Jste zde

Cortex-M52 jde s umělou inteligencí do embedded zařízení

Arm Cortex-M52 je určen pro aplikace AIoT, kterým dodá dostatek výkonu pro digitální zpracování signálu a strojového učení bez nákladů na vyhrazené akcelerátory DSP a ML. To vše za nižší ceny, než je možné dnes.

Umělá inteligence v embedded zařízeních ovlivňuje aplikace v domácnostech, městech a průmyslu a je zásadní pro pochopení dat a umožnění plynulejších interakcí mezi fyzickým a digitálním světem. S rozvojem této technologie se inteligence na zařízení nasazuje do menších, cenově citlivějších a často bateriově napájených zařízení. Co očekávají výrobci od vývojářů? Nízkou cenu, vysokou úroveň zabezpečení a menší závislost aplikace na cloudu. 
Právě tyto požadavky má vyřešit jádro Armm Cortex-M52, určené pro aplikace AIoT, které vyžadují zvýšení výkonu digitálního zpracování signálu (DSP) a strojového učení bez nákladů na vyhrazené akcelerátory DSP a ML. Jde o technologii Arm Helium, která si zatím získala své místo v procesorech pro edge aplikace. Cortex-M52 odemkne potenciál pro poskytování strojového učení na vestavěných výpočetních řešeních za ceny nižší než dnes.

Rozšířením technologie Helium do třídy Cortex-M přináší Arm skokovou změnu v maticových a DSP výpočtech na mikrokontrolérech pro menší vestavěná zařízení. Cortex-M52 poskytuje zjednodušenou migrační cestu z Cortex-M33 a Cortex-M4 a řeší širokou škálu aplikací AIoT. U zařízení je tak možné vylepšit uživatelské rozhraní a rozšiřovat hlasové a vizuální služby, například pro automobilové a průmyslové řízení, prediktivní údržbu nebo fúzi senzorů nositelné elektroniky..

Zajištění optimálního výkonu a výběru nákladů s robustní bezpečností a zabezpečením

Cortex-M52 rozšiřuje řadu Armv8.1-M Cortex-M (která zahrnuje Cortex-M55 a Cortex-M85). Podstatná jsou tři nej: nejnižší cena, velikost jádra i výkon z řady s podporou technologie Arm Helium. Parametry přitom nejsou vůbec špatné, vývojáři mohou těžit z nárůstu výkonu strojového učení i DSP, přičemž ve srovnání s předchozími generacemi Cortex-M mohou dosáhnout až 5,6 násobného zvýšení výkonu pro strojové učení a až 2,7 násobného zvýšení výkonu pro digitální zpracování signálu.

I když se Cortex-M52 chlubí tím, že M řadu doplňuje směrem dolů, nejnovější bezpečnostní rozšíření pro Armv8.1-M, včetně technologie PACBTI a Arm TrustZone poskytuje lepší krytí softwarových hrozeb. Cortex-M52 umožní výrobcům čipů dosáhnout certifikace PSA level 2 nebo FuSa.

Zjednodušení vývoje umělé inteligence pro nejmenší koncová zařízení

Vývoj AI a ML aplikací vyžaduje od vývojářů širší matematické dovednosti, znalosti datových analýz a odborné znalosti nástrojů a programování pro umělou inteligenci. Historicky by k dosažení výkonu ML a DSP, který Cortex-M52 poskytuje, byla nutná kombinace CPU, DSP a NPU. Vývojáři by tak museli psát, ladit a kompilovat kód pro čipy se třemi samostatnými řetězci nástrojů, třemi kompilátory, třemi debuggery a tak dále. Arm Cortex M tyto kroky zajistí v jediné sadě nástrojů a jediné osvědčené architektuře. Tím je zajištěno jednotné vývojové prostředí pro tradiční, DSP a ML pracovní zátěže. Cortex-M52 je plně softwarově kompatibilní s Cortex-M55 a Cortex-M85, což umožňuje vývojářům těžit a využívat rostoucí ekosystém softwaru a nástrojů Helium, stejně jako bezplatné softwarové knihovny a rozsáhlou znalostní bázi z našeho partnerského ekosystému.

https://www.arm.com/products/silicon-ip-cpu/cortex-m/cortex-m52 
https://newsroom.arm.com/pac-bti

Hodnocení článku: