Jste zde

Důchodce: vnuk ze mne udělal piráta

Protipirátská organizace BSA se rozhodla varovat zejména starší uživatele, aby si ověřili legálnost softwaru instalovaného v nově pořizovaných počítačích. Nákup výpočetní techniky seniorům často zařizují jejich potomci, kteří si mnohdy s autorskými právy hlavu nelámou.
Aliance eviduje desítky případů, kdy se „pirátem“ nevědomky stali právě senioři, kterým nelegální software nainstalovalo jejich dítě nebo vnouče. Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou až k soudu, může být postih obecně velmi přísný.
 
Soud může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše sedmi let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru – ti se tak mohou domáhat vysokých finančních kompenzací.
 
Načasování zprávy přitom není nikterak náhodné: BSA v prosinci každoročně zaznamenává nárůst případů a to zhruba o 30 procent oproti jiným měsícům. Lidé kupují pod stromeček počítače, které chtějí vybavit populárními komerčními programy, za které ale nechtějí zaplatit. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software přitom patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec) nebo software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).

 
Zdroj: BSA
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Dobrý den,
nejlepší způsob, jak předejít problémům s nelegálním SW je použití free opensource programů, např. Linuxu. Ubuntu Linux je velmi vhodný pro domácí PC a v jeho repozitářích je mnoho kvalitních volných programů ke všemu, co člověk může potřebovat pro zábavu nebo práci z domova. Používání je stejně snadné jako u MS Windows nebo MAC OS. Já Linux používám už několik let a nainstaloval jsem ho i mé budoucí tchýni a ta je s ním také spokojená.

Legální sw není problém získat v rámci open source. Pro důchodce téměř ideální. Ale zajímalo by mne jak by byla vyčíslena škoda způsobená 80ti letou stařenkou pomocí CAD sw. To bych asi začal volit Pirátskou stranu...

Win jsem "dostal" k pocitaci, a open source/freeware existuje i na windows, mili linuxaci.
Pro me je treba linux na doma nepouzitelny. At uz kvuli absenci ovladacu na muj HW, nebo proste neexistujici adekvatni nahrada za nektere programy.
Ne kazdy ma pc doma jenom na internetove brouzdani a koukani filmu.
Nejvetsim zabijakem linuxu je jeho roztristenost a radoby komunita. Ta ochotne pomaha do doby nez to trva moc dlouho a nez se dostanou s pomoci do uzkych. Pak je jedine reseni oznacit osobu, ktere pomahaji, za lamu. Tim pro ne problem skoncil. Osobne nescetne krat overeno

no né, krásná citace blábolu o roztříštěnosti Linuxu, jaká roztříštěnost? Prostě vezmu jednu distribuci zvolím si grafické rozhraní, zvlím intalovat a za 20 minut si užívám systému i aplikací.

PS co ti doma nejede? Jaký zvláštní HW a SW to používáš?

Ja pouzivam winy i linux. Linux mam rad, ale chapu, ze v nekterych pripadech vazne nestaci... Napriklad na mou televizni kartu doopravdy nejsou a nebudou ovladace, hledal jsem poctive a konzultoval na mnoha forech. A nebo programy jako Matlab, Visual Studio (do skoly musime programovat visual c++ formularove aplikace a nedali nam na vyber jine graficke knihovny)...takze naprosto chapu, ze muze byt linux pro nekoho nedostacujici. Ja osobne ho pouzivam na programovani v C a pro zabavu (intrrnet a filmy), protoze mi na starem PC udela vic parady nez windows :-)

Ve škole, kde nutí používat Matlab a Visual Studio asi není něco v pořádku.

Visual studio samozřejmě pod Linuxem není ale najde se celá řada vhodných nástrojů pro učení se programování. Linux jako platformu pro učení se programování považuji za mnohem vhodnější, jsou pečlivěji dodržovány standardy a především jsou kompletní zdrojové kódy.

Náhrada za Matlab je docela jednoduchá, stačí jenom hledat - Octave (respektive Qtoctave) nebo Scilab.

A je, další blbost... Jestli neumíte popsat svůj problém tak se nedivte... Hlavně, že na windows fóru jsou všichni přívětivý :-D :-D :-D. Mě se třeba líbí, že si můžu vybrat graficky prostředí. Vám tam dají metro a můžete se z toho akorát pos..t :-D. Programuju mikrokontrolery, dělám grafiku, občas střihou video a programuju v Jave. Žádný problém...

