meziznaky v masce displeje.. 
    Na LCD CD najdete editor uživatelsky definovaných fontů, podrobný popis problematiky a příklad pro PC a některé mikroprocesory pro bodový posun textu. To znamená, že váš nápis z maximálně 7 znaků se posunuje do strany po jednotlivých bodech, z nichž jsou písmenka tvořena. Díky mezerám mezi znaky to však zdaleka není tak efektní, ale problematiku uživatelsky definovaných fontů tento příklad osvětluje velmi dobře.

    Závěr
    Další podrobnosti k popsané problematice najdete na LCD CD, které lze v ceně přibližně 300 Kč zakoupit v maloobchodě firmy BEN  a v součástkové prodejně COMPO v Praze na Karlově náměstí ve Václavské pasáži. Levněji koupíte LCD CD za 280 Kč v internetovém obchodě obchod.HW.cz
     

    Napsal :  Jan Řehák  
    - Článek o řízení LCD displejů zde na HW serveru - Inteligentní displeje a jejich připojení k PC
Hodnocení článku: 

Komentáře

Co znamená, když se hned po zapnutí LCD rozsvítí všechny segmenty prvního řádku?

Neproběhla základní inicializace displeje z nadřazeného zařízení (mikroprocesor.)