Jste zde

Výroba DPS nažehlením toneru

Jednoduché, levné a rychlé řešení výroby DPS vycházející z možnosti přenosu obrazce na desku nažehlením toneru laserové tiskárny

Barevné lepící papíry (výrobce Stepa s.r.o.) byly koupeny v běžném papírnictví. Stály 20 Kč a obsahují 8 listů A4.

Motiv vytištěný laserovou tiskárnou na "lepivou" stranu barevného papíru. Za sucha tato strana samozřejmě nelepí, v tiskárně se nenatavuje. Jedná se vlastní motiv pro UISP - AVR In-System Programmer určený k zabudování do krytu zásuvky Centronics.

Tiskárna HP LJ 1100 byla před tiskem nastavena programem LJConfig na sytost tisku 5 (nejvyšší).

Ústřižek barevného papíru je nalepen na běžný list kancelářského papíru a překrývá místo, kam byl předtím proveden zkušební výtisk.

Zásadní výhodou použitého papíru je, že natištěný motiv na něm pevně drží a nestírá se, což se mi při použití originálního papíru stávalo již při průchodu papíru tiskárnou.

Kresba spodní strany DPS není zrcadlově obrácena, neboť k zezrcadlení dojde přetištěním motivu na fólii.

Papír nalepený na očištěnou destičku cuprextitu. Destička byla předem vyčištěna práškem na nádobí a poté byla asi na 5 minut ponořena pro úplné odmaštění do roztoku sodného louhu odpovídajícího asi koncentraci vyvolávacího roztoku při použití fotocesty (4 pecičky na cca 50 ml vody).

Protože je lepící papír tenčí než běžný kancelářský papír a v tomto případě je použit papír bílé barvy, je na fotografii vidět, jak natištěná kresba mírně prosvítá papírem.

Nažehlení je nejdůležitější operací. Na uvedeném obrázku je symbolicky znázorněno použité uspořádání, které samozřejmě nemusí být to jediné správné.

Na žehličce byla nastavena teplota "dva puntíky", celková doba nažehlení cca 2 min. První minuta bez většího přítlaku pro prohřátí desky, druhá minuta s přítlakem asi 1 kg, u této velikosti desky bez jakéhokoliv pohybu. Ačkoliv jsem používal napařovací žehličku, žádná voda v ní nebyla.
Další manipulace s deskou byla prováděna až po jejím vychladnutí.

Popis vrstev (zespodu):

  • tvrdá podložka
  • dvě vrstvy látky jako pružný podklad
  • papír s natištěnou kresbou
  • deska cuprextitu mědí směrem k natištěné předloze
  • standardní papír (ochrana plochy žehličky, se kterou se normálně žehlí prádlo)
  • žehlička

Po nažehlení je papír s kresbou na destičku těsně přilehlý, po chvíli začne na místech bez kresby sám mírně odstávat.

Nažehlenou sestavu dáme do misky s vodou a zhruba 5 dalších minut se můžeme věnovat něčemu jinému.

Protože se při výrobě DPS obecně pracuje s chemikáliemi, je třeba dbát jisté opatrnosti. Tentokrát byla v misce naštěstí skutečně jen voda.

Po provlhčení papíru (~ 5 min) ho je možné zcela volně odstranit.

Toner z tiskárny drží na měděné fólii velmi dobře a před leptáním není třeba s ním cokoliv dalšího dělat.

Při manipulaci s deskou došlo sice k narušení okrajové čáry, snížení přilnavosti na tomto místě lze přičíst tomu, že přítlak u kraje možná nebyl dost rovnoměrný. Navíc šlo prakticky o jednopixelovou čáru. Případné závady je možné v této fázi opravit lakem nebo speciální tužkou.

Deska po vyleptání v roztoku kyseliny chlorovodíkové, technického peroxydu a vody, vše v poměru 1:1:1 (od oka), doba leptání asi 80 sec. s ručním mícháním (kvrdláním miskou).

Ke konci leptání došlo k uvolnění malých kousků toneru na levé straně.

Hotová deska po setření toneru nitroředidlem a před natřením kalafunou. Ačkoliv došlo k narušení krytí v levé části, je funkční část v podstatě bezproblémová. Čáry signálových vodičů mají tloušťku 15 mil, průměry pájecích plošek IO jsou 60 mil.

Ukázka vlivu teploty a přítlaku, které jsou jedním z nejpodstatnějších faktorů a které je třeba v praxi vyzkoušet.

Při zkoušení vyšší teploty (skoro tři puntíky) došlo při daném přítlaku k roztečení či spíše k rozplácnutí vrstvy přenášeného toneru do stran - vrtací otvory jsou zaplněné, došlo k propojení vedení procházejícího mezi piny IO.