A kterou z tech milionu distribuci si mam vzit?
redhat, debian,fedora,knoppix, slackware,mandriva...........?
Ktera bude pro me nejlepsi?
Potrebuju pro hrani s avr, neco malo psani v c/c# pro Clearscadu, htpc na filmy a tv - mam uz nakoupeny hw- hlavne avertv a188 twin, neco malo her - mam rozjete Prototype2, Just Cause 2 a GTA 4, usb osciloskop

Metro se da vypnout, vime?
Navic i na win existuje vice grafickych prostredi, vime? Asi ne, jinak byste to nepsal.
Jasne ze na W8 toho moc nebude, kdyz je to ted novinka, ale uz jsou nektere pokusy venku.
Je faktem, ze mi je graficke prostredi sumafuk, protoze programy, ktere pouzivam, maji sve vlastni vzhledy.

Problem jsem popisoval vcetne screenshotu, videi atd...
Dokonce jsem nekolika "guru" a "linux masterum" ci jak se nazyvali umoznil vzdaleny pristup na svuj pc ihned po ciste instalaci jejich oblibene distribuce.
Vysledek - JA jsem lama.
Kdyz jsem mel na win problem, tak se vzdy vyresil.

cituji wikipedii:
V současné době nemá BSA v České republice žádnou právní subjektivitu. Původně zde působila pod názvem BSA CS, ale v roce 1999 prohrála soudní spor s firmou Digisys s.r.o. a měla dle rozsudku zaplatit pokutu 300 tis. Kč + soudní výlohy. BSA CS ovšem zaplacení pokuty odmítla a svou českou pobočku rozpustila. Od té doby působí BSA výhradně ze zahraničí, čímž komplikuje svou případnou další právní postižitelnost.

Nejlepší a nejspravedlnější by bylo zaměstnancům za práci platit, neokrádat je, zaměstnanci by pak měli dostatek finančních prostředků i na pořízení legálních programů pro své počítače. O to okrádání důchodců, kteří po celý svůj život poctivě pracovali, ani nemluvě.

Keby boli programy za rozumnú cenu, každý by si ho radšej kúpi a má pokoj. Aj pre firmy je veľa dať za program ako za auto.

Tak jak to v článku popisují, by to (možná) platilo v americké jurisdikci, ale u nás?
Dám příklad: policie vyfotí Vaše auto, jak jede 200 po dálnici. Jste pozván na správní řízení a tam řeknete, že auto řídila "osoba blízká" a pokuta se nekoná, protože pak musí policie zjistit, kdo to vlastně řídil. A to jste jako vlastník registrovaný.
A kdo je vlastně majitelem toho "zapirátěného" počítače? Dědeček, který ho koupil nebo "Honzík", který ho od dědečka "dostal k vánocům (narozeninám, svátku nebo jen tak za jedničku ve škole)"?
Ale ani vlastnictví věci nezakládá na trestní odpovědnost. U nás je třeba zjistit, kdo ten program vlastně nainstaloval (to není firemní počítač, kde za nainstalované programy zodpovídá objektivně "zodpovědná osoba", tedy majitel firmy nebo jím pověřená osoba). Takže kdo vlastně ten program nainstaloval? Dědeček, tatínek, Honzík nebo snad některý z jeho kamarádů? Myslíte, že to policie nebo BSA dokáže?
A i když by se dokázalo (a to silně pochybuji), že ten počítač zapirátil Honzík, copak je dítě pod 15 let za něco zodpovědné? A tedy lze po něm vymáhat nějakou škodu? Zkuste si vymáhat nějakou škodu po cigáněti nebo jeho rodičích. A když to nejde u snědých, proč by to mělo jít u bílých?
Ech, milí BSA bubáci, vymýšlet nějaké věrohodné strašidelné historky, je pěkná makačka. I to pětileté dítě tuší, že to s tím drakem, bubákem nebo vodníkem nebude tak horké. Ale v našem právním prostředí jste na domácnosti (zatím) naprosto bezzubí...
A co asi tak udělá děda u nás po přečtení tohoto článku? Zeptá se: "Hele, Honzo, nenainstaloval's mi do počítače něco pirátského?" A Honza na to: "Jo, jednu hru, ale tu má každej - tak to neřeš..."

  • Dávejte přednos svobodnému softwaru před jinými, protože dává každému tyto práva?
  •  
  • svoboda používat program za jakýmkoliv účelem
  • svoboda studovat, jak program pracuje a možnost přizpůsobit ho svým potřebám
  • svoboda redistribuovat kopie programu.
  • svoboda vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita

 

Vlte piráty: https://www.pirati.cz/

 

PS: ta CAPTCHA se tu opisuje příšerně blbě....