Jste zde

Levný inteligentní dům aneb jde to i jinak!

Doby, kdy byla automatizovaná domácnost pouze výdobytkem bohatší části populace, jsou naštěstí dávno pryč. S celosvětovým rozvojem v této oblasti se totiž ceny produktů pro inteligentní domy dostaly na únosnou mez pro celou řadu běžných uživatelů.

Doby, kdy byla automatizovaná domácnost pouze výdobytkem bohatší části populace, jsou naštěstí dávno pryč. S celosvětovým rozvojem v této oblasti se totiž ceny produktů pro inteligentní domy dostaly na únosnou mez pro celou řadu běžných uživatelů. Nové společnosti, které vyvinuly vlastní řešení a odpoutaly se tak od použití produktů pro průmyslovou automatizaci v domácnostech, svým řešením plně nahradily hůře přizpůsobitelné systémy, určené pro průmysl. Takové společnosti jsou inovativní, relativně flexibilní, ale jedná se zpravidla o uzavřené systémy, které vychází ze sběrnicového řešení. Ano, sběrnicové řešení je efektivní, ale proč platit za proprietární systém, který Vás zavazuje k použití komponent daného výrobce, kdy můžete vybírat pouze a jen z omezeného množství?

 

Obr. 1: Miniserver je vyráběn kompletně v Rakousku: Síťový konektor, slot pro paměťovou kartu (1 GB v balení), procesor, vstupy a výstupy; vše, co potřebujete k Vašemu novému inteligentnímu domu.

Lze to i jinak. Společnost Loxone, rakouský výrobce produktů pro domácí automatizaci, vyvinula své vlastní řešení, které tyto nedostatky odbourává. Vytvořila totiž maximálně otevřený systém, který staví na digitálních a analogových vstupech a výstupech na každé jednotce. Díky architektuře inteligentní elektroinstalace tak můžeme použít klasické přepínače a tlačítka, což radikálně sníží cenu celého řešení. Z tohoto důvodu si inteligentní dům s produkty společnosti Loxone může dovolit opravdu každý.

Obr. 2: Miniserver disponuje osmi digitálními vstupy a výstupy a čtyřmi analogovými vstupy a výstupy. Dále obsahuje webový server, MicroSD kartu (statistiky a program), procesor a také KNX/EIB konektor.

Jednotky se umisťují do rozvodné skříně na DIN lištu, kam přesně zapadne jejich konstrukce. Napájení přitom zajišťuje 24 V zdroj.

S jednotkou Miniserver (v ceně €498,- s DPH) lze vytvořit například tuto instalaci:

  • Ovládání 2 skupin žaluzií
  • Ovládání vytápění ve 2 místnostech
  • Stmívání 2 skupin světel 0 (1) – 10 V
  • Ovládání garážových vrat
  • Ovládání sauny
  • Ovládání osvětlení v obývacím pokoji
  • Ovládání audio systému v celém domě (LAN)
  • Napojení 2 okenních senzorů a 2 PIR

Pokud nestačí vstupy a výstupy, dostupné na jednotce Miniserver, lze využít rozšiřující modul (až 30 rozšíření na 1 Miniserver). Tímto způsobem můžeme s minimálními náklady realizovat i velké projekty. Pokud ale bude někdo z určitých důvodů trvat na sběrnicovém řešení, lze využít vestavěný KNX konektor. Tímto způsobem dostane zákazník zdarma možnost kdykoliv si upravit konfiguraci, vizualizaci a samozřejmě i webový server. Je možné též provést hybridní instalaci ve spojení Loxone vstupy / výstupy a KNX.

 

Filosofie společnosti Loxone je jasná – otevřenost, flexibilita, jednoduchost, cenová dostupnost a výkon. Vše co potřebujete Loxone dává zdarma – webový server (ovládání přes internet), software pro programování, software pro vizualizaci (iPhone, iPod, iPad, Android, PC, dotykové panely, ...), návody i vzorová data.

 

Obr. 3: iPad není pouze „hloupý“ dotykový panel na zdi, který stojí desetitisíce a neumí kromě ovládání domácnosti nic jiného. Čtěte si maily, hrajte hry, sledujte filmy, ... a ovládejte k tomu ještě svou domácnost!

V jednoduchosti je krása. Instalace se zásadním způsobem neliší od klasické elektroinstalace a tak není zapojení inteligentní domácnosti v žádném případě problematické. Jednoduchost a logika separátního zapojování komponent napomáhá snazší orientaci v elektroinstalaci a tak se nemůže stát, že na něco zapomeneme. Samotné programování pak už jen představuje onu třešničku na dortu, něco, co běžný uživatel internetu hravě zvládne. Jako bonus Vám konfigurační software navíc sám vygeneruje vizualizaci pro všechna zařízení.

Download a odkazy:

Kontakt:

Milan Randl
+420 910 80 14 08
milan.randl@ loxone.com (pozor, bez mezery za zavináčem)

Hodnocení článku: 

Komentáře

uz i na hw.cz se mazou komentare?

Je mi líto, ale opravdu netuším, co konkrétně máte na mysli. Samozřejmě, komentáře pouštíme ven s malým zpožděním, protože jsme byli zaplavováni hrubými vulgarismy - zřejmě od těch, kteří se právě naučili psát a pod návalem prvních emocí zkouší, co nyní s písmenky dokáží. Jinak, snad až jen na těch několik málo výjimek, ale opravdu nevidím důvod proč mazat :)

Nez se zacnete ohanet slovy jako je cenzura, ukazte mi prosim jeden jediny smazany, nebo neopravnene nezverejneny komentar. Obavam se, ze pokud byste se setsakra snazil naleznete stezi jeden nebo dva komentare zverejnene pozdeji nez 12 hodin od jejich vytvoreni.

Všechny tyto možnosti jsou krásné, ale inteligentní neznamená pouze to, že se většina věcí dá ovládat na PC nebo tabletu, ale taky to, že dům "přemýšlí" respektive učí se dle vašeho využívání domu jak ušetři a přizpůsobuje jak teplotu, tak osvětlení právě podle toho jak dům rodina využívá. Umí toto tento systém? Nebo je to pouze na ovládání běžných prvků v domě?

Zdravím, když už to tu je, jaký máte názor na Contro4 (http://www.control4.cz/). Chceme si domů pořídit chytrou domácnost a zatím jsme dostali tip na tuhle firmu.

Nikdy předtím jsem se s touhle firmou nesetkal (možná proto, že chytrý dům jsem nepotřeboval budovat). Ten tip jste dostali od někoho, kdo už od té firmy něco má a je s tím spokojený? Možná je to solidní firma, ale z jejich webových stránek to nevyplývá - ani jeden ověřitelný kontakt.

Omlouvám se, na dealery kontakty jsou. Ale pokud bych o něčem takovém uvažoval, asi to nebude za pět korun dvacet, raději bych se s prvními dotazy obrátil na kováře a teprve pak na kovaříčka.

Dobrý den,

jestli někomu připadá např. stmívací jednotka na 4 světla za 11.299,- Kč dostupná pro "řadu běžných uživatelů", tak s tím nemůžu souhlasit. Pro mě je dostupný třeba aktuátor pro jedno světlo řadově za 1000,- Kč. Kdo si může dovolit dát za inteligentní instalaci třeba 150 tisíc? "Běžný" stavebník asi ne.