Nižší teplota může zase způsobit nedostatečné přilnutí toneru, viz. obrázek nahoře. Mohlo dojít k tomu, že se na dané místo na levé straně desky dostaly při nažehlování parní otvory, čímž nedošlo ke stejnému prohřátí jako ve středové části desky. Určitý vliv mohl mít i relativně malý okraj desky či vůbec menší rozměr desky, na kterém pak žehlička při prohřívání není příliš stabilní.

Závěrem

Popsaná metoda nepřestavuje žádný diametrálně jiný postup než na různých místech popisovaný postup nažehlování toneru s "modrou či bílou fólií" či jinými typy materiálů (popsáno např. na MCU aj). Můj jediný problém s originálními fóliemi byl ten, že při tisku se toner na této fólii neudržel, fólie vylezla z tiskárny prázdná a motiv se přetisk na válec pícky a z něj někdy na papír o kus dál.

Použité lepící listy tento problém odstraňují, tisk na vrstvu opatřenou vodou rozpustným lepidlem je velmi kvalitní a stabilní, motiv je možné někde vytisknout, kamkoliv přenést a kdykoliv později aplikovat. Nemluvě o tom, že jsou použité barevné lepící listy velmi levné.

Problematickým místem zůstává správné a reprodukovatelné dávkování teploty a tlaku při přenášení motivu na DPS, případně práce s většími formáty DPS, kde by bylo třeba žehličkou přejíždět po celé ploše. Při ceně použitého materiálu však není problém udělat předloh víc a když se otisk nepovede, což je viditelné okamžitě po odstranění papíru ve vodě, není nic lehčího než desku umýt a postup opakovat.

Výroba DPS metodou přenášení toneru samozřejmě nikdy nebude konkurovat výrobě DPS fotocestou. Nicméně jde o metodu rychlou, technicky nenáročnou a relativně dostupnou.

Uvedeným způsobem je možné realizovat i "potisk" DPS ze strany součástek, toner skutečně na povrchu drží poměrně dobře. Je však třeba si uvědomit, že toner se rozpouští v organických rozpouštědlech a tak je třeba uvážit, jaký bude další postup práce s DPS, aby se nestalo, že místo parádní desky budeme mít jen ušmudlanou Popelku.

Martin Marušák
m.marusak@ volny.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

Ahoj,
Pekny navod, snadna a pomerne lacina moznost jak si zjednodusit zivot :) Vetsi uspesnosti jsem dosahnul s "lesklym" papirem z reklamnich letaku. Vrele doporucuji

Děkuji za pěkný návod. Použil jsem lepící papír jiné firmy, s výborným výsledkem. Čáry 0,6mm bez problémů prochází mezí vývody IC. Po nažehlení musel jsem jen na dvou místech trošku vyškrabat tonér jehlou. Po vyleptání v FeCl3 - žádné odlepování tonéru - dostal jsem destičku fotografické kvality.

Nádhera

povedlo se mně to dobře. Jen doporučuji mít relativně novej toner v tiskárně. Případné dotazi pište na dratek000@seznam.cz

Chválím perfektní nápad s funkčním přenosem tisku! Jednoduché, časově nenáročné a srovnatelné řešení s fotocestou. Navíc u této metody jde jednoduše desku znovu předělat, u výroby fotocestou je to náročnější - nový nástřik + čekání na zatvrdnutí fotopozitivního spreje, další chemikálie navíc pro vyvolání -čas čas a jenom čas... 

Ještě jednou díky za skvělý, 100% funkční  a časově nenáročný nápad :o) Hned zas člověka baví víc kutit ;)

Dost mě udivuje ten nápad dát desku mědí dolů a nahřívat to skrz laminát. Já bych to dal mědí nahoru a žehlil bych jen přes papír. Nakonec jsem na to šel ještě jinak. Nemaje žehličku, použil jsem teplovzdušnou pistoli s regulací teploty. Použil jsem 200 stupňů Celsia, protože to je obvyklá udávaná teplota pro zapékání toneru kopírek a laserovek. Nahřál jsem nejdřív přímo měď, po prvním přitisknutí papíru jsem na něj dal tlustý plech a nahříval jsem ten a střídavě jsem to přitahoval svěrkou ke stolní desce. Povedlo se až na 3. pokus, kdy jsem nahříval opravdu důkladně (předtím se mi vždy někde část sloupala) a zaznamenal jsem to zmiňované rozlití. Nicméně 19 pinů v řadě s roztečí 0,5mm se povedlo vyleptat a zapájet. To bych od ruky nenamaloval ani nevyškrábal, což byly zatím moje oblíbené metody.

Bylo super hodinu rvat zaseklej papir z tiskarny, vubec nelepi. Papir se namotal na valec a prilepil.

Ten papír se vám přilepil na válec, protože právě ten papír byl navlhlý. Rozhodně nedoporučuji provádět operaci při vysokých vlhkostech vzduchu.

Ja zas tisknu na alobal takovej ten silnější a na tu matnou stranu. položim na gumovej podklad prohřeju a alobal sundam. pouzdro SSOP uplně bez problémů