Jste zde

Dekódování a analýza DALI komunikace

Společnost Pico Technology přidala do svého softwaru PicoScope dekódování a analýzu sběrnice DALI. Sběrnice se používá pro řízení a správu osvětlení v automatizaci budov.  

DALI neslouží jen k řízení světel, ale pomáhá s diagnostikou celého osvětlení v budově. Předřadník, který je součástí světelného zdroje, dokáže informovat o poruše, spotřebě nebo o stavu záložní baterie (pokud se jedná o tzv. Bezpečnostní světlo). Řízení osvětlení pomocí sběrnice DALI si integrátoři ulehčí život, jelikož se vyhnou problémům s kompatibilitou stmívačů s různými LED žárovkami. Touto problematikou se věnuje článek „https://vyvoj.hw.cz/automatizace/kompatiblita-led-zarovek-a-stmivacu.html

DALI používá Manchester kódování. Nominální přenosová rychlost je 1200 bps, takže jeden bit trvá 833,33 µs. Taktovací frekvence je dvojnásobná oproti datové rychlosti, takže nominální časování je 416,67 µs, označeno jako „Te“. Nejvýznamnější bit (MSB) je vysílán jako první.

PicoScope dokáže dekódovat průběhy DALI: Z nabídky Nástroje se vybere Sériové dekódování a zvolí se protokol DALI ze seznamu dostupných protokolů.

Při vývoji zařízení komunikující po sběrnici DALI je nutné mít nástroj, který pomáhá k odhalení problémů s časováním a integritou signálů. Dekodér PicoScope DALI poskytuje jasné zobrazení toku datové komunikace. Dekodér je standardně součástí PicoScope 6.4.14 (zdarma ke stažení a je kompatibilní s osciloskopy PC řady PicoScope 2000, 3000, 4000, 5000 a 6000).

Více informací naleznete na https://www.picotech.com/library/oscilloscopes/dali-serial-protocol-decoding

 

Hodnocení článku: