Jste zde

Čtečky RFID – na co je třeba myslet před zakoupením

Na trhu existuje mnoho různých typů RFID čteček, které pracují na různých frekvencích a mají různá komunikační rozhraní. Dříve, než učiníte výběr, měli byste zkontrolovat všechny parametry zvolené čtečky, aby přesně vyhovovala Vaší aplikaci.

Pracovní frekvence 

Pro RFID čtečky se používají tři hlavní frekvence: 

  • 125 kHz (pásmo LF) 
  • 13,56 MHz (pásmo HF) 
  • 868 MHz (pásmo UHF) 

 

Toto je první a nejdůležitější parametr při hledání správné čtečky. Pracovní frekvence má velký vliv na čtecí vzdálenost, např. s čtečkou UHF a vhodnou anténou lze dosáhnout čtecí vzdálenost až několika metrů. Snímače HF a LF mají obvykle vzdálenosti odečítání okolo 5-15 cm. Čtečky UHF jsou nejvhodnější pro systémy správy skladů, zatímco čtečky LF a HF se používají především v aplikacích pro identifikaci osob, docházkové systémy a elektronické peněženky. 

Typ antény ve značce (tagu) 

Většinou je to anténa ve tvaru cívky a má velký vliv na čtecí vzdálenost, např. typ značky "clamshell ISO" může dosáhnout vzdálenost čtení až do přibližně 20 cm. HF čtečky používají leptané DPS antény, vzdálenosti čtení mohou dosáhnout cca 15-20 cm. 
Značky HF (například s technologií Mifare) jsou vhodnější pro zabezpečené aplikace, protože používají bezpečné autentifikační techniky, zatímco značky 125 kHz (např. Unique, také známé jako EM4002) používají jedinečný 64bitový kód, předprogramovaný během výrobního procesu. Tento kód lze jednoduše zapsat do paměti speciální značky, a takto klonovat původní značku.

Komunikační rozhraní / protokol 

Různé čtečky používají různá komunikační rozhraní nebo protokol. Nejčastěji používané rozhraní je v současnosti RS232 a USB, ale nejsou vzácností ani čtečky s Wiegand26, I2C nebo RS485 rozhraním. Dokonce jsou k dispozici i čtečky s rozhraním 1-Wire (DALLAS). Před nákupem je vždy důležité zkontrolovat komunikační rozhraní a protokol určité čtečky. Protokoly, jako např. HID, virtuální sériový port UART přes USB jsou k dispozici. 

Vnitřní paměť 

Některé čtečky RFID obsahují vnitřní paměť, mohou pracovat autonomně a ovládat např. elektrický zámek pomocí zabudovaného relé. Tyto čtečky RFID pracují převážně v pásmu LF a mají vyšší IP krytí pro vnější montáž.

V případě zájmu o jakékoliv produkty RFID nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.cz.

Odkazy:

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.